/O macie grzewczej słów kilka

O macie grzewczej słów kilka

Maty grzewcze to coraz częściej wybierane rozwiązanie nie tylko do łazienki, ale też do przedpokoju, kuchni czy salonu. Maty grzewcze nie stawiają żadnych ograniczeń – można zastosować je w niemal każdym pomieszczeniu i pod różnymi rodzajami podłogi. Czym wyróżniają się nowoczesne maty i jak wybrać właściwą?

Co to jest elektryczna mata grzewcza?

Mata grzewcza to cienka siatka przeplatana kablami grzewczymi. Siatkę można dociąć do dowolnego wymiaru, dzięki czemu zastosowanie maty możliwe jest w każdym pomieszczeniu. Do maty dołączony jest programator, dzięki któremu możliwe jest ustawienie właściwej i wybranej temperatury lub wyłączenie i włączenie ogrzewania. Do montażu maty grzewczej potrzebny jest klej termoplastyczny, choć na rynku dostępne są też modele samoprzylepne, których montaż jest bardzo prosty.

Gdzie zamontować matę grzewczą?

Maty grzewcze  można stosować w każdym pomieszczeniu. Wiele osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe w łazience, popularnym pomieszczeniem jest też kuchnia i sypialni. Jest to nie tylko bardzo wygodne i znacząco podnoszące komfort codziennego życia rozwiązanie, ale również praktyczne i użyteczne – w małych lub ciepłych pomieszczeniach mata grzewcza może być jedynym źródłem ogrzewania.

Podłoga a mata grzewcza

Matę grzewczą można zamontować niemal pod każdym rodzajem podłogi – terakotą, panelami, parkietem, kamieniem czy wykładziną. W zależności od typu podłogi wybieramy matę grzewczą o określonej mocy. Podłogi wykonane z materiałów takich jak kamień, gres czy terakota wymagają mat grzewczych 150-160 W/m2. W przypadku wykładziny lub paneli wystarczy mata o mocy 100 W/m2.  

Rodzaj zasilania

Zasilanie dwustronne stosuje się najczęściej w niewielkich pokojach – tego typu mat mają dwa przewody zasilające, które łączą się z termostatem. Zasilanie jednostronne jest proste w montażu – jeden kabel grzejny przymocowany jest do siatki, a puszkę z przewodem można wyprowadzić w dowolnym miejscu.

Wielkość maty grzewczej

Maty grzewcze mają zwykle szerokość około 50 cm i rozwijają się na określoną długość. Oczywiście możemy przycinać maty do wymaganego rozmiaru – dotyczy to jednak jedynie siatki, zabronione jest przycinanie kabla. Jak ocenić, ile maty grzewczej potrzebujemy? Wystarczy zmierzyć powierzchnię podłogi, która nie jest zabudowana. W wyborze odpowiedniej wielkości pomogą również sprzedawcy na podstawie rzutu pomieszczenia.

Sterowanie urządzeniem

Sterowanie ustawieniami maty grzewczej jest bardzo proste. Do maty dołączony jest termostat, który montujemy na ścianie i za jego pomocą sterujemy temperaturą. Możemy także wyłączyć lub włączyć matę. Do wyboru mamy termostaty sterowane ręcznie lub urządzenia z programatorem. Pierwsze są tańsze i pozwalają na ustawienie wybranej temperatury. Po jej osiągnięciu, termostat wyłącza się.  Drugie umożliwiają okresowe podwyższenie lub obniżenie temperatury w pomieszczeniu, co sprawdza się np. w łazienkach. Co ciekawe, do niektórych termostatów zostały stworzone aplikacje, dzięki czemu możemy uruchomić ogrzewanie podłogowe, kiedy jesteśmy jeszcze w drodze do domu!