/Parkiet drewniany jak nowy. Renowacja parkietu krok po kroku
Mężczyzna cyklinujący podłogę

Parkiet drewniany jak nowy. Renowacja parkietu krok po kroku

Drewno to nie tylko jeden z najtrwalszych materiałów, z których może być wykonana podłoga. Taki parkiet jest też nieodłącznym elementem eleganckich i gustownie urządzonych wnętrz. Aby jednak cieszyć się nim przez długi czas, powinieneś o niego dbać. Zauważyłeś, że Twoje deski straciły już swój urok? Zobacz, jak przywrócić im dawną świetność.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak prawidłowo cyklinować parkiet,
  • jakie zalety ma użycie lakieru do parkietu,
  • czy można odnowić parkiet drewniany bez cyklinowania.

Renowacja parkietu to zadanie, którego możesz podjąć się sam. Jednak zanim przystąpisz do pracy, warto się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności sprawdź, jakich metod i produktów możesz użyć do renowacji parkietu. We współpracy z marką VIDARON przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję w pigułce.

Co jest najważniejsze w cyklinowaniu parkietu?

Cyklinowanie parkietu to nic innego niż mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy klepek. Zeszlifowanie starej, zniszczonej powłoki przywraca podłodze dawny wygląd i sprawia, że parkiet drewniany nabiera dawnego blasku. Wielu właścicieli domów obawia się jednak cyklinowania, które wydaje się im bardzo pracochłonne. Czy faktycznie jest to powód do zmartwień? Niekoniecznie. Szlifowanie parkietu może być prostym zadaniem, wymaga jedynie odpowiedniego narzędzia i umiejętności jego obsługi. Pamiętaj, że nie musisz w tym celu kupować cykliniarki. Wystarczy, że wypożyczysz urządzenie. Aby przeprowadzić renowację z dobrym efektem, podczas cyklinowania przestrzegaj kilku zasad.

  1. Przed cyklinowaniem należy dokładnie oczyścić podłogę z brudu, kurzu oraz tłustych plam. Parkiet nie może być także mokry.
  2. Na podłodze, która będzie cyklinowana, nie mogą znajdować się żadne meble, akcesoria oraz materiały budowlane. Z pomieszczenia warto usunąć także wszystkie zasłony, rolety itp.
  3. Bardzo ważna jest prawidłowa kolejność cyklinowania. Na początku należy używać tarczy gruboziarnistej (np. o granulacji 40), a dopiero później sięgnąć po papier ścierny o drobnych ziarnach (np. 100–120).

Po skończeniu prac koniecznie dokładnie oczyść parkiet. Dopiero wtedy możesz nakładać lakier, olej lub wosk – co jest kolejnym, obowiązkowym krokiem renowacji. Pamiętaj, że wygładzanie parkietu za pomocą szlifierki niepotrzebnie wydłuży pracę. Dodatkowo przyniesie gorszy efekt – podłoga może bowiem okazać się nierówno wyszlifowana.

Dlaczego warto odnowić parkiet za pomocą lakieru?

Cyklinowanie parkietu drewnianego przygotowuje go do drugiego kroku renowacji, czyli naniesienia wybranego produktu zabezpieczającego. Możesz wybrać wosk, który da efekt podłogi starego typu o wysokim połysku lub olej, po którym drewno pozostanie matowe.

Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na lakier do drewna, na przykład produkt bezpodkładowy do parkietu VIDARON. Nadaje on powierzchni wyjątkową trwałość i odporność mechaniczną, dlatego może być stosowany nawet w pomieszczeniach, w których parkiet jest narażony na duże natężenie ruchu. Zastosowana technologia produkcji bazuje na odpowiednio dobranych żywicach, dzięki którym aplikacja jest wyjątkowo łatwa, a uzyskana powierzchnia lakiernicza trwała i odporna. Dobrze dobrany produkt podkreśli naturalny kolor drewna i uwidoczni jego usłojenie. Lakier nie wnika w głąb, lecz pozostaje na powierzchni, dlatego parkiet jest dobrze chroniony przed zarysowaniami i łatwy do utrzymania w czystości. W przeciwieństwie do olejów czy wosków umożliwia różne rodzaje wykończenia powierzchni drewna – od matowej, poprzez satynową, aż po wysoki połysk.

Renowacja parkietu bez cyklinowania?

Jeśli nie chcesz decydować się na odnowienie parkietu drewnianego metodą cyklinowania, do dyspozycji masz także tymczasowe alternatywy.

W przypadku podłogi olejowanej lub lakierowanej z małymi zarysowaniami, już samo dokładne umycie jej powierzchni może dać zadowalające efekty. W pierwszej kolejności zacznij od dokładnego odkurzenia. Następnie umyj posadzkę przy użyciu specjalnego środka do drewna oraz wilgotnego mopa. Jeśli zauważysz niewielkie ubytki w parkiecie, uzupełnij je za pomocą szpachli woskowej lub wosku naprawczego. Wybierz produkt o ton jaśniejszy niż posadzka, ponieważ z czasem może on stać się ciemniejszy. Jako ostatni etap takiej małoinwazyjnej renowacji parkietu, powierzchnię wokół naprawianego miejsca pomaluj cienką warstwą lakieru, która zabezpieczy przed dalszymi uszkodzeniami.

Aby podłoga drewniana przetrwała dziesiątki lat w nienagannym stanie, warto nie tylko odpowiednio ją pielęgnować, ale także od czasu do czasu przeprowadzać renowację. Z wysokiej jakości lakierami VIDARON nie musisz obawiać się tego zadania!