/Skalniaki, skarpy i rabaty – jak zaprojektować ogród?

Skalniaki, skarpy i rabaty – jak zaprojektować ogród?

Skalniaki, skarpy i rabaty to wyjątkowe sposoby na aranżację terenu w ogrodzie. Na który z nich warto się zdecydować? Sprawdź w poniższym artykule!

Mała rabata przed domem

Mała rabata przed domem może stanowić ozdobę każdej posesji. Należy ją jednak umiejętnie zaprojektować, biorąc pod uwagę stylistykę ogrodu, pogodę, ukształtowanie terenu, rodzaj gleby i osobiste upodobania. Sprawdź nasz pomysł na rabatę przed domem i dowiedz się, jak oddzielić trawnik od rabaty

Pomysł na rabatę przed domem – rodzaje rabat

Zanim zdecydujemy się na konkretne kompozycje kwiatowe na rabaty, warto poznać kilka rodzajów rabat:

  • rabata bylinowa – to najtrwalsza z rabat – jako mała rabata przed domem może zdobić ogród i pięknie się prezentować nawet przez cały rok; 
  • rabata sezonowa – rabata wiosenna, letnia lub jesienna jest łatwiejsza w stworzeniu niż rabaty całoroczne. Może to być, np. okrągła rabata lub rabata przy tarasie, na której posadzimy, np. hiacynty, jałowce czy wrzos; 
  • rabata wiejska – taka rabata to coraz popularniejsze rozwiązanie przy wielu domowych posesjach. Rabata wiejska to najczęściej pełen przekrój barw i różnych gatunków kwiatów. Może to być, np. rabata kamienna, na której rośnie kolorowy, bujny gąszcz roślin różnego typu – od tulipanów, przez hiacynty, po jesienne astry.

Jak oddzielić trawnik od rabaty? 

Posiadając już konkretny pomysł na rabatę przed domem, wiele osób zastanawia się jeszcze jak oddzielić trawnik od rabaty. Świetnym rozwiązaniem są obrzeża i palisady, które skutecznie przedzielają wyznaczone części przestrzeni. Decydując się na obrzeża trawnikowe warto pamiętać, że powinny być one trwałe i odporne na uszkodzenia. Zarówno rabata kamienna, jak i rabata wiejska czy bylinowa, oddzielone od trawnika obrzeżem będą wyglądały wyjątkowo estetyczne i posłużą na długie lata. Do takiego projektu polecamy użyć obrzeża palisadowe Semmelrock.

Skarpa w ogrodzie – projekty

Skarpa w ogrodzie to pomysł na efektowne zaaranżowanie terenu pochyłego, ale i płaskiego (można na nim sztucznie usypać skarpę). Możliwości oryginalnego i estetycznego zaaranżowania przestrzeni jest wiele. Przedstawiamy nasze propozycje projektów skarp w ogrodzie:

  • Skarpa obsadzona roślinami

Jakie rośliny można posadzić na skarpie w ogrodzie? Do sadzenia na skarpach w ogrodzie poleca się szczególnie rośliny iglaste, np. jałowce albo małe byliny, np. astry, słonecznice czy żurawki. Aby zabezpieczyć taką skarpę warto połączyć naturalne kamienie z obrzeżami imitującymi kamień. 

Bardzo strome i wysokie skarpy potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w postaci murków oporowych. Interesującym wariantem jest, np. murek imitujący kamień stworzony za pomocąsystemu Bradstone Madoc.

  • Skarpa z rabatami nad tarasem

Jeżeli posiadamy posesję z tarasem położonym na obniżeniu powierzchni, wówczas można go świetnie wykorzystać korzystając z przestrzeni między ogrodzeniem a budynkiem. Na tym terenie sprawdzą się, np. wąskie rabaty na podwyższeniu, podtrzymywane palisadami.

Małe skalniaki w ogrodzie

Skalniaki są piękną ozdobą każdego ogrodu. Wbrew powszechnemu myśleniu skalniak wcale nie musi być wykonany z kamienia. Obecnie coraz częściej projektuje się je z obrzeży kamieniopodobnych, które są łatwiejsze w montażu, wytrzymałe i wyjątkowo estetyczne. Jakie rodzaje ogrodów skalnych możemy wyróżnić i jak wygląda urządzanie skalniaka?

Płaska rabata skalna – może to być np. skalniak wokół tarasu. Dobrze wtapia się w stylistykę i architekturę ogrodu. Zasady jej projektowania są takie same jak w przypadku rabat bylinowych.

Górska łąka – taki skalniak sprawdzi się nawet na słabej jakości podłożu. Można wówczas wykorzystać naturalnie rozłożone kamienie lub stworzyć obrzeża skalniaków z materiałów, które dają wiele możliwości aranżacji. Na takim skalniaku szczególnie sprawdzą się rośliny mało wymagające, takie jak, np. rozchodniki, ukwap czy macierzanki.

Wąwóz – tworząc skalniak wokół tarasu można wykorzystać naturalne niewielkie wzniesienia terenu. Pomiędzy nimi może powstać piękny wąwóz, wysypany kamieniami i pokryty roślinnością.

Skalniaki ogrodowe – jak zrobić?

Jak zrobić skalniaki ogrodowe? Tworząc skalniak wokół tarasu albo w innym miejscu w ogrodzie, najpierw należy przygotować dół o głębokości 20-30 cm i umieścić w nim obrzeża skalniaków, np. palisadę Misto. Całość terenu zasypujemy podkładem, tworząc kopiec z podłoża. Skały albo materiał kamieniopodobny należy układać rozpoczynając od największych elementów, a wokół nich rozmieścić mniejsze. Kolejnym etapem jest sadzenie roślin – na dnie szczeliny należy umieścić kamyk i ziemię, a następnie umieścić korzenie wybranej rośliny. Korzenie trzeba przysypać niewielką warstwą ziemi i docisnąć jeszcze jednym kamieniem. Najlepiej wybrać różnorodne rośliny o odmiennych lub całorocznych okresach kwitnienia, aby skalniak pięknie się prezentował przez cały rok.

Najlepiej wybrać różnorodne rośliny o odmiennych lub całorocznych okresach kwitnienia, aby skalniak pięknie się prezentował przez cały rok. Konstruując swój ogród warto również postawić na fachowców od kostek i ogrodów (https://www.semmelrock.pl/) o dobrych opiniach: https://www.semmelrock.pl/dlaczego-semmelrock-2/opinie/.