/Poliuretanowa żywica na balkon? To opłacalne, wygodne i korzystne rozwiązanie
żywica na balkon

Poliuretanowa żywica na balkon? To opłacalne, wygodne i korzystne rozwiązanie

Znajome rozwiązania aranżacyjne są zazwyczaj najbardziej kuszące. W końcu widzieliśmy je w tylu miejscach, że muszą się sprawdzać. Cóż, poszukanie alternatyw może się mocno opłacić, bowiem na rynku istnieje wiele możliwości, które mogą nie być bardzo promowane, a są bardzo efektywne. Takie jak choćby żywica poliuretanowa.

Co balkon, to płytki… zwłaszcza w starszym budownictwie. A może warto rozejrzeć się za alternatywą, która jest bardziej efektywnym rozwiązaniem? Co na balkon zamiast płytek będzie rozwiązaniem estetycznym, ale i trwałym? Opcji jest wiele, natomiast warto zwrócić uwagę na tę, która dosyć rzadko jest wymieniana jednym tchem obok wiodących sposobów wykończenia, takich jak panele czy płytki właśnie. Chodzi o posadzkę z żywicy poliuretanowej. Ze względu na bardzo wdzięczny materiał, z którego jest wykonana, można ją dowolnie zabarwiać, na jednolity kolor bądź na całą mozaikę barw, można ją utwardzić czy też wykończyć matowo bądź błyszcząco. Takie możliwości sprawiają, że posadzkę z żywicy bardzo łatwo można dostosować do danego projektu aranżacyjnego i wykonać ją w taki sposób, by była zgodna z jego założeniami. Jednak kwestie wizualne są tu tak naprawdę kwestią drugorzędną, bowiem istotne są technikalia. A poprawnie zainstalowana posadzka z żywicy wytrzyma nawet dekadę!

Żywica na balkon zamiast płytek – higieniczne rozwiązanie

Spędzanie czasu na balkonie w okresie wiosennym i letnim to oczywista oczywistość dla każdego, kto ma tę możliwość. Pandemia, a dokładniej mówiąc związane z nią obostrzenia, sprawiła, że zamknięto lub mocno zawężono możliwość działania lokali gastronomicznych, co sprawiło, że życie społeczne przeniosło się do mieszkań. Wraz z tym wzrosła społeczna wrażliwość na zachowanie higieny, a podwyższony reżim sanitarny zaczął być zauważalny w sklepach, w taksówkach czy w komunikacji miejskiej. I w tym przypadku żywica zamiast płytek będzie świetnym rozwiązaniem, choćby ze względu na to, że jest:

  • Bezspoinowa – dzięki czemu zanieczyszczenia nie znajdą się w fugach czy przestrzeni między płytkami bądź panelami, a wilgoć nie wniknie pod podłogę, co jest bardzo istotne na balkonie!
  • Antyelektrostatyczna – dzięki czemu zapobiega osadzaniu się kurzu, pyłków czy sierści zwierzęcej, co jest istotne zwłaszcza wiosną!
  • Chemoodporna i wodoodporna – dzięki czemu łatwo się ją czyści, a nawet inwazyjne środki nie wpłyną na nią negatywnie, choć ich stosowanie to ostateczność, bowiem zwykle wystarczą woda i najprostsze środki do czyszczenia!

Posadzki żywiczne można spokojnie eksploatować w dowolnych warunkach i mieć pewność, że nie stanie się im nic złego.

Żywica na balkon – jak reaguje na różne pory roku?

Posadzki z żywicy poliuretanowej są elastyczne, co zwiększa ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, bowiem materiał pochłania ewentualne uderzenie wynikające np. z upadku ciężkiego przedmiotu. Podobnie jest z odpornością na zarysowania, dzięki czemu swobodnie można przenosić po balkonie czy tarasie ciężkie meble i przestawiać stołki, stoliki czy krzesła – nic złego się nie stanie. Posadzki z żywicy poliuretanowej są również odporne na promienie UV, więc nie jest im straszne duże nasłonecznienie. To samo jest z temperaturą. Wytrzymają mrozy -20 stopni czy upał do 70 stopni Celsjusza. Zastanawiając się, co na balkon zamiast płytek jest odpowiednim rozwiązaniem, posadzka z żywicy poliuretanowej to trwały i niezawodny wybór. Jest również opłacalny, bowiem nawet w przypadku pojawienia się ubytków, nie ma potrzeby zrywania i wymiany całej podłogi. Wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę.