/Ogrzewanie ekologiczne domu? Ogrzewanie gazowe!

Ogrzewanie ekologiczne domu? Ogrzewanie gazowe!

Dlaczego potrzebujemy ekologicznych rozwiązań?

Okazuje się, że skutki nawet najmniejszych wzrostów temperatur są tak niszczycielskie, że wcześniejszy limit dwóch stopni obniżono i dzisiaj wynosi on 1,5°C. Wśród wielu różnych przyczyn nieustannego wzrostu temperatur, a co za tym idzie, degradacji środowiska, jest ciągłe wykorzystywanie w sektorze energetycznym węgla kamiennego. Zarówno sposób jego wydobycia, jak i pochodne procesu spalania są wysoce szkodliwe dla klimatu oraz ludzi. To właśnie piece opalane węglem i śmieciami wskazuje się jako główne źródło zabójczego smogu, który opanował polskie miasta. Badania wskazują, że w Polsce rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera ponad 40 tysięcy ludzi – to aż szesnaście razy więcej osób, niż w przypadku rocznego bilansu ofiar wypadków samochodowych.

Patrzymy na rosnące wciąż liczby, na rosnące temperatury, na zdjęcia wysp śmieci dryfujących po oceanach. Ale czy my sami możemy coś zrobić, aby wspomóc naszą planetę? Czy również w tym przypadku zmianę powinniśmy zacząć od siebie? Jakie alternatywy dla siebie i swojego domu właściwie mamy? W związku z rozpoczętym właśnie okresem grzewczym, przyjrzymy się jednej z ekologicznych alternatyw dla ogrzewania domu – ogrzewaniu gazowemu.

Dlaczego ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?

Wśród ekologicznych sposobów ogrzewania domu, najczęściej wymienia się ogrzewanie gazowe. Wiele osób uznaje również, że ekologiczne jest elektryczne ogrzewanie domu. Niestety, raczej nie w obecnych warunkach, gdzie ponad 70% energii elektrycznej wytwarza się u nas z wykorzystaniem węgla kamiennego i brunatnego. Dlaczego więc ogrzewanie gazem jest ekologicznym i tanim ogrzewaniem?

Skupmy się na początek na tej pierwszej kwestii. Dlaczego ogrzewanie gazowe domu czy mieszkania jest przyjazne środowisku? – Gaz ziemny jest tak zwanym czystym paliwem. Co to oznacza? Podczas jego spalania nie powstają szkodliwe substancje (dwutlenek siarki, pyły), które przyczyniają się do powstawania smogu. Jest to możliwe dlatego, że gaz ziemny składa się przede wszystkim z metanu, który spala się czysto, bez emisji zanieczyszczeń – tłumaczy specjalista z EWE.

Ogrzewanie gazowe domu – jak wyglądają koszty?

Ogrzewanie ekologiczne domu jednorodzinnego czy mieszkania nie musi być drogie. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania i porównując ceny? Po pierwsze będzie to koszt kupna kotła. Po drugie koszt samego paliwa, którym będziemy ogrzewać. Po trzecie warto zwrócić uwagę tak zwaną sprawność cieplną urządzeń grzewczych. Oczywiście na temperaturę w domu wpływ mają także inne czynniki, jak chociażby stopień jego izolacyjności, ale ten parametr nie jest zależny od rodzaju wybranego typu ogrzewania.

Jeśli chodzi o cenę samych kotłów, to tutaj koszty są zbliżone. Zarówno na kocioł opalany węglem, jak i kocioł kondensacyjny do ogrzewania gazem ziemnym będziemy musieli przeznaczyć kilka tysięcy. Jednakże już tutaj uwidacznia się pierwsza przewaga ogrzewania gazowego – ogrzewania gazowe podlega dofinansowaniu. Jeśli wyrazimy chęć zmiany kotła z węglowego na gazowy, państwo dopłaci do naszego zakupu. Wrócimy jeszcze do tego tematu w dalszej części tekstu.

Jeśli chodzi o koszt samego paliwa czy węgla, prądu czy gazu właśnie, to owszem, koszt uzyskania 1 kWh (dla domu 150 m2) jest niższy w przypadku tradycyjnych źródeł ogrzewania, jak węgiel czy niż przy wykorzystaniu paliw ekologicznych. Warto jednak przyjrzeć się tym danym nieco bardziej wnikliwie. Po pierwsze, gaz ziemny jest najtańszą opcją ogrzewania wśród paliw płynnych. Po drugie, jeśli zamierzamy kupować węgiel w okresie grzewczym, to musimy być przygotowani na podwyżki cen tego paliwa. Dodatkowo dochodzą trudności ze znalezieniem sprawdzonego miejsca sprzedaży z dobrej jakości węglem, kwestia transportu, niski komfort użytkowania, wszechobecny brud oraz oczywiście kwestie środowiskowe.

A po trzecie – i ten argument łączy się z analizą sprawności cieplnej urządzeń grzewczych – z tej samej energii włożonej do kotła, więcej energii uzyskamy w przypadku gazu ziemnego, niż węgla. Sprawność cieplna urządzeń grzewczych, czyli procent energii włożonej do otrzymanej, w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny wynosi aż 99%, natomiast w przypadku kotłów konwencjonalnych na węgiel to zaledwie 60%. Czyli zużywając mniej gazu możemy wytworzyć tyle samo energii, co w przypadku węgla.

Ekologiczne ogrzewanie domu – dofinansowanie

Kto może otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”, jak się o nie starać i jaki procent kosztów wymiany instalacji zostanie dofinansowany przez państwo? Po pierwsze, rządowy program jest skierowany przede wszystkim do osób, które wciąż ogrzewają domy piecami starego typu pozwalającymi na spalanie węgla i śmieci. To właśnie ta mieszanka węgla i odpadów szczególnie zanieczyszcza nasze powietrze. Dlatego też z dofinansowania na ogrzewanie ekologiczne nie skorzystają osoby, które dopiero się budują i nie zamontowały jeszcze pieca. Program realizują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i to w tych instytucjach składa się wniosek o dofinansowanie.  

Dofinansowaniu w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze” podlega nie tylko zakup samego pieca, ale również wymiana instalacji i koszty przyłączenia do sieci gazowej, a nawet termomodernizacja budynku. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodu i może wynieść nawet 90 % kosztów kwalifikowanych. Łączna kwota wsparcia może tym samym osiągnąć do 53 tysięcy złotych – wyjaśnia ekspert z EWE

Tanie i ekologiczne ogrzewanie – gazowe

Ekologiczne ogrzewanie domu bądź mieszkania nie musi być wcale, jak widać, drogie. Choć sam zakup gazu ziemnego jest nieco większym wydatkiem niż w przypadku węgla, to jego wykorzystanie jest efektywniejsze. Na horyzoncie obecne jest także dofinansowanie do ogrzewania gazowego, które obejmuje zarówno zwrot części kosztów wymiany pieca, jak i przyłączenia do sieci gazowej. Jeśli jeszcze nie podjęliśmy decyzji w sprawie wyboru rodzaju ogrzewania albo wciąż nie wymieniliśmy starego pieca na nowy, to poważnie rozważmy wybór ogrzewania gazowego.