/Siatka na oczko wodne – jaką wybrać i jak zamontować?

Siatka na oczko wodne – jaką wybrać i jak zamontować?

Osoby, które wahają się, czy siatka na oczko wodne jest im potrzebna, powinny pamiętać o jednym: dzięki niej można zachować estetykę tego małego zbiornika wodnego i utrzymać go w czystości. Aby należycie spełniała swoje zadanie, należy wiedzieć, czym się kierować, podejmując decyzję zakupową. Oto najważniejsze podpowiedzi na ten temat.

Siatka do oczka wodnego – zalety

Oczko wodne w ogrodzie to bardzo atrakcyjny element aranżacyjny. Wprowadza więcej harmonii, a dodatkowo poprawia mikroklimat otoczenia. Niemniej bez odpowiednich zabezpieczeń woda szybko ulegnie zanieczyszczeniu. Jej częste czyszczenie nie należy do przyjemnych prac, dlatego siatka na oczko wodne będzie bardzo przydatna.

Przede wszystkim ułatwi zachowanie czystości. Gdy jej oczka będą dostatecznie małe, do wody nie przedostaną się liście, gałązki i podobne zanieczyszczenia. Taka siatka pełni również inne, równie ważne funkcje:

  • zabezpiecza dzieci i zwierzęta domowe przed wpadnięciem do wody,
  • chroni żyjące w oczku ryby przed żerującymi ptakami czy chociażby kotami.

Aby zabezpieczenie było solidne i skuteczne, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Jaką siatkę na oczko wodne wybrać?

Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dobra siatka na oczko wodne. Szukając tej właściwej, trzeba zweryfikować materiał wykonania, rozmiar i wielkość oczek.

Z czego powinna być wykonana dobra siatka ochronna na oczko wodne?

Sprawdzonym materiałem jest PE HD, a więc polietylen o wysokiej gęstości. Wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością i nie chłonie wody. Wykonana z niego siatka na oczko wodne jest odporna nie tylko na rozerwanie czy rozciągnięcie, ale i na rozwój pleśni oraz grzybów. To bardzo ważna cecha, ponieważ tego typu osłona ma ciągły kontakt z wodą.

Dobrze dobrany rozmiar siatki

Oczka wodne mają różną wielkość. Aby mieć pewność, że siatka będzie idealnie dopasowana, najlepiej postawić na model przygotowany na wymiar. Wówczas jej przycinanie nie będzie konieczne – można przy tym łatwo popełnić błąd.

Jak duże oczka w siatce na oczko wodne?

Oczka muszą być dopasowane w taki sposób, aby do wody nie wpadały zanieczyszczenia. Zazwyczaj ich wielkość wynosi:

  • 15 x 15 mm,
  • 19 x 19 mm,
  • 25 x 25 mm.

W przypadku wątpliwości, który wariant będzie odpowiedni, najlepiej poprosić o poradę fachowców.

Siatka na oczko wodne – montaż

Wbrew pozorom zamocowanie siatki na oczko wodne nie jest bardzo kłopotliwe. Zwykle wystarczające jest umieszczenie jej na specjalnym stelażu – do tego przydadzą się kotwy. Należy zrobić to w taki sposób, aby osłona znajdowała się tuż nad taflą wody. Co istotne, całość można bez przeszkód zamaskować przy użyciu kamieni i roślin. Dzięki temu ogród przez cały czas pięknie się prezentuje, a jednocześnie oczko wodne jest dobrze zabezpieczone.

Wybierz sprawdzoną firmę zajmującą się produkcją siatek na oczko wodne. Zabezpiecz zbiornik wodny w swoim ogrodzie i zaoszczędź cenny czas!