/Rynek nieruchomości w Warszawie – najpopularniejsze mieszkania i ich lokalizacje

Rynek nieruchomości w Warszawie – najpopularniejsze mieszkania i ich lokalizacje

Ze względu na fakt, że Warszawa jest stolicą kraju, popyt na mieszkania w tej miejscowości jest bardzo duży. Ponadto, rynek nieruchomości w Warszawie jest bardzo specyficzny, a preferencje nabywców nieco inne niż w innych częściach kraju. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć nieco specyfikę rynku mieszkań w Warszawie. Wyjaśnimy, kto kupuje mieszkania w Warszawie, kto je wynajmuje i jakiego rodzaju lokale cieszą się największym powodzeniem.

Mieszkania Warszawa – nabywcy i wynajmujący

Zarówno na rynku sprzedaży jak i wynajmu mieszkań w Warszawie dzieje się wiele. Nieustannie powstają nowe budynki, w których do użytku oddawane są lokale w różnym standardzie i o zróżnicowanych wymiarach. Kto kupuje mieszkania w Warszawie? Trudno dzisiaj określić najpopularniejszy profil nabywcy. Wśród kupców mieszkań wielu jest młodych ludzi, którzy kilka lat temu ukończyli studia, a teraz rozpoczęli karierę zawodową w stolicy.

Zarobki w Warszawie są wysokie względem zarobków w innych częściach kraju, stąd też młodych ludzi częściej stać na zakup własnej nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że również ceny mieszkań w Warszawie są wyższe niż we wszystkich innych polskich miastach.

Drugą, również bardzo liczną grupę nabywców mieszkań w Warszawie stanowią inwestorzy. Ceny mieszkań od lat rosną i wiele wskazuje, że sytuacja ta się nie zmieni. Dlatego też inwestycja w mieszkanie wciąż jest opłacalna. Ponadto, inwestorzy liczą również na wysokie zarobki z tytułu wynajmu mieszkań w Warszawie.

Jeżeli chodzi o wynajem w Warszawie, interesuje on przede wszystkim studentów oraz niektórych absolwentów warszawskich uczelni. Wielu z nich nie jest przekonanych co do spędzenia całego życia w stolicy, stąd też nie od razu chcą kupować własne mieszkania. Poza tym, większość zwyczajnie nie ma na to odpowiednich funduszy.

Jakie mieszkania są w Warszawie najpopularniejsze?

Podobnie jak w każdym innym mieście w Polsce, w Warszawie najchętniej kupowane są mieszkania, które mają 2 lub 3 pokoje. Jednak pod pewnymi względami preferencje osób kupujących mieszkania w Warszawie różnią się od preferencji nabywców z innych miast. Przede wszystkim średni rozmiar mieszkania w Warszawie jest zdecydowanie większy. Przekracza on 50 mkw, podczas gdy nieruchomości sprzedawane w innych miastach mają średnio niecałe 40 mkw.

Najpopularniejsze dzielnice Warszawy

W niemal każdej dzielnicy Warszawy od lat regularnie powstają nowe lokale mieszkalne. Ponadto, nieruchomości na rynku wtórnym również są dostępne we wszystkich częściach miasta. Jednak gdzie rzeczywiście warto zamieszkać? Jedną z najpopularniejszych dzielnic jest niewątpliwie Mokotów. Warto zwrócić uwagę na różnorodność tej dzielnicy, w której znajdują się zarówno ekskluzywne apartamentowce, jak i stare bloki z czasów PRL-u. Mokotów posiada pełną infrastrukturę niezbędną na co dzień oraz doskonałe połączenie z innymi częściami miasta.

Inne dzielnice, w których sprzedawanych jest dużo mieszkań, to m.in.: Żoliborz, Białołęka oraz Praga. Wybierając odpowiednią dzielnicę dla siebie, warto sprawdzić jej połączenie komunikacyjne oraz przede wszystkim ceny mieszkań. Należy bowiem pamiętać, że różnią się one znacząco w zależności od tego, w której części miasta znajdują się nieruchomości.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert – najlepsze mieszkania w Warszawie.