/Oświetlenie do salonu – podpowiadamy, jak je rozplanować

Oświetlenie do salonu – podpowiadamy, jak je rozplanować

Salon to serce Twojego domu, w którym spędzasz czas z rodziną i gośćmi. Warto zadbać o to, aby zapewniał Ci wygodę i prezentował się zjawiskowo. W kreowaniu odpowiedniej atmosfery w tym pomieszczeniu pomoże Ci dobrze dobrane oświetlenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je właściwie rozplanować.

Jakich lamp nie może zabraknąć w Twoim salonie?

Dobrze zaaranżowane oświetlenie w salonie powinno składać się z kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Decydując się na liczne lampy, przemyślanie rozmieszczone w tym pomieszczeniu, zyskasz kontrolę nad światłem, a tym samym nad atmosferą panującą we wnętrzu. Jakie zatem lampy powinny się w nim znaleźć? Niewątpliwie w nowoczesnym salonie nie może zabraknąć:

– centralnej lampy wiszącej,

– lamp ściennych,

– lamp stołowych,

– lamp podłogowych.

Oczywiście nie musisz decydować się na każdy z tych modeli. Kluczem do sukcesu w planowaniu oświetlenia jest dobranie ilości punktów świetlnych do wielkości i specyfiki wnętrza.

Jak rozplanować oświetlenie? Wybieramy lampy do salonu

Planowanie oświetlenia do salonu, tak aby było zarazem funkcjonalne, jak i estetyczne, wbrew pozorom nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy, że przyjrzysz się uważnie swojemu salonowi i zastanowisz, jaki efekt chcesz uzyskać.

Lampy wiszące do salonu

Przyjęło się, że lampa wisząca powinna się znaleźć w centralnym punkcie sufitu. Pamiętaj jednak o tym, że w salonie połączonym z jadalnią warto zamontować dodatkowe źródło światła nad stołem.

Do przestronnego wnętrza wybierz lampę z kilkoma punktami świetlnymi, tak aby dobrze rozjaśnić przestrzeń, tymczasem w niewielkim salonie znacznie lepiej sprawdzi się dyskretny plafon, który nie przytłoczy aranżacji.

W dobrych sklepach oświetleniowych, takich jak np. https://www.tklighting.pl/, znajdziesz oprawy w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych, więc bez przeszkód dopasujesz odpowiedni model do specyfiki swojego wnętrza.

Dodatkowe źródła światła

Uzupełnij centralne oświetlenie dodatkowymi punktami świetlnymi. Jeśli pomieszczenie jest przestronne, zdecyduj się na stylowe lampy podłogowe, które rozjaśnią zakamarki pomieszczenia i nie zgubią się na tle mebli i dodatków. W mniejszych salonach znacznie lepiej sprawdzą się modele stołowe lub dyskretne kinkiety.

Zadaniem dodatkowych źródeł światła jest kreowanie atmosfery w pomieszczeniu. Kiedy wykonasz czynności, które wymagają jasnego oświetlenia i przyjdzie czas na wypoczynek, zgasisz lampę centralną. Wówczas główną rolę zagrają mniejsze lampy, które powinny zostać rozstawione w taki sposób, aby zapewnić Ci wygodę. Jeśli wieczory spędzasz przed telewizorem, skieruj strumień światła na ścianę za ekranem. W ten sposób unikniesz mocnych kontrastów i nie nadwyrężysz oczu. Miłośnicy książek powinni przemyśleć ustawienie dodatkowej lampy obok fotela lub sofy, tak aby zapewnić sobie dostatecznie dużo światła podczas czytania.