/Na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania domu?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania domu?

Przygotowując projekt domu, należy uwzględnić wiele aspektów, od funkcjonalności i estetyki, po ergonomię, koszty i wymagania prawne. Nie każdy wie, że już na tym etapie należy także wziąć pod uwagę kwestie związane z odpowiednią oprawą i osłoną okien, które znacząco wpływają na wygląd i funkcjonalność domu oraz pozwalają zmniejszyć koszty jego użytkowania. Osłony okienne, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne, pełnią bowiem szereg funkcji, a ponadto stanowią istotny element SMART home. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Twoje wymarzone okna na świat

Proste kształty i wielki format – to aktualnie panujący trend w nowoczesnym projektowaniu budynków mieszkalnych i użytkowych.  Duże okna skutecznie powiększają przestrzeń, a dzięki użyciu odpowiednich osłon zapewniają komfort, poczucie intymności, a także odpowiednią temperaturę wnętrz.

Dobierając rodzaj i formę przeszkleń, należy bacznie przyjrzeć się ich parametrom, takim jak przenikanie światła, ochrona termiczna, czy przepuszczalność promieni i energii słonecznej. Decydując się na szkło, wzbogacone o różnego rodzaju warstwy ochronne, chcemy zapewnić sobie jak największy komfort. Z tego samego powodu szukamy również odpowiednich osłon okiennych, które skutecznie poprawią parametry energetyczne, a także zapewnią nam bezpieczeństwo i prywatność. Troska o właściwy poziom chłodzenia i nagrzewania wnętrz odbija się bezpośrednio na kosztach zużywanej energii, dlatego warto zadbać o to w pierwszej kolejności.

Osłony okienne montowane na zewnątrz pełnią szereg istotnych funkcji, dlatego warto przemyśleć ich zakup i montaż jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dzięki nowoczesnej technologii osłony okienne stanowią dziś jeden z elementów tzw. „inteligentnego domu”, współgrając z oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, a także ogrzewaniem i klimatyzacją – zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. – Osłony typu SMART reagują nie tylko na zmianę pory dnia i nocy, ale nawet na wielkość zachmurzenia, zapewniając odpowiedni poziom promieni słonecznych dostających się do wnętrza naszego domu.

Nowoczesne osłony okienne mogą być sterowane zarówno za pomocą tradycyjnych nadajników naściennych i pilotów, jak i aplikacji instalowanych w naszych osobistych urządzeniach mobilnych i telefonach komórkowych.

Idealne osłony okienne – funkcjonalne, estetyczne, inteligentne

Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju osłon okiennych. Jeżeli planujemy budowę domu warto rozważyć zarówno systemy montowane na zewnątrz, jak i wewnątrz naszych domów. Wybór jest naprawdę ogromny i zależy od wielkości przeszkleń i ich lokalizacji, przeznaczenia poszczególnych wnętrz oraz indywidualnych preferencji domowników.

Sposób przesłonięcia okien wpływa nie tylko na aspekt  dekoracyjny. Osłony skutecznie zwiększają również bezpieczeństwo naszych domów – ochraniają domowników przed słońcem i ciekawskim spojrzeniem sąsiadów. Jako istotny element tzw. „inteligentnego domu” pozwalają też stworzyć komfortowe miejsce do życia – podkreśla Agnieszka Laskowska z ANWIS. –  Możliwość zdalnego sterowania całym domem oraz podpięcie osłon do czujników pogodowych, umożliwia w łatwy sposób zarządzać tą przestrzenią oraz wyodrębnić różnego rodzaju strefy, w których każdy z domowników będzie mógł spędzać czas zgodnie z własnymi preferencjami – dodaje.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania systemu osłony okien?

Dobierając osłony okienne musimy pamiętać, że pełnią one cały szereg funkcji – od typowo dekoracyjnej, po ochronną i termoizolacyjną. Skutecznie zabezpieczają nas przed promieniami słonecznymi, oczami ciekawskich sąsiadów, hałasem, a także zainteresowaniem potencjalnych złodziei. Dzięki konfiguracji z czujnikami poziomu temperatury, mogą idealnie współgrać z systemem ogrzewania i klimatyzacji domu w trosce o bardziej ekonomiczne zarządzanie zużywaną energią.

Weźmy pod uwagę, że okna od strony południowej warto wyposażyć w odpowiednie osłony, które będą skutecznie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz. Ponadto, w pomieszczeniu przeznaczonym na biuro i pracę przy komputerze, warto zamontować osłony zapewniające równomierny rozkład światła, bez uciążliwych refleksów, odbijających się od monitora.

Rolety, żaluzje oraz zasłony – do wyboru mamy cały szereg rozwiązań – zauważa Agnieszka Laskowska z Anwis. – W przypadku tych tkaninowych możemy decydować o stopniu przepuszczalności promieni słonecznych, wybierając spośród zaciemniających, semi-transparentnych oraz transparentnych. W ten sposób sami decydujemy o warunkach, w jakich będziemy spędzać czas. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie kilku materiałów jednocześnie i dowolne sterowanie poszczególnymi warstwami w zależności od pory dnia lub nocy. Na takie rozwiązanie pozwalają na przykład żaluzje plisowane, gdzie możemy zastosować dwie tkaniny w jednej osłonie.