/Rolety na drzwi balkonowe – co musisz wiedzieć?

Rolety na drzwi balkonowe – co musisz wiedzieć?

Rolety to gustowne i funkcjonalne elementy wystroju wnętrza, które doskonale wyglądają w oknie, jednocześnie zapewniając domownikom prywatność. Czy wiesz, że rolety możemy zamontować nie tylko na klasycznym oknie, ale także na przeszklonych drzwiach balkonowych? Jakie są zalety tego rozwiązania i co warto o nim wiedzieć? 

Rolety na drzwi balkonowe – dlaczego warto?

Zamontowane na drzwiach balkonowych rolety, podobnie jak w przypadku okien, będą zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Uatrakcyjnią nie tylko same drzwi, ale i całe wnętrze, podkreślając jego styl i dodając mu charakteru oraz sprawiając, że będzie przytulne. Duża, przeszklona powierzchnia to więcej światła w pomieszczeniu, co zazwyczaj jest oczekiwanym efektem. Zdarza się jednak, że potrzebujemy nieco ograniczyć ilość wpadających do wnętrza promieni słonecznych, na przykład podczas pracy przy komputerze czy drzemki w ciągu dnia. W takich sytuacjach pomocna może okazać się roleta, która w kilka chwil skutecznie zaciemni pokój, poprawiając Twój komfort przebywania. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii większej widoczności i możliwości podziwiania pięknego nieba czy krajobrazu przez przeszklone drzwi oraz potrzebą prywatności. Także i w tym przypadku sytuację uratuje roleta na drzwi balkonowe, która w każdej chwili może zapewnić Ci więcej prywatności. 

Jeśli drzwi przeszklone znajdują się na parterze budynku, zamontowane w nich rolety – zwłaszcza modele zewnętrzne – pozytywnie wpływają również na poziom bezpieczeństwa domowników, skutecznie chroniąc bardziej podatne na wybicie szklane drzwi przed uszkodzeniem i sforsowaniem. 

Jakie powinny być idealne rolety na drzwi balkonowe? 

Aby rolety na drzwi balkonowe lub tarasowe mogły w stu procentach spełniać wszystkie swoje funkcje, muszą mieć kilka podstawowych, istotnych cech. Czym powinny wyróżniać się idealne rolety na drzwi? Przede wszystkim muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Te dwa kluczowe aspekty bezpośrednio wpływają zarówno na trwałość rolet, jak i ich estetyczny wygląd. Kolejną ich istotną cechą powinna być łatwość użytkowania oraz utrzymania w czystości. Ostatnią, lecz nie mniej ważną kwestią jest właściwe dopasowanie rolety, która będzie umożliwiać swobodne korzystanie zarówno z samej osłony, jak i z drzwi balkonowych.

Jakie rolety na drzwi balkonowe wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele atrakcyjnych i funkcjonalnych rolet. Na drzwiach balkonowych lub tarasowych możemy zamontować zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Spośród modeli wewnętrznych warto wybrać:

  1. rolety dzień-noc – nowoczesne i funkcjonalne, idealne zarówno na okna, jak i przeszklone drzwi. Dzięki swojej specyficznej budowie bazującej na użyciu szerokich pasów tkaniny półprzezroczystej i zaciemniającej zapewniają wyjątkową swobodę ich użytkowania. Za pomocą zaledwie kilku ruchów możemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie, częściowo ograniczyć dostęp światła do wnętrza, jak również zupełnie odsłonić okno. Osłony te są dostępne w kilkunastu różnych kolorach, zarówno jedno- jak i dwukolorowych. Świetnie wyglądają zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i pomieszczeniach w stylu skandynawskim, loftowym oraz rustykalnym; 
  2. rolety rzymskie – gustowne i nietypowe, jeśli chodzi o sposób ich użytkowania. Podczas ich zwijania rolety rzymskie nie nawijają się na klasyczną rolkę, nie chowają się także w kasecie, ale składają się w specyficzny i estetyczny sposób. Niezależnie od tego, czy złożone, czy rozłożone, są ładną ozdobą wnętrza. Warto również podkreślić, że rolety rzymskie są wykonane z materiału, który można prać w pralce. Z łatwością można utrzymać je w czystości.

Warto wziąć pod uwagę także ciekawą alternatywę, czyli żaluzje. W drzwiach balkonowych świetnie będą wyglądać modele drewniane. Wykonane z drewna żaluzje powodują, że wnętrze staje się przytulne, są  łatwe w użytkowaniu, a ich czyszczenie jest szybkie i proste. 

Odpowiednim wyborem na drzwi przeszklone mogą być również rolety zewnętrzne. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku drzwi tarasowych będących drugim wejściem do domu. Skutecznie chronią wnętrze nie tylko przed nadmiarem światła czy zbyt wysoką temperaturą, lecz także przed potencjalnymi niechcianymi gośćmi. Rolety dodatkowo wygłuszają wnętrze, zapewniając domownikom komfort i spokój; świetnie sprawdzą się też w domach w ruchliwej okolicy.

Rolety na drzwi balkonowe – o czym jeszcze należy pamiętać?

Wiesz już, czym powinny charakteryzować się rolety na drzwi balkonowe i jakie rodzaje osłon najlepiej się sprawdzą. Zanim wybierzesz konkretny model rolet, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Przede wszystkim konieczne jest upewnienie się, że wymiary drzwi, a co za tym idzie rozmiar rolety, zostały prawidłowo zmierzone i wybrane. Za mała lub za duża roleta nie tylko nie będzie wyglądać estetycznie, ale może po prostu nie zmieścić się na drzwiach. 

Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób otwierają się drzwi balkonowe oraz jak wygląda ich najbliższe otoczenie. Jeśli drzwi umieszczone są w wąskiej wnęce, należy sprawdzić, czy po jej zamontowaniu roleta nie będzie obijać się o ścianę. Jeśli tak, warto wybrać roletę rzymską lub model zewnętrzny. Możesz także zdecydować się na bezinwazyjne plisy harmonijkowe montowane bezpośrednio przy szybie. Zastanów się również nad ewentualnym zamówieniem dolnego mocowania lub zaczepu podtrzymującego dolną część rolety. Dzięki nim rolety pozostaną na miejscu nawet przy szybkim otwieraniu i zamykaniu drzwi. 

Jeśli masz wątpliwości, zgłoś się po pomoc do naszych doświadczonych specjalistów. Pomogą Ci odpowiednio zmierzyć drzwi balkonowe i doradzą, jaką roletę i sposób montażu najlepiej wybrać.