Jak wiadomo zdecydowana większość osób planujących postawienie własnego domu chce wykonać wszystko z największą możliwą dokładnością. Tylko w ten sposób konstrukcja będzie mogła służyć przez kolejne lata. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że bardzo istotne oddziaływanie na jej trwałość będzie miało właściwe wykonanie izolacji ład fundamentowych.
Czym dokładnie jest izolacja pozioma?
Warto zdawać sobie sprawę, że izolacja pozioma – https://tbd-kotula.pl/oferta/izolacja-pozioma-metoda-iniekcji/ – w najprostszym możliwym ujęciu jest hydroizolacyjną powłoką umieszczoną między ścianą, a ławą fundamentową. Jej najbardziej kluczowym zadaniem będzie ochrona przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Należy jednak mieć świadomość, że wykonanie omawianego rodzaju hydroizolacji trzeba zacząć przede wszystkim od ułożenia odpowiedniej papy czy folii na ławach fundamentowych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że folia jest układana luzem, a papa musi być przyklejona do podłoża.
Zdecydowanie największa różnica omawianej izolacji od izolacji pionowej będzie polegała na ochronie przed podciąganiem wody z gruntu w górę. Można zatem uznać, że izolacja pozioma jest to podstawowa ochrona danego budynku przed ewentualnym dostępem wilgoci z gruntu do wnętrza określonego domu.
Co może się stać bez poziomej izolacji ław fundamentowych?
Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że brak omawianej izolacji poziomej będzie działało bardzo niekorzystnie na całą konstrukcję danego budynku. W najprostszym możliwym ujęciu niezaizolowany beton będzie funkcjonował jak gąbka. Jego pory będą w pewien sposób zasysać wilgoć z otaczającej gleby. W rezultacie praktycznie cała ława fundamentowa może w stosunkowo krótkim czasie ulec zawilgoceniu. Będzie to oczywiście skutkowało nie tylko przenikaniem wilgoci do wnętrza, ale również powstawaniem różnego rodzaju grzybów na ścianach.
Z czego dokładnie wykonywana jest izolacja pozioma fundamentów?
W zdecydowanej większości przypadków do izolacji poziomej wykorzystuje się:
– masę bitumiczną
– folię płaską z PCV
– papę
Warto wiedzieć, że wspomniana masa bitumiczna to różnego rodzaju lepiki czy masy asfaltowe. Preparaty po wyschnięciu tworzą bardzo szczelną powłokę, która będzie w stanie efektywnie ochronić ławy fundamentowe przed ewentualną wilgocią płynącą z gruntu.
Z kolei papa jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do omawianej izolacji poziomej. Charakteryzuje się ona ogromną odpornością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy bardzo wysoką elastycznością. ostatni wspomniany czynnik jest w stanie zapobiec stosunkowo szybkiemu zniszczeniu się istotnej warstwy izolacyjnej.