W każdym ogrodzeniu posesji, poza płotem brama wjazdowa pełni kluczową rolę. Należy ją dobrać odpowiednio do stylu architektonicznego ogrodzenia i domu oraz ilości posiadanego miejsca. Na rynku istnieją różne bramy wjazdowe, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby dokonać właściwego wyboru, odpowiedniego do swojej posesji.
Wymagania wobec bram wjazdowych
Na rynku dostępne są różne rodzaje bram wjazdowych, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie wymagania ma ten element ogrodzenia. Kluczową rolę odgrywa szerokość bramy, którą należy dopasować do szerokości aut, które będą przez nią przejeżdżać. W przypadku bramy, przeznaczonej dla aut osobowych, w zupełności wystarczy szerokość 2,4 m. Natomiast dla pojazdów o większych gabarytach (np. cysterna z gazem lub olejem opałowym, ciężarówka asenizacyjna, auta dostawcze, itd.), optymalna szerokość wynosi 3 m. Podczas projektowania kompletnego ogrodzenia, warto mieć na uwadze, że bramy wjazdowe powinny posiadać szerokość, która umożliwia swobodny przejazd aut. W przypadku zbyt małej szerokości, istnieje duże ryzyko, że brama i auto zostaną uszkodzone wskutek zahaczenia. Ponadto należy uwzględnić odległość bramy od drogi, na której powinno się zmieścić całe auto. W przypadku aut osobowych, powinna ona wynosić 5 m, natomiast dla dostawczych 7 metrów lub więcej. W celu uzyskania takiej odległości, bramy wjazdowe są najczęściej montowane we wgłębieniu ogrodzenia.
Różne modele bram wjazdowych – który wybrać?
Na rynku istnieją różne rodzaje bram wjazdowych i należy je dobierać w taki sposób, aby zapewniały wysoki komfort użytkowania. Możemy je podzielić na:
- przesuwne
- skrzydłowe
Kluczową rolę odgrywa estetyka i stylistyka, ale ważna jest również ilość zajmowanego miejsca przy otwieraniu – czy jest wystarczająca? Poszczególne typy bram wjazdowych charakteryzują się różnymi sposobami otwierania (skrzydłowe lub przesuwne) oraz wielkością powierzchni, niezbędną do tej czynności. Według przepisów, brama wjazdowa po otwarciu nie może ograniczać manewrowania pojazdem (również na podjeździe).
Brama ogrodzeniowa przesuwna
Brama wjazdowa przesuwna to doskonałe rozwiązanie na posesjach z ograniczoną ilością miejsca na otwieranie skrzydeł. Taki model przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, przez co zajmuje minimalną ilość miejsca. Trzeba jednak mieć na uwadze, że bramy wjazdowe przesuwne potrzebują odpowiedniej ilości miejsca wzdłuż ogrodzenia. Ponadto po odsunięciu, brama nie może zasłaniać furtki. Istnieją modele przesuwne składające się z jednego lub dwóch skrzydeł, rozsuwających się w przeciwnych stronach. Bramy przesuwne samonośne przesuwają się tuż nad gruntem. Natomiast skrzydło za ogrodzeniem przesuwa się po szynie za pomocą rolek. Takie modele wymagają przeciwwagi oraz stosowane są w nich napędy do bram, które ułatwiają użytkowanie. Natomiast brama przesuwna może poruszać się również po szynie, która znajduje się w podjeździe. Jednak takie rozwiązanie jest coraz rzadziej stosowane, ze względu na to, że szyna łatwo ulega zabrudzeniu lub uszkodzeniu.
Bramy rozwierane dwuskrzydłowe
Kolejnym modelem są bramy wjazdowe dwuskrzydłowe, przeznaczone dla właścicieli posesji o większej przestrzeni. Każde skrzydło może mieć szerokość nawet do 3 metrów. Takie modele mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie. Wówczas w skrzydłach zamontowane są w nich siłowniki do bram (elektryczne lub hydrauliczne), które zwiększają wygodę użytkowania. Istnieją również modele jednoskrzydłowe i niesymetryczne z podziałem 1/3 i 2/3. Wybierając bramę rozwieraną dwuskrzydłową należy pamiętać, że do pełnego otwarcia potrzebuje ona więcej miejsca niż model przesuwny.
Bramy wjazdowe stanowią dopełnienie ogrodzenia posesji. Każdy model wymaga innej przestrzeni do pełnego otwarcia, dlatego dokonując wyboru, warto zapoznać się z długością skrzydeł i odmierzyć wymaganą powierzchnię do otwarcia, aby sprawdzić czy jest wystarczająca. Jeżeli nie, to warto zdecydować się na model przesuwny.
/ Mayeros