/Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup własnych czterech kątów to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych decyzji w życiu. Lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego? – to dopiero pierwszy z wielu dylematów, które pojawią się po drodze do realizacji celu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania: lokalizacja

Wbrew pozorom, kupno mieszkania od dewelopera może okazać się łatwiejsze niż lokalu z rynku wtórnego, m.in. dlatego, że kupujesz mieszkanie, które od początku do końca urządzisz zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Na co jednak zwrócić uwagę w takim przypadku? Zacznijmy od lokalizacji.

Bez wątpienia, lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie mieszkania. To właśnie ona w dużej mierze wpływa na cenę nieruchomości, ale też na jej atrakcyjność. Co więcej, lokalizacja będzie w przyszłości determinować wysokość wielukosztów, związanych np. z dojazdami do pracy, centrum, szkoły itd. Nie ma więc większego sensu sugerować się wyłącznie niską ceną lokalu oddalonego od ważnych punktów w mieście – w dłuższej perspektywie czasu, poniesiesz straty finansowe na wspomniane już dojazdy do ważniejszych miejsc. Zamiast tego warto poszukać „złotego środka” i postawić np. na mieszkanie nie w samym centrum, ale też nie na peryferiach. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z przemieszczaniem się po mieście i dostępem do interesujących centrów handlowych czy popularnych obiektów rekreacyjnych i rozrywkowych.

Zakup nowego mieszkania: wystawa okien, piętro, możliwość przebudowy

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań wymarzonego mieszkania, jest jego położenie względem stron świata, co wbrew pozorom, będzie również miało wpływ na Twój komfort życia w nim. Przykładowo, mieszkania z oknami od strony południowej są cieplejsze niż pozostałe – są naturalnie dogrzewane przez słońce. We wnętrzach wystawionych na południe, szczególnie warto urządzić salon lub inne pomieszczenie, w którym w ciągu dnia spędza się dużo czasu. Wnętrza z oknami od strony wschodniej zaś, warto przeznaczyć na sypialnię. W ciągu dnia nie będą się zbytnio nagrzewać, zaś rano, do pokoju będą rozkosznie wpadać pierwsze promienie słońca. Analogicznie, pomieszczenia z oknami wystawionymi na stronę zachodnią to świetny wybór, jeśli myślisz o zaaranżowaniu pokoju dla dziecka – naturalne oświetlenie będzie sprzyjać nauce i dobrze wpisywać się w rytm dnia przedszkolaka lub ucznia.

To, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, to także piętro, na którym się ono znajduje. Ten sam budynek, ta sama lokalizacja, ten sam metraż mieszkań – często zdarza się, że lokale o niemal identycznych parametrach, ale na dwóch różnych piętrach mają inne ceny. Pamiętaj o tym. Zapytaj dewelopera o możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich w Twoim mieszkaniu.. Dowiedz się czy, gdy zajdzie taka potrzeba, będziesz mógł przesunąć niektóre ścianki działowe lub je wyburzyć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania: dokumentacja

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania od dewelopera, najczęściej mogą zobaczyć jedynie wizualizację inwestycji i jej fundamenty. Aby więc mieć pewność, że nieruchomość powstanie zgodnie
z założeniami, koniecznie zweryfikuj wiarygodność dewelopera. Możesz to zrobić m.in. przez wgląd do księgi wieczystej (zrobisz to nawet przez internet). Dowiesz się z niej m.in. czy deweloper posiada grunt na własność.

Poproś o prospekt inwestycyjny – to prawdziwa skarbnica wiedzy np. na temat sposobu finansowania inwestycji, sytuacji prawno-finansowej dewelopera i takich rzeczy, jak harmonogram budowy czy opis zrealizowanych inwestycji.

Warto zajrzeć też do KRS, w którym jest więcej szczegółowych informacji o deweloperze. Dobrą praktyką jest również przejrzenie zrealizowanych inwestycji, za które deweloper był odpowiedzialny. Zapoznaj się także z opiniami na jego temat – upewnisz się, że masz do czynienia z wiarygodną i sprawdzoną firmą, od której kupisz takie mieszkanie, o jakim zawsze marzyłeś.

Myślisz o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego? Koniecznie zajrzyj na stronę DEVELII, gdzie znajdziesz m.in. wiele interesujących inwestycji, które aktualnie są w sprzedaży, a także informacje (wraz
ze zdjęciami) o już zrealizowanych projektach.

/Artykuł sponsorowany