/Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać dla swojego domu?
Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać dla swojego domu?

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać dla swojego domu?

Czy energia słoneczna zasilająca nasze domy i przedsiębiorstwa to znak przyszłości? Okazuje się, że tak. Z pewnością odpowiada za to fakt, że zainteresowanie energią pozyskiwaną z instalacji fotowoltaicznych stale rośnie, nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Inwestując w panele fotowoltaiczne, otrzymujesz darmową energię elektryczną i wspierasz działania na rzecz ekologii. Warto jednak wiedzieć, że panele fotowoltaiczne różnią się między sobą. Jak więc wybrać odpowiednie panele dla swojego domu?

Rynek fotowoltaiki w Polsce 

Zainteresowanie energią pozyskiwaną z instalacji fotowoltaicznych nieustannie rośnie. Nie dziwi więc fakt, że fotowoltaika to najszybciej rozwijający się sektor OZE w naszym kraju. Zgodnie z raportem “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, przygotowanym przez Instytut Energii Odnawialnej, łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych oscylowała w granicach 1500 MW pod koniec 2019 roku, a w maju bieżącego roku przekroczyła 1950 MW. Instytut ocenia, że rok 2020 możemy zakończyć z wynikiem ponad 2 GW. W tym miejscu warto dodać, że Polska w ubiegłym roku osiągnęła przyrost na poziomie około 0,9 GW i znalazła się w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej pod względem rocznego przyrostu mocy.

Aktualnie 70% zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych to mikroinstalacje, czyli instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nie przekraczającej 50 kW. Oznacza to, że na inwestycję w fotowoltaikę decydują się głównie gospodarstwa domowe. Być może jest to rozwiązanie dobre także dla Ciebie? Aby się tego dowiedzieć, sprawdź najpierw, jak działa fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika? 

Jak już wcześniej wspomniano, instalacja fotowoltaiczna produkuje energię ze słońca. Cały proces można opisać w kilku prostych krokach. W panelach słonecznych zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych dochodzi do tzw. efektu fotowoltaicznego, w wyniku którego energia promieniowania słonecznego przekształcana jest w energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd stały trafia do falownika, który zamienia go na prąd przemienny, o charakterystyce identycznej do tej, jaką cechują się nasze domowe gniazdka. Dodatkowo, falownik nieprzerwanie kontroluje pracę instalacji fotowoltaicznej i m.in. dokonuje jej wyłączenia w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Prąd z instalacji fotowoltaicznej jest w pierwszej kolejności wykorzystywany przez nasze urządzenia domowe. W przypadku, kiedy nasza mikroinstalacja nie wyprodukuje wystarczającej ilości energii do pokrycia naszego zapotrzebowania, wówczas różnica pobierana jest z sieci energetycznej. Jeśli fotowoltaika wyprodukuje za dużo energii w stosunku do naszych bieżących potrzeb, wtedy jej naddatek możemy oddać do sieci energetycznej i odebrać go w momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię. Wszystkie te “ruchy” energii są zliczane przez licznik dwukierunkowy, na bazie wskazań którego dokonywane jest późniejsze rozliczenie energii elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej

Jak działa fotowoltaika?

Decydując się na montaż fotowoltaiki będziesz wybierać między różnymi jej elementami, ale najważniejszy jest wybór odpowiednich modułów, bo to one stanowią serce elektrowni. Podstawowe różnice, na jakie możesz natrafić w ich przypadku to:

  • moc – jeśli konkretny model generuje większą moc, automatycznie produkowana jest także większa ilość energii. Zgodnie z szacunkami na potrzeby gospodarstwa domowego wystarczająca będzie moc na poziomie 3-5 kWp;
  • sprawność – informuje o tym, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na ogniwo/moduł przetwarzana jest na energię elektryczną. Mówi jaką moc może wygenerować 1 m2 instalacji.
  • gwarancja sprawności – to informacja o mocy, jaką będzie charakteryzował się moduł np. po 25 latach działania. Większość dostępnych na rynku modeli po tym okresie będzie miała ok. 80% swojej mocy znamionowej z dnia zakupu. 

Na opisywane powyżej parametry w dużej mierze wpływa materiał, z jakiego zbudowane są moduły. Najczęściej będzie to krzem. W zależności od sposobu cięcia płytek krzemowych, powstają ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Co je różni? Te pierwsze charakteryzuje silniej uporządkowana struktura kryształów krzemu. Moduły monokrystaliczne są trudniejsze w produkcji i z uwagi na to charakteryzują się wyższą ceną. Rekompensuje ją jednak nieco wyższa sprawność niż w przypadku ogniw polikrystalicznych, w których struktura krzemu jest nieco mniej uporządkowana. Różnica w sprawności pomiędzy nimi to ok. 2-4% (w przypadku paneli monokrystalicznych wynosi ok. 16-18%, zaś polikrystalicznych 14-16%). 

Jakie panele wybrać dla swojego domu? 

Nie da się ukryć, że domy różnią się między sobą budową, co powoduje, że mają inne zapotrzebowanie na energię. Z uwagi na to każdy budynek mieszkalny wymaga indywidualnego dopasowania instalacji fotowoltaicznej, dlatego też przed zakupem warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, która pomoże w dokonaniu właściwego wyboru. Warto mieć na uwadze fakt, że im lepiej dopasowana instalacja, tym szybciej zwróci się inwestycja. Najczęściej szacunki pokazują, że okres zwrotu sięga ok 7-10 lat. Jak zatem możesz się przekonać, fotowoltaika to skuteczny sposób na darmową i w pełni ekologiczną energię dla Twojego domu.