/Sposób na jasne wnętrze
Jasne wnętrza

Sposób na jasne wnętrze

Funkcjonalność pomieszczenia to jedna z jego najważniejszych cech, do której dąży wielu architektów. Przemyślane i praktyczne rozwiązania wpływają na komfort codziennego użytkowania. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i biur, wnętrz typu open space, czy innych pomieszczeń użytkowych. Zależnie od ich przeznaczenia wymagania względem tych pomieszczeń mogą być odmienne. Różnice w aranżacji dotyczą nie tylko wystroju, czy wyposażenia, ale również oświetlenia.

Istotna rola światła we współczesnych wnętrzach jest szczególnie mocno podkreślana. Widzimy to na przykładzie dużych przeszkleń, na które coraz częściej stawia się w nowo powstających budynkach, jak i w szerokim asortymencie opraw oświetleniowych z różnych kategorii. Dobrze doświetlone wnętrza mają ogrom zalet, których nie da się przecenić. Trudno się więc dziwić, że salon, sypialnia, a niekiedy nawet łazienka wyróżnia się dużym, wpuszczającym sporo światła dziennego oknem, a we wnętrzu gości nie jedna, ale kilka opraw oświetleniowych.

Duże przeszklenia są nie tylko modne

Współczesne budownictwo bardzo często stawia na przeszklone ściany i duże okna, jakie możemy zobaczyć w luksusowych apartamentowcach. Taki trend jest widoczny zarówno w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, jak i wielorodzinnych oraz jednorodzinnych domach mieszkalnych. Wnętrza coraz częściej otwierają się na przestrzeń znajdującą się poza nimi i wzajemnie z nią się przenikają. To ogromna zaleta, bo dzięki temu wydają się bardziej przestronne i dają poczucie wolności.

Takie duże przeszklenia wpuszczają też do pomieszczenia sporo światła. Z pewnością doceni to każdy, kto w przeszłości mieszkał lub pracował we wnętrzu o niedużych oknach. Brak światła dziennego może wpływać na człowieka depresyjnie. Natomiast dobrze doświetlone wnętrze robi się jaśniejsze, przyjemniejsze i bardziej przytulne. Pod wpływem promieni słonecznych jest w nim też znacznie cieplej, co ma duże znaczenie zwłaszcza w okresach przejściowych pomiędzy porą letnią i zimową.

Oświetlenie wnętrza światłem sztucznym

Możliwość wpuszczenia światła dziennego do pomieszczenia jest bardzo ważna. Jednak z racji szerokości geograficzną, w jakiej przyszło nam żyć, i związanych z tym zmian w ciągu roku warto dobrze zaplanować oświetlenie sztuczne. W okresie jesiennym i zimowym, kiedy dni stają się znacznie krótsze, nawet duże, obejmujące całą ścianę przeszklenia nie pozwolą na dostateczne doświetlenie wnętrza przez cały dzień. Dlatego wybór odpowiednich opraw oświetleniowych staje się warunkiem funkcjonalności, komfortowego użytkowania, a nawet bezpieczeństwa użytkowników.

Ilość, rodzaj i rozmieszczenie opraw powinny być uzależnione od metrażu, rozkładu oraz funkcji pełnionych przez konkretne wnętrze. Szeroki wybór lamp z różnych kategorii, które pozwolą sprostać rozmaitym wymaganiom, znajdziemy na stronie https://Lampy.it. Są wśród nich kinkiety, plafony, żyrandole, lampy wiszące, oprawy wpustowe, natynkowe, stojące i wiele innych. W aranżowaniu funkcjonalnego wnętrza często należy się posłużyć kilkoma z nich, by uzyskać zadowalający efekt. Dlatego poza oświetleniem ogólnym w pomieszczeniu często gości też kinkiet, lampa stojąca, lampa wisząca albo kilka tych opraw jednocześnie. Również rolę oświetlenia ogólnego można przypisać różnym oprawom – od żyrandola i lampy wiszącej po plafon, oprawy wpustowe albo lampy montowane na szynoprzewodach.

Jak widać, rola oświetlania jest bardzo ważna, ale i zróżnicowana. Wybór właściwych opraw podczas tworzenia aranżacji jest więc kluczowy dla zachowania funkcjonalności wnętrza.