/Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie?

Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenia mieszkania są dostępne w wielu wariantach. Różnią się one od siebie przede wszystkim maksymalną kwotą wypłacanego odszkodowania. Na jaką sumę warto ubezpieczyć mieszkanie?

Wartość nieruchomości a kwota ubezpieczenia

Wybierając ubezpieczenie mieszkania, warto skupić się przede wszystkim na wartości nieruchomości oraz wszelkich przedmiotów, które znajdują się w jej wnętrzu. Trzeba bowiem pamiętać, że w umowach dotyczących polis znajdują się zapisy na temat maksymalnej kwoty odszkodowania. Jeśli dojdzie do całkowitego zniszczenia nieruchomości, suma ta powinna pokryć wszystkie szkody.

Jeśli nie wiesz, ile warta jest Twoja nieruchomość, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. W wycenieniu majątku może pomóc również specjalista z firmy ubezpieczeniowej. Znaczenie mają wszystkie parametry związane z domem lub mieszkaniem. Zazwyczaj wartość takich nieruchomości wynosi kilkaset tysięcy złotych. To właśnie na taką kwotę należy ubezpieczyć dom lub mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkania można kupić w wielu firmach, także przez internet. W tym celu warto skorzystać z porównywarki polis, którą znajdziesz m.in. na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Zmiana wartości nieruchomości a polisa

Trzeba jednak pamiętać, że wartość nieruchomości może zmienić się w trakcie trwania polisy. W sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi zgodę, istnieje opcja zmiany wartości ubezpieczenia jeszcze przed wygaśnięciem umowy. W ten sposób można zabezpieczyć się w sytuacji, gdy inwestycje poczynione w nieruchomości ulegną zniszczeniu w wyniku działania zdarzeń losowych.

Wartość mieszkania zmienia się np. w sytuacji, gdy zostanie przeprowadzony remont. Znaczenie ma też to, ile kosztują przedmioty znajdujące się w środku, w tym m.in. sprzęty kuchenne odpowiadające w dużej mierze za wartość całego lokalu. Jeśli posiadasz dzieła sztuki lub drogie urządzenia elektroniczne, konieczne może okazać się wykupienie dodatkowej ochrony. Można to zrobić w każdym momencie, także w trakcie trwania umowy.

Po wygaśnięciu umowy można podpisać nową. Wówczas należy podać wartość nieruchomości, która jest aktualna w danym momencie. Na przestrzeni 12 miesięcy może ona znacznie się zmienić – czasem nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto sygnalizować taką sytuację nawet w sytuacji, gdy od lat korzystasz z usług jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, a wcześniej kwota polisy nie ulegała zmianom.

Zaniżona kwota ubezpieczenia mieszkania

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zakładają błąd w wysokości około 20 tysięcy złotych. Większe różnice są niekorzystne przede wszystkim dla właściciela mieszkania. Jeśli obliczysz jego wartość niewłaściwie, a później okaże się, że lokal jest warty więcej, w razie wypadku możesz narazić się na ogromne wydatki. To właśnie dlatego tak ważne jest upewnienie się, że kwota ubezpieczenia jest adekwatna do wartości nieruchomości. Zbyt wysoka suma może natomiast spowodować wzrost składki, co również jest niekorzystne.