Odnawialne źródła energii i fotowoltaika z roku na rok zyskują na popularności. Coraz częściej na dachach polskich domów zobaczyć można panele fotowoltaiczne. Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Jakie zalety mają panele fotowoltaiczne? Czy inwestycja w OZE i prąd ze słońca się opłaca?
Fotowoltaika – zalety
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia wiele korzyści zarówno finansowych, jak i ekologicznych. Fotowoltaika to przede wszystkim tanie i odnawialne źródło energii. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest pewna i opłacalna. Jakie są inne zalety paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika to:
- darmowy prąd ze słońca,
- rachunki za prąd obniżone do minimum,
- niezależność energetyczna,
- podniesienie wartości nieruchomości,
- ekologiczna i czysta energia,
- panele fotowoltaiczne są bezawaryjne i bezobsługowe,
- wysoka żywotność i wysoka efektywność systemu,
- rozwijająca się technologia,
Wysokiej jakości sprzęt i dobrze dobrane komponenty instalacji fotowoltaicznej to gwarancja znacznych oszczędności i szybkiego zwrotu inwestycji. Dzięki profesjonalnemu montażowi paneli słonecznych i dobrze dobranej mocy instalacji możesz cieszyć się darmową słoneczną energią na pokolenia.
Panele fotowoltaiczne – budowa
Podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne – półprzewodniki, dzięki którym energia słoneczna przekształca się w prąd. Do produkcji prądu ze słońca ogniwa wykorzystują swoje właściwości fizyczne, kiedy promienie padają na ogniwo zachodzi zjawisko fotowoltaiczne.
Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są najczęściej z: krzemu, germanu lub selenu. Pierwiastki te wykorzystywane są w budowie paneli fotowoltaicznych ze względu na ich właściwości półprzewodnikowe. Najczęściej ogniwa zbudowane są z dwóch warstw półprzewodnika: cienkiej pierwszej warstwy i przezroczystej typu n znajdującej się na górze. Nad przezroczystą warstwą półprzewodnika znajduje się elektroda ujemna oraz antyrefleksyjna powłoka. Na spodzie natomiast znajduje się dodatnia elektroda. Warstwy te są od siebie oddzielone barierą, którą tworzą złącza p-n.
Fotowoltaika – technologia
Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Najpopularniejsze z nich to panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Główna i znacząca różnica między nimi to sposób cięcia płytek krzemowych.
Jedną z najbardziej wydajnych technologii na rynku fotowoltaiki w Polsce są panele MWT. Technologia ta polega na zastąpieniu srebrnych pasm (busbarów) na powierzchni paneli tylną, miedzianą warstwą przewodzącą. Dzięki eliminacji wspomnianych busbarów, panele działają efektywniej i są jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska – nie mają w sobie ołowiu. Panele MWT to wysoka efektywność produkcji przez wiele lat i zwiększona powierzchnia absorpcji promieni słonecznych.
Ciekawym i nowoczesnym technologicznie rozwiązaniem na rynku fotowoltaiki w Polsce są ogniwa fotowoltaiczne z warstwą PERC. Technologia PERC polega na tym, że ogniwa fotowoltaiczne w warstwie spodniej posiadają dodatkową warstwę dielektryka – izolatora, który działa jak reflektor. Dzięki temu rozwiązaniu promienie słoneczne docierające do ogniwa mają dodatkową szansę na wytworzenie energii, ponieważ odbijają się od reflektora mocy. Warto również wspomnieć o ogniwach połówkowych HALF CUT, różnią się one od tradycyjnych modułów krzemowych tym, że mają 2 x więcej ogniw. Dzięki temu rozwiązaniu, powierzchnia ogniwa jest mniejsza i generuje mniejsze natężenie prądu. Dzięki temu panele fotowoltaiczne mają lepsze parametry elektryczne i wydłuża się ich żywotność