/Ogrzewanie podczerwienią – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podczerwienią – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podczerwienią. Na czym polega ten sposób ogrzewania pomieszczeń? Jakie są jego zalety i wady? Z jakimi kosztami się wiąże? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Podczerwień – ogrzewanie: jak to działa?

Co to jest ogrzewanie na podczerwień? Ten sposób ogrzewania budynków opiera się na systemie urządzeń, tzw. promienników podczerwieni. Przetwarzają one energię elektryczną w ciepło, dostępne właśnie pod postacią promieniowania podczerwonego. Najprostsze promienniki podczerwieni to po prostu żarówki. Obecnie w instalacjach stosuje się grzejniki na podczerwień lub panele grzewcze na podczerwień.

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Zastanawiasz się, czy warto zamontować w domu grzejnik na podczerwień i pozostałe elementy instalacji? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Ogrzewanie na podczerwień – zalety

Najważniejszą zaletą ogrzewania na podczerwień jest możliwość zainstalowania go zarówno w podłodze, jak i ścianach czy suficie. Instalacja nie ogrzewa powietrza, lecz oddaje ciepło najbliżej położonym obiektom. Jeśli więc zamontujesz ją w podłodze – szybko ogrzejesz panele podłogowe.

Ogrzewanie tego typu spodoba Ci się również, jeśli któryś z domowników jest alergikiem.  Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje ruchu powietrza – kurz, pył i inne alergeny nie wzbijają się więc i nie wywołują ataku kaszlu lub kataru.

Systemy ogrzewania na podczerwień (i wszystkie ich elementy, takie jak np. grzejniki na podczerwień) są praktycznie bezawaryjne. Nie będzie więc konieczności wykonywania przeglądów instalacji oraz ponoszenia kosztów konserwacji.

Ogrzewanie podczerwienią – wady

Jakie są minusy ogrzewania na podczerwień? Wady to przede wszystkim dość wysokie koszty zużycia prądu. Zwykle wynikają one jednak z nieodpowiedniego przygotowania budynku. Jeśli okna lub drzwi w domu nie są szczelne, a budynek nie został ocieplony – koszty ogrzewania podczerwienią z pewnością nie będą niskie. Pamiętaj jednak, że w takich warunkach każdy typ ogrzewania (również gazowe czy elektryczne) może okazać się kosztowny.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne

Jaka jest cena ogrzewania podczerwienią? Koszt eksploatacji nie jest wysoki. Zwykle porównywany bywa do kosztów, jakie musiałbyś ponieść, instalując inny, ekonomiczny, system grzewczy.

Pamiętaj, że ogrzewanie podczerwienią nie generuje ciepła poprzez podniesienie temperatury otoczenia – nośnikiem ciepła są obiekty, na które padają promienie. Oznacza to, że wystarczy jedynie na kilka godzin dziennie uruchamiać promienniki ciepła (takie, jak np. grzejnik na podczerwień sufitowy), by cieszyć się pożądaną temperaturą! Generowane więc przez ogrzewanie na podczerwień zużycie prądu przy takim systemie działania jest bardzo niskie.

Grzejniki na podczerwień – cena

Instalacja ogrzewania na podczerwień wiąże się jednak z inwestycją. Elementy takiej instalacji – np. grzejniki na podczerwień do łazienki, panele grzewcze czy sterowniki – to spory wydatek. Choć inwestycja szybko się zwróci, początkowo powinieneś liczyć się z kosztami rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie

Ogrzewanie na podczerwień to jeden z bardziej zdrowych systemów grzewczych. Poleca się je przede wszystkim alergikom, choć nie tylko! Promieniowanie podczerwone od lat wykorzystywane jest w fizjoterapii i pracy z pacjentami borykającymi się ze schorzeniami układu ruchu.

Panele i grzejniki na podczerwień, choć nie mają takiej mocy terapeutycznej jak lampy wykorzystywane przez fizjoterapeutów, również wywierają pozytywny wpływ na układ ruchu.

Zastanawiałeś się, jak działa ogrzewanie na podczerwień? Co to jest promiennik podczerwieni? Czy warto decydować się na taki system ogrzewania? Jeśli tak, to znak, że interesują Cię innowacyjne rozwiązania. Ogrzewanie podczerwienią, choć stosunkowo nowe, doczekało się już wielu pozytywnych opinii. Warto je poznać i sprawdzić. Być może Ty również wykorzystasz w swoim domu ten nowoczesny sposób ogrzewania! 

Fot.: stock.adobe.com / autor: New Africa