/Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

Oczko wodne pewni funkcję dekoracyjną ogrodu. Żeby jednak zachować przejrzystą, czystą wodę, potrzebujemy dobrać odpowiednią pompę. Warto wiedzieć jakie parametry wziąć pod uwagę i co wspomoże jej działanie.

1. Pompa do oczka wodnego – do czego służy?

2. Jaka pompa do oczka wodnego – jakie parametry wziąć pod uwagę?

3. Pompa wodna do oczka – rodzaje

4. Co wspomaga działanie pompy?

Pompa do oczka wodnego – do czego służy?

Posiadając w przydomowym ogródku oczko wodne, pompa jest nam niezbędna. Dzięki niej mamy możliwość napowietrzenia oraz skutecznego usunięcia zanieczyszczeń, które zgromadziły się w wodzie.

Należy pamiętać, że tak mały zbiornik, jakim jest oczko wodne, jest trudny do utrzymania równowagi biologicznej, niezbędnej do zachowania higieny. Dotyczy to zwłaszcza hodowli ryb. Dzięki użyciu odpowiedniej pompy z filtrami możemy zapobiec zmętnieniu wody oraz zarostowi glonami.

Poszczególne rodzaje pomp mogą także służyć do odprowadzania wody ze studni, czy też wyprowadzania jej z oczka wodnego czy też z basenu.

Dobór odpowiedniej pompy, powinien być więc podyktowany naszym potrzebom. Szeroki wybór dostępnych modeli można odnaleźć w sieci sklepów Castorama.

Jaka pompa do oczka wodnego – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Wybór pompy wodnej powinien być uzależniony od charakterystyki oczka wodnego. Ważna jest nie tylko wielkość, ale także ukształtowanie. Jeżeli marzy nam się zbiornik z kaskadami, fontannami, czy strumykami, możemy potrzebować pompy wodnej o odmiennych parametrach.

Jedną z kluczowych kwestii jest przede wszystkim wydajność urządzenia. Zanim kupimy konkretną pompę, warto się upewnić, że jest ona w stanie przepompować połowę zbiornika wody w ciągu pół godziny. Taką informację sprawdzimy w instrukcji. Jest ona wyrażana l/h lub też w m3/h. Modele w sklepie mogą posiadać wydajność od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy lirów na godzinę. Wszystko więc zależy od wielkości zbiornika, jakim dysponujemy.

Moc pompy będzie również podyktowania rozmiarem oczka. W przypadku małych zbiorników zaleca się, aby maksymalna moc wynosiła 27 W. Średnie oczko będzie potrzebował mocy od 42 W do 160 W, duże natomiast od 100 W do 350 W.

Jeżeli zaś posiadamy kaskady, strumyki, czy fontanny, koniecznie musimy zwrócić uwagę na wysokość unoszenia słupa wody. Parametr ten jest wyrażany jako H max. Żeby obliczyć potrzebną moc przerobową, warto wykonać pomiar na poziomie lustra wody. Inaczej wynik będzie zawyżony lub zaniżony.

Pompa wodna do oczka – rodzaje

Istnieje wiele rodzai pomp wodnych, które odnajdą zastosowanie w naszym przydomowym ogródku. Dlatego bez trudu dobierzemy właściwy dla nas model.

Przede wszystkim rozróżniamy pompy zewnętrzne, które pomagają w napowietrzaniu, jak też w filtracji. Innym rodzajem są pompy wewnętrzne. Jak nazwa wskazuje, są one całościowo zanurzone w zbiorniku wodnym. Oprócz napowietrzenia pełnią także funkcję oczyszczania wody za pomocą specjalnych filtrów.

Jedną z najbardziej uniwersalnych jest pompa wodna zanurzeniowa membranowa. Umożliwia ona doprowadzenie wody ze studni, jak też wypompowanie jej z naszego oczka wodnego. Charakteryzuje się ona prostotą obsługi oraz dwugodzinnym trybem pracy.

Osobną kategorię stanowią pompy zanurzeniowe do brudnej wody. Dzięki niej możemy stale dbać o czystość wody w naszym zbiorniku. Ich głównym atutem jest nie tylko wysoka jakość, ale także mocny i wytrzymały silnik, który zapewni pracę przez długi czas.

Oprócz modeli zanurzeniowych przydatna może być także pompa wodna zatapialna do ścieków. Model ten umożliwi wypompowanie zanieczyszczonej wody. Do odpompowywania posłuży także pompa ciśnieniowa. Jej konstrukcja pozwoli na pobieranie wody ze studni, czy też deszczówki. Ponadto modele o większej mocy, będą niezastąpione w przypadku intensywnych deszczów, które zagrażałyby nisko położonym pomieszczeniom. Dzięki pompie szybko odessiemy zalegającą wodę.

Co wspomaga działanie pompy

Istnieje kilka elementów, które wspierają działanie pompy. Jednym z nich jest materiał osi wirnika. Najlepiej, aby była to ceramika aniżeli metal. Dzięki temu pompa będzie pracować sprawniej oraz ciszej.

Warto także sprawdzić, czy wybrany model pompy wodnej posiada prefiltr z gąbki. Jest on o tyle istotny, ponieważ chroni urządzenie od zapchania, a także uszkodzenia przez większe ciała obce.

Oprócz tego na jakość oraz wygodę wpływają takie czynniki jak optymalna długość kabla zasilającego, czy też specjalna podstawa dla pompy. Dzięki niej bez trudu zamontujemy urządzenie na dnie oczka wodnego.

Jeżeli natomiast zależy nam na formowaniu wody w wybrane kształty, z całą pewnością potrzebujemy pompy, która umożliwia podłączenie dodatkowych końcówek. Uatrakcyjnią one nasz ogród i zadbają o czystość wody w zbiorniku.

Pompa wodna jest niezbędnym wyposażeniem każdego oczka w ogrodzie. Dzięki niej oczyścimy i napowietrzymy wodę, aby pozostawała czysta przez cały czas. Szeroki wybór pomp do naszego ogrodu, daje gwarancję, że wybierzemy idealny dla model. Warto wybrać urządzenie, którego parametry sprawdzą się do naszego gospodarstwa domowego.