/Ogród zimowy: jak stworzyć kawałek lata w domu?

Ogród zimowy: jak stworzyć kawałek lata w domu?

Spadające z drzew liście wcale nie muszą oznaczać końca sezonu ogrodniczego. Na tarasie naszego domu możemy stworzyć ogród zimowy, dzięki któremu wiosna zawsze będzie z nami. Podpowiadamy, jak go zaaranżować.

Ogród zimowy, nazywany niekiedy oranżerią, najczęściej buduje się na tarasie domu lub tuż przy nim. To dodatkowa przestrzeń o charakterze sezonowym lub całorocznym, która służy uprawie roślin, ale również wypoczynkowi i pracy. Oranżerie można było spotkać już od końcówki XVI wieku przy pałacach w Europie środkowej i północnej. Chęć ich budowy wynikała głównie z warunków klimatycznych, które uniemożliwiały całoroczną uprawę niektórych roślin, ale były również oznaką luksusu i symbolem prestiżu. W Polsce spotkamy je na przykład przy pałacu Moszna, a także przy pałacu Ludwika Heinzla w Łodzi.  Dziś tego typu rozwiązania są znacznie bardziej powszechne. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań umożliwiających budowę ogrodu zimowego. Jego konstrukcję zwykle tworzy się z profili. Najczęściej są one drewniane lub aluminiowe, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się szkłem lub poliwęglanem. Oczywiście tego typu obiekty wymagają również stabilnych fundamentów, właściwej termoizolacji, wentylacji i w zależności od przeznaczenia – również systemu ogrzewania, aby zapewnić roślinom „komfort termiczny”. Najprostszym rozwiązaniem są kominki, a nieco bardziej wyszukanym (i kosztochłonnym) – grzejniki konwektorowe lub promienniki ciepła. Ogrody zimowe zazwyczaj projektuje się od strony południowej, ze względu na duże nasłonecznienie. Natomiast aranżacja ich wnętrza zależy tylko i wyłącznie od gustu właściciela oraz stylu domu.

W nowoczesnym stylu

Szkło, aluminium i drewno, z których zbudowane są konstrukcje współczesnych ogrodów zimowych, świetnie pasują do domów w stylu nowoczesnym! To wręcz idealny mariaż, dlatego do aranżacji ich wnętrza warto użyć jeszcze jednego szalenie modnego materiału. To oczywiście beton, który doskonale sprawdza się jako nawierzchnia. Świetnie w tej roli zdają egzamin płyty betonowe Polbruk Magna czy Lamell. Pierwsze z nich to supermodne i cieszące się olbrzymią popularnością, duże elementy o wymiarach 75×100 cm i 50×75 cm, które cechują się minimalistycznym designem. Niebanalności dodają im też melanżowe kolory, czyli nerino będący mieszanką bieli, szarości i czarnego, a także latte – stanowiący mariaż bieli i koloru jasnopiaskowego. Ciekawą alternatywą do wielkoformatowych płyt Magna jest Polbruk Lamell. Elementy tej serii mają atrakcyjny, minimalistyczny design i nieco mniejsze wymiary 40×60 cm. Występują w co najmniej czterech kolorach, które są idealne do nowoczesnych aranżacji, czyli melanżowe nerino i latte oraz pełne odcienie szarości – bazaltowy i stalowy. Pozostałe dwa, czyli cortado (ciemniejszy brąz) i ivory to doskonałe propozycje na nawierzchnie w ogrodach zimowych w stylu śródziemnomorskim. Zanim jednak powiemy o tym, jaką nawierzchnię dobrać do poszczególnych kompozycji, warto zastanowić się nad tym, co powinniśmy jeszcze umieścić w nowoczesnym ogrodzie zimowym. Jeśli chodzi o meble, to modne w tego rodzaju przestrzeniach będą te wykonane z rattanu lub technorattanu. Najlepiej w odcieniach lekkich brązów, szarości i bieli. Nie zapomnijmy o tym, by na pufach i sofach umieścić dobrane pod kolor i wygodne poduchy. Niekiedy warto zastanowić się także, czy nie powinny one mieć ciekawego wzoru, niejako przełamującego swoją barwą „tonalny spokój” szarości i beży. Alternatywą dla rattanu i technorattanu są meble wykonane z drewna malowanego na szaro lub czarno, o nieskomplikowanym designie.

