/Porównanie okien drewnianych i plastikowych – na które się zdecydować?

Porównanie okien drewnianych i plastikowych – na które się zdecydować?

Różne wymiary, rodzaje i ceny okien dostępne w sklepach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Jedną z wielu decyzji, jaką musimy podjąć przy zakupie, jest wybór materiału, z którego mają być wykonane ramy. Dwie najpopularniejsze opcje to okna plastikowe i drewniane. Które będą dla nas najlepsze?

Okna drewniane – dlaczego właśnie one?

Niewątpliwą zaletą montażu okien drewnianych jest ich trwałość. Drewno to bardzo wytrzymały materiał, który przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi przetrwać nawet sto lat. Rama okienna wykonana z naturalnego surowca stanowi doskonałą warstwę izolacyjną, zapobiegającą przed uciekaniem ciepła z pomieszczeń i wygłuszającą hałas z zewnątrz. Co może przeszkadzać w drewnianych ramach? Konieczność ponownego malowania i lakierowania co jakiś czas oraz podatność na wilgoć, od której surowiec może zbutwieć. Co prawda nowoczesne okna drewniane są odporniejsze na warunki atmosferyczne, trzeba jednak właściwie o nie dbać, by wystawione na mrozy i deszcze nie straciły swojej urody i funkcjonalności. Wreszcie, okna drewniane kojarzą się z luksusem, są też ciekawym wyborem designerskim. Nadają specyficzny klimat całemu wnętrzu i doskonale pasują do pomieszczeń utrzymanych w stylu vintage. Z pewnością są również bardziej przyjazne środowisku od ich plastikowych odpowiedników.

Okna plastikowe – zalety i wady

Okna plastikowe są z pewnością mniej eko niż te drewniane. Łatwiej też się psują, a drobna usterka wymaga niekiedy wymiany całego mechanizmu. W przypadku plastiku częściej konieczna jest też regulacja okien. Ostatecznie jednak ich zalety przeważają nad wadami. Technika produkcji okien PCV poszła w ostatnich latach do przodu, dzięki czemu stają się coraz trwalsze i bardziej odporne na wahania pogodowe. Są tanie, łatwo dostępne i nieskomplikowane w montażu. Ramy ze sztucznego tworzywa nie wymagają konserwacji i specjalnej pielęgnacji, choć niestety bardziej widać na nich brud niż na drewnie. Nowoczesne okna plastikowe mogą być też wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak ochrona antywłamaniowa czy wzmocniona termoizolacja. Co więcej, ramy z PCV mogą mieć niepowtarzalny styl: biały to niejedyny dostępny wariant kolorystyczny, a producenci prześcigają się w oferowaniu różnorodnych wzorów i kształtów. 

Montaż i ceny okien 

Jeśli chodzi o ceny okien to sprawa jest jasna – drewniane są w większości przypadków droższe od plastikowych. Oczywiście, i od tej reguły zdarzają się czasem wyjątki, ponieważ o cenie okien nie decyduje wyłącznie materiał. Montaż okien plastikowych jest łatwiejszy od drewnianych: ramy z naturalnego surowca często są wykonywane na miarę, w odróżnieniu od tych ze sztucznego tworzywa, dostępnych w uniwersalnych kształtach i wymiarach. Niezależnie jednak od materiału wykonania, ważny jest prawidłowy montaż okien. Źle wykonany spowoduje, że okna szybko zaczną się psuć i przepuszczać zimno. Solidna instalacja w znaczący sposób polepsza trwałość okien.