/Skuteczne tricki, jak urządzić komfortową łazienkę w ekstremalnie małym mieszkaniu

Skuteczne tricki, jak urządzić komfortową łazienkę w ekstremalnie małym mieszkaniu

Ostatnie lata przyniosły zdecydowane zmiany na rynku mieszkaniowym. Szczególnie w dużych miastach sporym zainteresowaniem cieszą się maleńkie mieszkania, które są chętnie wynajmowane lub kupowane przez singli lub osoby przyjeżdżające na studia. Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet małe mieszkania mają jedną zasadniczą wadę – często brakuje w nich miejsca na wiele przedmiotów oraz potrzebne wyposażenie. Co zrobić, żeby zapewnić sobie maksymalną wygodą, zmieścić wszystkie przydatne sprzęty, a przy tym zachować estetyczny wygląd małej łazienki? Jeśli chcecie wiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Porządek w roli głównej

Nie da się ukryć, że podstawą w aranżacji małych przestrzeni musi być nieustanne dbanie o porządek. W innym razie pojawi się nieunikniony efekt zagracenia i chaosu. Każdy z przedmiotów musi mieć ściśle określone miejsce i bezwzględnie powinniśmy zawsze dbać o to, żeby się na nim znalazł zaraz po tym, gdy przestanie być potrzebny.

Przydają się szafki i półki. Drobiazgi i kosmetyki warto wrzucać do niewielkich koszyczków – dzięki temu zawsze będą pod ręką.

Lustra nie tylko do wykonania makijażu

W każdej łazience musi znaleźć się lustro. To przed nim wykonujemy większość zabiegów pielęgnacyjno-kosmetycznych. Jednak to nie jedyna funkcja, którą zyskuje ono w niewielkiej łazience. Tafle lustrzane przydają się również do czegoś innego.

Lustra pomagają optycznie powiększyć każdą przestrzeń. Z ich pomocą małe łazienki wyglądają na większe oraz lepiej doświetlone, co przekłada się na uzyskanie ciekawych efektów wizualno-dekoracyjnych.

Gra w kolory – jakie barwy sprawdzają się najlepiej?

Mała łazienka wymaga wprowadzenia maksymalnie dużej ilości światła. Jeśli nie mamy w niej dostępu do dużego okna, należy wprowadzić sztuczne oświetlenie oraz zadbać o dopasowanie odpowiednich kolorów.

Barwy mają bowiem wielki wpływ na to, jak jest odbierana przestrzeń. Ciemne odcienie przytłaczają oraz sprawiają, że wnętrze robi się ciasne. Mała łazienka nie wymaga dodatkowego pomniejszania, dlatego lepiej postawić na jasne kolory, dodające światła i sprawiające, że pomieszczenie wydaje się zdecydowanie większe i bardziej przestronne.

Dla uzyskania ciekawszych kombinacji barwnych można jasną przestrzeń wykończyć dodatkami w mocnych i wyrazistych odcieniach (np. błękitu, czerwieni lub żółci), które dodadzą charakteru, równocześnie nie przytłaczając.

Właściwe ogrzewanie, czyli jak wprowadzić ciepło do małych łazienek?

Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego systemu grzewczego do łazienek. Wiadomo bowiem, że pod tym względem przestrzeń, w której bierzemy kąpiel oraz przebieramy się musi być zdecydowanie lepiej ogrzana niż pozostałe pomieszczenia.

Aby zapewnić optymalne warunki cieplne w małych łazienkach, warto zastanowić się nad zastosowaniem ogrzewania płaszczyznowego.

Dlaczego jest ono szczególnie rekomendowane przez ekspertów? Jego największą zaletą dla małych pomieszczeń jest fakt, że nie zabiera cennego miejsca, które w przypadku tradycyjnych systemów konwekcyjnych musielibyśmy poświęcić na zamontowanie grzejników.

Dodatkowo systemy podłogowe pozwalają uzyskać efekt ciepłej podłogi, co bywa bardzo przyjemne tuż po wyjściu spod prysznica, gdy zdecydowanie dotkliwiej odczuwamy zimno.

Na rynku można znaleźć rozmaite modele, bazujące na różnych typach konstrukcji. Do najpopularniejszych zalicza się ogrzewanie podłogowe wodne (z systemem rurek rozprowadzających ciepłą wodę) oraz ogrzewanie elektryczne (w formie maty lub folii).

Ogrzewanie podłogowe możemy zastosować lokalnie, w pojedynczym pomieszczeniu, bez konieczności przeprowadzania remontu w całym domu. W niektórych przypadkach bywa ono wykorzystywane też jako rozwiązanie wspierające.

Miłośnicy ciepła, dla których samo ogrzewanie podłogowe to za mało, mogą również wprowadzić do małych łazienek niewielkie i wygodne promienniki elektryczne na podczerwień. Montuje się je do ściany lub sufitu, a strumień ciepła kieruje w dowolnie wybraną stronę. Dzięki temu dogrzewamy zawsze tę przestrzeń, na której nam szczególnie zależy.

Mała łazienka – nowoczesne aranżacje i styl

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w małych łazienkach zazwyczaj stawia się na praktyczny minimalizm, kochający ład i proste, geometryczne formy. Pozwala to wydobyć jak najwięcej walorów estetycznych z wnętrza, przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności.

Okazuje się zatem, że nawet mała łazienka może być naprawdę stylowa i po prostu wygodna. Wystarczy tylko dobry plan oraz odpowiednia realizacja.

***

Chcesz znaleźć najlepsze ogrzewanie do małej łazienki? Odwiedź stronę Econovli, na której eksperci dzielą się swoją wiedzą na temat tanich i skutecznych sposobów na zapewnienie ciepła w domach.