/Spotkanie z architektem wnętrz – czy wiesz o co pytać projektanta?

Spotkanie z architektem wnętrz – czy wiesz o co pytać projektanta?

Pierwsze spotkanie z architektem wnętrz ma przede wszystkim charakter zapoznawczy. Projektant będzie chciał poznać Twoje upodobania i potrzeby oraz przeznaczenie projektowanych pomieszczeń, by móc ustalić wszystkie szczegóły. Nie mniej ważny jest sam zakres projektu – być może potrzebujesz jedynie pomocy w doborze kolorystyki i oświetlenia w nowym mieszkaniu zamiast całego projektu?

Jak wygląda pierwsze spotkanie z architektem wnętrz Kraków?

Jeśli zabierzesz ze sobą dodatkowe materiały, rzuty, inspiracje, projektant będzie mógł łatwiej określić Twoje potrzeby. To właśnie dzięki pierwszej konsultacji będzie możliwe stworzenie indywidualnego projektu na miarę Twoich oczekiwań.

Po pierwszym spotkaniu będziesz miał kilka dni, by odpowiedzieć na ewentualne pytania, przygotować rzuty, jeśli zapomniałeś o nich na pierwszym spotkaniu, a architekt zajmie się wyceną całego projektu. Jeśli zdecydujesz się na współpracę, zostanie podpisana umowa, w której dokładnie ustalicie termin wykonania, zakres projektu oraz ostateczną kwotę. Dopiero na późniejszym etapie projektant stworzy wizualizacje i rysunki techniczne, które umożliwią ich realizację.

Pytania do architekta, które warto zadać na pierwszym spotkaniu

1. Jak wyglądają wcześniejsze realizacje?

Każdy projektant wnętrz ma swój unikalny styl projektowania przestrzeni – niektórzy preferują luksusowe aranżacje, inni stawiają na prostotę i minimalizm, a jeszcze inni forsują wyszukane, drobiazgowe dekoracje. Jak rozpoznać styl projektanta? Przeglądając portfolio! Na spotkaniu warto zapytać przede wszystkim o wcześniejsze realizacje i zobaczyć zdjęcia lub wizualizacje projektów. Jeśli znaleźliśmy architekta w sieci, powinien mieć swoją stronę internetową, dzięki której szybko zorientujemy się, czy znajdziemy wspólny język ze specjalistą. Jeśli nie podoba nam się ani jeden projekt, raczej trudno będzie ustalić dalsze szczegóły współpracy. Pamiętajmy jednak o tym, że architekt wnętrz potrafi zaprojektować przestrzeń w każdej stylistyce – wystarczy tylko odpowiednio mu ją określić, by wiedział, czego od niego oczekujemy. Jeśli osoba, z którą chcemy podjąć współpracę, nie potrafi pokazać żadnych realizacji lub są one mocno szczątkowe, zastanówmy się dwa razy, czy warto podjąć współpracę.

W przypadku, gdy podobają nam się konkretne przestrzenie, możemy przygotować zbiór inspiracji i pokazać je na spotkaniu, pytając, czy są one możliwe do wprowadzenia pod kątem estetycznym i funkcjonalnym. Architekt wnętrz będzie mógł określić, czy wybrane pomysły będą odpowiednie do danej przestrzeni.

2. Kiedy podpisujemy umowę i jak wygląda jej treść? Czy są możliwe jej zmiany?

Każdy profesjonalista powinien mieć gotowy wzór umowy, którą podpiszemy wtedy, gdy zdecydujemy się na współpracę. W umowie, tak jak wspominaliśmy wcześniej, powinny być zawarte zakres i termin wykonania projektu oraz wycena usług. Jeśli chcemy dowiedzieć się wszystkich formalnych szczegółów współpracy, musimy dokładnie się z nią zapoznać. W przypadku, gdy projektant wnętrz nie ma przygotowanej umowy i odnosimy wrażenie, że nie chce jej w ogóle zawrzeć, lepiej zastanowić się dwa razy, czy chcemy podejmować z nim współpracę.

