/Mop mopowi nierówny, czyli o nowych technologiach w sprzątaniu

Mop mopowi nierówny, czyli o nowych technologiach w sprzątaniu

Kto z nas nie stanął choć raz w życiu przed koniecznością posprzątania własnego miejsca zamieszkania? Prawdopodobnie większość z nas robi to regularnie i samodzielnie. By wykonywanie tego obowiązku nie było tak żmudne i uciążliwe, powinniśmy korzystać ze specjalnych rozwiązań przeznaczonych do sprzątania. Do takich należą mopy – urządzenia znane każdemu z nas, powszechnie wykorzystywane w sprzątaniu powierzchni płaskich. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy – jakiego rodzaju mopy możemy znaleźć w sklepach oraz jakie formy udogodnień zostały zastosowane w najnowocześniejszych modelach.

Mopy innowacyjne – czyli jakie?

Mop to urządzenie, które większości z nas kojarzy się z kijem zakończonym główką wykonaną ze sznurków lub frędzli. W zasadzie, taki właśnie jest obraz mopa klasycznego – czyli złożonego z drążka oraz końcówki myjącej. Najczęściej, ta ostatnia wykonywana była z różnych odmian bawełny, a zwłaszcza – z mikrofibry. Ten niezwykle chłonny materiał idealnie nadaje się do sprzątania „na mokro”.

Obecnie mopy występują w rozmaitych wersjach, różniących się elementami konstrukcyjnymi, obecnością dodatkowych mechanizmów oraz końcówką sprzątającą. Ta ostatnia nie musi być koniecznie wykonana w formie sznurkowej, lecz – coraz chętniej sięgamy po końcówki płaskie. Sprawdzają się one lepiej podczas sprzątania dużych powierzchni, zwłaszcza tych o regularnych kształtach – na przykład korytarzy lub salonów.

Największą innowacją było jednak wprowadzenie mopów ze spryskiwaczem. Urządzenia te – pod wieloma względami – są o wiele bardziej komfortowe niż klasyczne rodzaje mopów. Ich wyjątkowość tkwi w zautomatyzowaniu procesu aplikowania środka czyszczącego.

Mopy ze spryskiwaczem – co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Mopy ze spryskiwaczem – jak sama nazwa wskazuje – wyposażone są w specjalny mechanizm, zastępujący standardowe wiaderko z wodą. Znacząco zmienia to przebieg całego procesu sprzątania podłogi. O ile do tej pory musieliśmy na zmianę wykonywać dwie czynności (wycierać podłogę oraz wyciskać mopa w wiaderku), teraz możemy skupić się jedynie na samym szorowaniu.

Dozownik na wodę z płynem myjącym znajduje się zazwyczaj wewnątrz samego drążka. Przed przystąpieniem do sprzątania, musimy go napełnić. Pojemność drążka jest duża i zupełnie wystarcza na wymycie podłogi w dwóch pomieszczeniach średniej wielkości. Woda jest aplikowana za pomocą specjalnego przycisku, umiejscowionego zwykle na rączce lub w innym miejscu drążka. Woda aplikowana jest bezpośrednio przy końcówce myjącej, na powierzchnię znajdującą się przy niej.

Niektóre modele wyposażone są w dozowniki zewnętrzne, które znajdują się poza drążkiem. Jest to rozwiązanie równie komfortowe, a w wielu sytuacjach nawet bardziej atrakcyjne. Pojemniki mogą być odczepiane, a także wyposażone w specjalne miarki informujące nas o ilości płynu, który pozostał w środku.

W mopach ze spryskiwaczem płyn jest sprężany, a następnie „wydmuchiwany” w postaci gęstej mgiełki, która osadza się równomiernie na podłożu. Szczególnie polecamy sięgnąć po mopy płaskie ze spryskiwaczem, które pozwolą nam dotrzeć do najbardziej trudnodostępnych miejsc oraz skutecznie je posprzątać. Mowa zwłaszcza o wąskich powierzchnia pod meblami, które będziemy mogli z łatwością spryskać, a następnie – przetrzeć.

fot. materiały prasowe