/Przeszklenie ognioochronne – estetyka i bezpieczeństwo

Przeszklenie ognioochronne – estetyka i bezpieczeństwo

Od kilkudziesięciu lat architekci coraz odważniej wykorzystują szkło w swoich projektach. Surowiec ten może stanowić większą część budynku, a co za tym idzie, to na nim spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Szkło musi nie tylko odpowiednio reagować na wysokie temperatury, ale również przyczynić się do tłumienia ognia. Jakie przeszklenie ognioochronne wybrać, by osiągnąć taki efekt?

Ochrona przeciwpożarowa a szkło 

Dzisiaj nowoczesna architektura sprzyja budowaniu otwartych przestrzeni i przejrzystych elementów nawet daleko poza fasadą: architekci wolą naturalne światło i ogromne pomieszczenia, aby pokazać zalety dużych budynków. Wszędzie tam, gdzie te koncepcje spełniają lokalne wymagania budowlane, a także przeciwpożarowe, w grę wchodzi przezroczysta szyba ognioodporna. Umożliwia to połączenie nowoczesnego, jasnego i otwartego projektu, a także z bezpieczeństwem dla osób przebywających w tych budynkach.  

Przeszklenie ognioochronne może obejmować kilka produktów, takich jak drzwi i ścianki działowe z różnych materiałów, fasady, dachy, a ostatnio nawet zatrzymujące ogień przesuwane drzwi i okna. 

Więcej o zastosowaniu i montażu przeszklenia ognioochronnego można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/applications-new/szklo/szklo.  

Czym różni się przeszklenie? 

Decydując się na zastosowanie przeszklenia ognioochronnego, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy ma ono stosowane certyfikaty. Aby produkt był dopuszczony na rynek, musi przejść wiele specjalistycznych i wymagających testów, dlatego dostawca, który może wykazać się pełną dokumentacją, może być uznany za wiarygodnego.  

Szyby ognioodporne mogą mieć różne poziomy ochrony przeciwpożarowej, które dostosowane są do potrzeb konkretnego budynku. Są one mierzone w określonych przedziałach czasowych (30, 60, 90, 120 i 180 minut). Należy również sprawdzić oszklenie pod względem integralności i izolacji, które musi być zgodne z normami europejskimi.