/Sprzedaż czy wynajem mieszkania – co jest bardziej korzystne?

Sprzedaż czy wynajem mieszkania – co jest bardziej korzystne?

Odziedziczyłeś mieszkanie albo przeprowadzasz się do nowego domu i zastanawiasz się, co jest bardziej korzystne – sprzedaż nieruchomości czy jej wynajem? Ceny mieszkań i innych nieruchomości są obecnie wysokie, dlatego może się nam wydawać, że sprzedaż będzie najlepszym pomysłem. Jednak podejmując tę decyzję, musimy rozważyć kilka ważnych aspektów, by podjąć decyzję najkorzystniejszą w naszym przypadku. W tym artykule przybliżymy ci temat sprzedaży i wynajmu mieszkania oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy rozważaniu obu opcji!

Wynajem nieruchomości – wady i zalety

Niewątpliwą wadą wynajmowania mieszkania jest ciągła obsługa nieruchomości i naprawy w przypadku awarii, które są opłacane przez właściciela. Często też niezbędne jest zrobienie remontu, zanim zdecydujemy się na wynajem, a w przypadku wystawienia mieszkania na sprzedaż, możemy sprzedać je w stanie wymagającym remontu – jeśli będziemy mieć problem ze znalezieniem kupca, możemy skorzystać ze skupu.

Jeśli będziemy chcieli wynajmować lokal, musimy dokładnie przeanalizować, jakie możemy osiągnąć zyski – uwzględnić w tym wypadku trzeba wszystkie koszty użytkowania nieruchomości i wpływy od najemcy. Kiedy mieszkanie jest małe, w słabym stanie, w nieatrakcyjnej okolicy lub ma inne istotne wady – czynsz może być niewystarczający, by wynajem przynosił nam zyski. Natomiast w przypadku nieruchomości o wysokim standardzie i usytuowanej w dogodnej lokalizacji, czynsz może być znacząco wyższy i w ciągu kilku lat mieszkanie się nam „zwróci”.

Inną zaletą wynajmowania nieruchomości jest fakt, że dysponujemy mieszkaniem, które w przyszłości może być np. miejscem, w którym nasze dzieci będą mogły stawiać pierwsze kroki w dorosłym życiu. Co więcej, będzie ono zachowane w dobrym stanie dzięki stałemu użytkowaniu go przez najemców – wietrzeniu, ogrzewaniu czy sprzątaniu.

Wynajem może być również opłacalny, jeśli mieszkanie ulokowane jest w rozwijającej się okolicy – świetnym przykładem jest budowa centrum handlowego niedaleko naszej nieruchomości. Z pewnością jest to powód, który sprawi, że ceny mieszkań w tym miejscu w przyszłości wzrosną, a wynajmowanie go przez okres budowy pozwoli nam na zarobienie dodatkowej gotówki. Może się on także okazać dobrym pomysłem na „przeczekanie”, kiedy nie wiemy jeszcze dokładnie, jakie plany wiążemy z naszą posiadłością.

Mieszkanie na sprzedaż – czy sprzedaż nieruchomości bardziej się opłaca?

Wystawienie nieruchomości na sprzedaż będzie dobrym pomysłem, kiedy potrzebujemy pieniędzy „na już”. Często zdarza się, że sprzedaż zajmuje nawet kilkanaście miesięcy, jednak w sytuacjach wymagających natychmiastowego zastrzyku gotówki możemy skorzystać z usług skupu nieruchomości – nawet w przypadku problematycznego mieszkania na sprzedaż, zawarcie transakcji zajmie tylko kilka dni.

Szybka sprzedaż nieruchomości – https://kupujemym.pl/

Obecnie mieszkania na sprzedaż osiągają naprawdę wysokie ceny, co bez wątpienia jest czynnikiem zachęcającym do ich sprzedaży. W związku z rosnącymi cenami, musimy też wziąć pod uwagę koszty eksploatacji lokalu w przypadku wynajmu – mogą one stać się na tyle wysokie, że przeznaczenie nieruchomości na sprzedaż okaże się znacznie lepszym i korzystniejszym finansowo rozwiązaniem.

Jeśli nasze mieszkanie wymaga remontu, by móc je wynajmować, a my nie mamy na to wystarczających funduszy, powinniśmy zastanowić się nad jego sprzedażą. Jeśli chcemy zrobić to na własną rękę, szukanie potencjalnego nabywcy może zająć trochę czasu, jednak nie jest to niemożliwe – są bowiem osoby, które chciałyby znaleźć mieszkanie na sprzedaż przeznaczone do remontu i wykonać go samodzielnie. Natomiast w przypadku, kiedy zależy nam na czasie, możemy skorzystać ze skupu nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie musimy martwić się o to, jak o mieszkanie dba najemca i czy nie zrezygnuje on z najmu, narażając nas na straty. Jest to szczególnie istotne, kiedy nasze mieszkanie znajduje się w innym mieście i nie mamy możliwości zajmowania się nieruchomością. Ponadto ceny mieszkań, które obecnie są bardzo wysokie, pozwolą nam na zarobienie pokaźnej sumy.

Sprawdź również https://kupujemym.pl/wycena-nieruchomosci-warszawa/