3. Jakie są terminy realizacji poszczególnych etapów projektu? Kiedy mogę oczekiwać gotowej aranżacji wnętrz?

Termin realizacji poszczególnych etapów projektów powinien być zawarty w umowie. Architekt wnętrz zazwyczaj przewiduje konkretny czas realizacji, jednak jest on dostosowywany indywidualnie do klienta. Zazwyczaj projekt 120 m2 domu powinien być wykonany w przeciągu czterech – sześciu tygodni – jest to jednak data umowna, która zależy od ilości innych projektów nad którymi pracuje projektant, wielkości projektowanej przestrzeni, zakresu, trudności oraz powodzenia współpracy – w przypadku wielu zmian, czas oczekiwania na końcowy efekt z pewnością się wydłuży. Warto jednak zapytać o niego od razu, niż rozczarować się długim czasem oczekiwania.

4. Jak będzie wyglądał układ pomieszczeń dopasowany do naszych potrzeb?

Architekt wnętrz Kraków powinien zapytać nas o ilość osób zamieszkujących dom lub mieszkanie, ich styl życia, priorytety, a nawet plan pięcioletni, by zaprojektowane przestrzenie mogły posłużyć przez dłuższy czas. Jeśli zależy nam np. na tym, by w pomieszczeniach znalazły się nietypowe przedmioty, warto o tym wspomnieć i zapytać, jak wpłynie to na przestrzeń. Same układy pomieszczeń zobaczymy najwcześniej po podpisaniu umowy, ale wstępnie możemy nakreślić nasze potrzeby i skonsultować, czy są one możliwe do zrealizowania.

5. Czy polecicie mi fachowców do realizacji projektu?

Każdy specjalista ma inne podejście w tej kwestii, dlatego jeśli nie chcemy zajmować się poszukiwaniem ekipy remontowo-budowlanej czy jej nadzorem, możemy poprosić projektanta o pomoc. Doświadczeni architekci wnętrz nawiązali przez lata kontakty z indywidualnymi fachowcami, jak i z firmami remontowymi, które przeprowadzą remont zgodnie z przygotowanym przez nich projektem. Dodatkowo możemy skorzystać z możliwości nadzoru budowlanego – warto zapytać, czy istnieje taka opcja współpracy i jakie są jej warunki.

6. Czy pomożecie w wyborze materiałów i dodatków we wnętrzu?

Projektowanie wnętrz Kraków powinno obejmować wybór potrzebnych materiałów do wykonania projektu wnętrz. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy projekt obejmuje tą usługę, warto zapytać o to na pierwszej rozmowie i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dobry specjalista powinien nie tylko w kompleksowy sposób zaprojektować wnętrze i dobrać do niego materiały, ale również uwzględnić parametry jakościowe i dobrać kolorystykę. Jeśli zależy nam na niższej cenie produktów, warto zapytać architekta wnętrz o możliwość negocjacji ceny w salonach lub zamienniki droższych materiałów.

7. Co w sytuacji, gdy przygotowany projekt nie będzie mi się podobał?

Zamówiony projekt powinien mieć możliwość nanoszenia przez nas poprawek. Warto zapytać o ten aspekt architekta wnętrz, który może prowadzić różną politykę w tej kwestii. Zazwyczaj powinny być możliwe dwie większe zmiany w projekcie wnętrz oraz drobne poprawy do czasu, aż będziemy w 100% usatysfakcjonowani z powstałej aranżacji. Jeśli po zmianach nadal nie będziemy zadowoleni, powinniśmy mieć możliwość zrezygnowania ze współpracy. Warto jednak szczegółowo omówić te kwestie, by wiedzieć jak rozwinie się sytuacja, gdy nie do końca dopasujemy swoje oczekiwania i wizję projektanta wnętrz.

Architekt wnętrz nie jest taki straszny jak go malują

Niejednokrotnie obawiamy się współpracy z projektantem wnętrz, który poza swoją wizją, musi wziąć pod uwagę nasze oczekiwania i preferencje. Nie bójmy się pytać – jeśli coś nie jest do końca jasne, lepiej żebyśmy poznali wyczerpującą odpowiedź na samym początku, niż później zostać zaskoczonym. Każdy projektant wnętrz ma inną specyfikę pracy, jednak jedno pozostaje wspólne – musi liczyć się z naszym zdaniem i podejść do projektu profesjonalnie.

Szukacie doświadczonego architekta wnętrz w Krakowie? Zobaczcie nasze portfolio i przekonajcie się, że pod naszym czujnym okiem powstają naprawdę niesamowite realizacje.