/Oświetlenie salonu – jakie lampy powinny się w nim znaleźć?

Oświetlenie salonu – jakie lampy powinny się w nim znaleźć?

Salon zazwyczaj uznaje się za serce każdego domu. W nim wypoczywamy, spotykamy się z rodziną lub znajomymi. Stanowi zatem wielofunkcyjną przestrzeń, bez której codzienne życie byłoby naprawdę trudne. Aby wszystkie czynności dało się wykonywać komfortowo, należy zadbać o zapewnienie odpowiedniego wyposażenia do salonu. Szczególnie ważne jest oczywiście oświetlenie – dostosowane do potrzeb, energooszczędne oraz stylowe. Jakie lampy powinny znaleźć się w salonie, żeby zapewnić w nim optymalne warunki? Kilka pomysłów na skuteczne i przyjemne dla oka oświetlenie salonu podajemy poniżej.

Różne rodzaje oświetlenia – o czym pamiętać w salonie?

Ponieważ w salonie wykonujemy rozmaite czynności, dlatego muszą się w nim znaleźć także mocno zróżnicowane punkty świetle, które zapewniają odpowiednie natężenie światła, dopasowane do wszelkich działań. Innego światła potrzebujemy przecież do czytania, innego podczas rozmowy z członkami rodziny lub znajomymi, a jeszcze innego, gdy pragniemy się zrelaksować po długim dniu.

Dlatego należy wprowadzić dywersyfikację typów oświetlenia. Najlepiej postawić na lampy główne, boczne oraz przynajmniej jedną stojącą.

Oświetlenie główne – duża i ciekawa lampa

Oświetlenie główne jest niezbędne w każdym pomieszczeniu. Bez niego nie da się swobodnie i bezpiecznie przemieszczać, a także wykonywać podstawowych czynności.

W salonie często lampa główna staje się także dekoracją. Pomieszczenie przede wszystkim ma przecież charakter rekreacyjny. Z tego też względu wielu dekoratorów wnętrz oraz osób prywatnych decyduje się na wprowadzenie okazałych lamp wiszących.

Mogą to być na przykład znów szczególnie modne lampy wiszące, a zwłaszcza rozbudowane i dekoracyjne żyrandole. Wcale nie musimy ograniczać się wyłącznie do modeli klasycznych z mosiądzu z dużą ilością kryształowych elementów. Fantazja projektantów w ostatnich latach jest naprawdę wielką i bez trudu znajdziemy ciekawy i oryginalny żyrandol w niemal dowolnym stylu.

Lampy wiszące najczęściej montuje się nad zestawem mebli wypoczynkowych w pokoju dziennym. Dzięki temu zapewniają sporo światła oraz stanowi ciekawą dekorację, która cieszy oko wszystkich przebywających w pomieszczeniu.

Oświetlenie boczne – praktyczne i ozdobne kinkiety

Niekiedy potrzebujemy więcej światła niż może zapewnić nawet najmocniejsza lampa główna lub też wprost przeciwnie – pragniemy delikatnego oświetlenia bocznego, które nie będzie raziło nas w oczy.

W obu przypadkach warto wprowadzić do wnętrza z jedną okazałą lampą główną również szereg niewielkich kinkietów.

Oprawy lamp ściennych przyjmują rozmaite formy, wpisujące się we wszystkie modne obecnie tendencje wzornicze. Bez trudu znajdziemy kinkiety minimalistyczne, nowoczesne, klasyczne lub w stylach retro. Niekiedy udaje się nawet dobrać lampy ścienne należące do tej samej rodziny co żyrandol. W ten sposób tworzy się spójny wizualnie system oświetleniowy, dający wiele możliwości oświetleniowych.

Z pomocą kinkietów doświetla się ciemne zakamarki pomieszczenia, poprawia ogólne warunki oświetleniowe, a także niekiedy dekoruje ściany. Lampy bowiem same w sobie potrafią być niezmiernie ozdobne. Z ich pomocą łatwo doświetlić szczególnie ciekawe detale architektoniczne lub dzieła sztuki.

Lampa stojąca – sposób na maksymalną funkcjonalność

Nawet najlepsza lampa główna oraz oświetlenie boczne nie zastąpią jednak funkcjonalnego produktu zadaniowego. W salonie przeznaczonym do wypoczynku w tej roli idealnie sprawdzają się lampy stojące podłogowe.

Z ich pomocą rozjaśnia się konkretną przestrzeń, dostarczając warunków do komfortowego czytania lub pisania. Można także zbudować przyjemny nastrój, idealny do wieczornego odpoczynku i regenerowania sił. Lampa stojąca to zatem rozwiązanie łączące maksymalną funkcjonalność oraz dekoracyjność, przydatne do zwiększenia wygody oraz przytulności danej przestrzeni.

Lampy w salonie – bezpieczeństwo, praktyczność i dekoracja

Różne rodzaje lamp wykorzystywanych w salonie pozwalają na zbudowanie ciekawej wizualnie i niezmiernie funkcjonalnej przestrzeni, w której chcemy przebywać oraz wykonywać szereg rozmaitych obowiązków.

To światło stanowi o przytulności pokoju dziennego oraz sprawia, że przebywanie w nim jest przyjemnością. A skoro salon ma służyć jako przestrzeń w głównej mierze rekreacyjna, warto zadbać o optymalne oświetlenie go z pomocą różnych lamp, połączonych w spójny system. Zapewni nam to wygodę, komfort oraz czystą przyjemność podczas odpoczynku.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak oświetlić wnętrza? Wejdź na stronę Azzardo i sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści z branży.