W klimacie śródziemnomorskim

Jak już wcześniej wspomniano, kostki i płyty betonowe świetnie nadają się także do budowy nawierzchni w ogrodzie zimowym w stylu śródziemnomorskim. Do aranżacji tego rodzaju przestrzeni bardziej pożądane będą jednak mniejsze formaty o ciepłych barwach. Można także poeksperymentować z mozaikami w różnych odcieniach, które nadadzą wnętrzu bardziej dynamiczny charakter i podwyższą jego temperaturę tonalną. Warto zwrócić uwagę na produkty takie, jak kostki Commix i Toledo. Te pierwsze występują w czterech rozmiarach – 10×10, 10×20, 20×20 i 20×30 cm, zaś drugie mają formaty 15×15,15×30, 30×30 i 30×45 cm. Do aranżacji w stylu śródziemnomorskim idealne będą ciepłe barwy, takie jak np. kolor hawaii, czyli grafitowo-brązowo-pomarańczowy (taką barwę ma Commix i Toledo) lub masala (także Commix). Warto również zwrócić uwagę na nieco bardziej stonowane cortado (brązowo-biały). Do tak intensywnych kolorów należy dobrać odpowiednie meble o „lekkim” designie. Powinny one mieć jasną kolorystykę oraz ażurowe, jak najmniej masywne formy. Mogą być wykonane z metalu, drewna czy technorattanu. Podobnie jak w stylu nowoczesnym, pożądane są w tym przypadku miękkie poduchy, ale o wyraźnych, intensywnych kolorach.

Jakie rośliny do ogrodu zimowego?

Ostatnim, choć nie najmniej ważnym, elementem aranżacji ogrodu zimowego są rośliny. Ich dobór zależy między innymi od umiejscowienia oranżerii. Gdy zlokalizujemy ją po mało popularnej stronie północnej, to ze względu na ograniczony dostęp światła warto pomyśleć o zieleni cieniolubnej, takiej jak bluszcze czy paprocie. Z kolei ogród zimowy po południowej stronie będzie miał duży dostęp do światła i będą w nim panować wyższe temperatury (nawet niż w oranżeriach po stronie wschodniej i zachodniej). Dlatego w tym przypadku można postawić na rośliny lubiące ciepło – fikusy, oleandry czy cytrusy. Natomiast ogrody zimowe po stronie zachodniej i wschodniej to warianty pośrednie. Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór roślin warto uwzględnić także to, jaka temperatura w oranżerii będzie utrzymywać się zimą. Jeśli będziemy dogrzewać ją do 20 st. C, to mamy większy katalog roślin do wyboru, a jeśli zrezygnujemy z ogrzewania – warto postawić na taką zieleń, która jest odporna na niższe temperatury powietrza. Dobór roślin jest zależny także od stylu naszego zimowego ogrodu. W tym śródziemnomorskim muszą znaleźć się kwiaty, zioła i mikrodrzewka cytrusowe lub oliwkowe! Natomiast w nowoczesnym można hodować trawy ozdobne czy sukulenty, a także wszystkie te rośliny, które nie zniosą zimowych warunków na zewnątrz!

Wybór ostatecznego rozwiązania jest zdeterminowany szeregiem czynników. Jedno jest jednak pewne, ogród zimowy to zawsze fantastyczny sposób na to, żeby poczuć wiosnę i lato nawet w najdłuższą zimową noc. I to w zaciszu własnego domu – bez wyjeżdżania za granicę!