/Rynek najmu krótkoterminowego w Warszawie

Rynek najmu krótkoterminowego w Warszawie

Stolica Polski zaliczana jest do miejsc, które przyciągają coraz większą liczbę turystów. Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie rynek najmu krótkoterminowego prężnie się rozwija. Ceny mieszkań przeznaczonych na wynajem wciąż biją kolejne rekordy. W wielu przypadkach zrównały się one z poziomem stolic Europy Zachodniej. Apartamenty do wynajęcia w centrum Warszawy cieszą się coraz większą popularnością. Ile trzeba średnio zapłacić za najem lokalu w dogodnej lokalizacji? Sprawdzamy.

Wynajem krótkoterminowy w Warszawie

Każdego roku rośnie liczba atrakcji dla gości z zagranicy. Sezon turystyczny w Warszawie trwa praktycznie cały rok. Oprócz tego, w stolicy Polski odbywają się liczne konferencje, targi i inne spotkania biznesowe. W związku z tym przybywa również obiektów przeznaczonych na najem krótkoterminowy oraz rośnie popyt na mieszkania do wynajęcia w Warszawie (sprawdź oferty: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/warszawa/). Na warszawskim rynku nieruchomości znajduje się mnóstwo nieruchomości dla turystów i gości biznesowych.

Najwięcej do wynajęcia jest apartamentów z jedną sypialnią. Ich liczba sięga nawet 2 300. Poza  tym, w Warszawie zlokalizowane są także apartamenty typu studio – ponad 1 tys. oraz z dwiema sypialniami – blisko 800. Według statystyk najwyższe obłożenie przypada zazwyczaj na wrzesień, a najniższe na styczeń i luty. Najwięcej mieszkań na wynajem krótkoterminowy znajduje się w Śródmieściu, a także w bliskiej odległości od centrum miasta. Większość apartamentów jest stale wynajęta przez 1-3 miesiące w roku.

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie

Nieruchomości do wynajęcia na krótki okres czasu cieszą się ogromną popularnością. To doskonała alternatywa dla hoteli, które zazwyczaj oferują znacznie droższe noclegi. Większość osób zainteresowanych krótkoterminowym wynajmem docenia prywatność, swobodny dostęp do kuchni i konkurencyjne ceny. Średnia dla całego roku wynosi około 198 zł za dobę. W niektórych miesiącach koszt wynajęcia apartamentu może być zdecydowanie wyższy.

Zazwyczaj osoby zainteresowane takim rozwiązaniem poszukują noclegu na kilka lub kilkanaście dni. Dla turystów najważniejsza jest lokalizacja, dlatego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, położone w bliskiej odległości od centrum miasta. Wówczas łatwiej znajdziemy chętnych na nocleg. Istotne znaczenie ma również standard oraz wyposażenie lokalu mieszkalnego w niezbędny sprzęt, ręczniki, pościel, sztućce czy naczynia. Planując krótkoterminowy wynajem mieszkania należy też pamiętać o odpowiedniej promocji oferty oraz ubezpieczeniu nieruchomości.

Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć o wyroku TSUE, który zapadł 22 września 2020 roku. Prawdopodobnie zmiany w przepisach dotyczących wynajmu krótkoterminowego obejmą również nasz kraj. To prawdziwy przełom dla branży nieruchomości, ale nie każdy wynajmujący podchodzi do nich z entuzjazmem. Możliwe, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE doprowadzi do podniesienia cen za wynajmowane na doby lokale mieszkalne. Aktualnie wszelkie regulacje z tym związane są w fazie planowania.

 Materiał przygotowany we współpracy z portalem GetHome.pl