/Na ratunek ogrodzeniu – kontrola, naprawa, wymiana

Na ratunek ogrodzeniu – kontrola, naprawa, wymiana

Ogrodzenie to niezwykle istotny element posesji – wyznacza strefę prywatną, chroni przed dostępem niepowołanych osób i stanowi estetyczne zwieńczenie architektury domu. Dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie jego stanu, a w razie konieczności naprawa czy wymiana pojedynczych elementów lub w skrajnych przypadkach – całości.

Kiedy kontrolować?

Wczesna wiosna i późna jesień to zdecydowanie najbardziej korzystne pory w roku na przeprowadzenie sezonowej kontroli ogrodzenia. Okres wiosenny przypada po zimie, kiedy bariera otaczająca posesję jest najbardziej narażona na działanie zjawisk pogodowych, które mogą mieć wpływ na jej stan, takich jak mróz, śnieg czy szadź. Stąd dokładne oględziny, przeprowadzone w pierwsze ciepłe dni, pozwolą na szybką diagnozę i podjęcie środków zaradczych. Kiedy jednak z jakiegoś powodu nie mamy możliwości ani czasu na wiosenną kontrolę ogrodzenia, powinniśmy zrobić to jesienią, przygotowując się na trudne zimowe miesiące. Reasumując – coroczne oględziny są konieczne, ale najlepiej wykonywać je dwa razy do roku.

Elementy murowane i kamienne

Na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę? W zależności od tego, w jakiej technologii zostało wykonane ogrodzenie, przyjrzyjmy się stanowi fundamentów, podmurówek, słupków czy cokołów. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie rysy, ubytki czy pęknięcia. Drobne uszkodzenia możemy sami usunąć przy pomocy dostępnych na rynku produktów. Kiedy jednak są one bardzo duże, warto zdecydować się na wymianę, np. stosując prefabrykowane płyty cokołowe z betonu wibroprasowanego.              

Rdza zagrożeniem dla stali

Największym wrogiem elementów metalowych, które znajdują się na zewnątrz budynku, jest rdza.

Produkowane dawniej ogrodzenia metalowe nie były tak dobrze zabezpieczane przed korozją jak te produkowane współcześnie – stwierdza Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Dlatego jeśli posiadasz ogrodzenie stalowe starego typu, niezbędna jest regularna kontrola i usuwanie wszelkich ognisk rdzy.  

Sprawdzając, szukamy ubytków w powłoce. Na takie uszkodzenia szczególnie narażone są ogrodzenia zlokalizowane blisko drogi, z której odpryskują kamienie, a w czasie zimy lód oraz szkodliwa dla powierzchni metalowych sól.

Takich prac renowacyjnych nie wymagają ogrodzenia stalowe pokryte fabrycznie powłokami zabezpieczającymi – podkreśla ekspertka. – Pamiętajmy, że jeśli przęsła wyprodukowane są np. w technologii Duplex nie powinniśmy ich czyścić przy użyciu żadnych ostrych szczotek czy innych narzędzi, które mogłyby uszkodzić ich powierzchnię.

Rozwiązania na lata

Często z powodu złego stanu technicznego starego ogrodzenia jego naprawa może okazać się zbyt pracochłonna i tym samym nieopłacalna. Wtedy powinniśmy pomyśleć o wymianie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Decydując się na konkretne rozwiązanie pamiętajmy, aby wybierać produkty wysokiej jakości, które nie będą od nas wymagały częstych zabiegów konserwacyjnych, a dodatkowo są dostępne w systemach umożliwiających zbudowanie kompletnej przegrody, wyposażonej w udogodnienia nowoczesności.

Ogrodzenia stalowe, przy produkcji których zastosowano system Duplex, pozwalają uniknąć kłopotliwych i czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych – stwierdza Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Wszystko za sprawą połączenia antykorozyjnej skuteczności powłoki cynkowej i malarskiej. Dzięki Duplexowi powierzchnia jest 10 razy bardziej odporna na ścieranie, 8 razy bardziej odporna na uderzenia kamieni oraz ma 20 razy lepsze zabezpieczenie krawędzi.

Ogrodzenie w nowoczesnej odsłonie

Modernizacja ogrodzenia to również doskonały moment na wprowadzenie dodatkowych elementów, które nie tylko ozdobią naszą posesję, ale też zwiększą komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Jednym z podstawowych udogodnień, które obecnie jest już powszechnie stosowane w nowobudowanych ogrodzeniach, jest automatyka – mówi ekspertka z firmy Plast-Met. – Brama wjazdowa sterowana na pilota, a także furtka wyposażona w elektrozaczep mogą być otwierane zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy wysiadania z samochodu. Co więcej, mamy pewność, że kiedy są zamknięte, nasze podwórko jest dobrze zabezpieczone. Wykorzystując nowoczesną technologię możemy pójść o krok dalej i połączyć automatykę ogrodzeniową z aplikacją na naszym telefonie lub tablecie. Wówczas mamy nad nią kontrolę nawet, gdy znajdujemy się daleko od domu.

Ciekawym elementem, który warto dodać do ogrodzenia, jest Centerbox. To specjalny moduł, montowany w pobliżu furtki, który w jednej eleganckiej obudowie może mieścić domofon lub wideodomofon, systemy zasilania i sterowania, a także skrzynkę na listy.

– Warto też rozważyć dodanie do ogrodzenia oświetlenia – podpowiada Małgorzata Podemska. – Firma Plast-Met zaprojektowała i jako pierwsza wprowadziła do swojej oferty lampy LED dopasowane do systemów ogrodzeniowych, które można zamontować bezpośrednio na słupkach ogrodzeniowych. Efektownie podkreślą granicę posesji i oświetlą przestrzeń wokół domu, podnosząc bezpieczeństwo szczególnie tam, gdzie nie ma lamp ulicznych.