/System monitoringu wideo w Katowicach z prestiżową nagrodą

System monitoringu wideo w Katowicach z prestiżową nagrodą

System monitoringu wideo w Katowicach (KISMiA – Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy) – oparty o 300 kamer od różnych producentów, rozwiązanie Milestone XProtect z IBM IOC i AI, system rozpoznawania tablic rejestracyjnych i oprogramowanie do analizy twarzy Vix Vizion Imagus – zdobył niedawno I miejsce w kategorii „bezpieczeństwo publiczne” w konkursie Smart City Poland Award 2021.

Działanie systemu, a także efekty jego wdrożenia zostały opisane w ebooku „Transformacja cyfrowa na stanowisku kontrolnym miasta”, który został niedawno przygotowany przez firmę Milestone Systems. Z ebooka możemy m.in. dowiedzieć się, że od czasu wdrożenia systemu KISMiA liczba skradzionych samochodów spadła w Katowicach z 377 w 2016 roku do 76 w 2020 roku, a wykrywanie przestępstw wzrosło z 17% do 76%. W minionym roku policja w Katowicach użyła blisko 2,5 tysiąca zapisów monitoringu wideo, by zbadać przestępstwa i im zapobiec.

System monitoringu działa w Katowicach od 2017 roku. Początkowo obejmował on centrum miasta i lokalizacje w wybranych dzielnicach oraz 16 Stref Aktywności Rodzinnej. Z czasem uruchomiono dodatkowo 10 punktów nadzoru ruchu drogowego. Wraz z rozwojem systemu dodawano do niego kolejne kamery, którymi zarządza inteligentne stanowisko kontrolne oparte o oprogramowanie Milestone XProtect. Umożliwia ono scentralizowanie monitoringu w jednym miejscu i zwiększenie jego skuteczności dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

„Dodawanie kolejnych kamer skłoniło nas do zastanowienia się, jak efektywniej działać przy użyciu sztucznej inteligencji. System można bowiem rozbudować do ponad 1000 kamer. Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie IBM AI współpracujące ze oprogramowaniem Milestone XProtect Corporate” – powiedział cytowany w ebooku Mirosław Cygan, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i jednocześnie koordynator projektu KISMiA.

Scentralizowanie monitoringu w jednym miejscu i wykorzystanie sztucznej inteligencji miało olbrzymi wpływ na poprawę efektywności systemu. Obecnie określone sytuacje zagrożenia są automatycznie oznaczane, by operatorzy mogli szybko zareagować. Wśród nich są m.in. porzucone przedmioty, zbieranie się tłumów, kolizje pojazdów, zalania i niebezpiecznie prowadzone pojazdy.

W Strefach Aktywności Rodzinnej, czyli między innymi na placach zabaw oraz w parkach, system automatycznie reaguje na dodatkowe zagrożenia, jak np. błąkające się zwierzęta. Rozwiązanie obsługuje także rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przez bramki LPR, co m.in. pomaga zidentyfikować skradzione przemieszczające się pojazdy. Dodatkowo, gdy zostają wykryte potencjalne zachowania antyspołeczne czy akty wandalizmu, operatorzy mogą odstraszać uczestników przez zintegrowane z systemem głośniki.

Możliwości inteligentnego stanowiska kontrolnego obejmują także takie działania jak: automatyczna kontrola jakości powietrza, wyszukiwanie kryminalistyczne (czyli przeglądanie nagrań pod kątem określonych cech, jak kolor ubrania podejrzanego czy typ pojazdu), a także maskowanie twarzy i numerów rejestracyjnych samochodów w nagraniach w razie takiej potrzeby. 

„Katowice to miasto innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowych technologii; w wielu obszarach stajemy się coraz bardziej inteligentnym miastem. Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy inteligentny system monitoringu wizyjnego na taką skalę. Niewątpliwie nowoczesne rozwiązania Milestone XProtect Corporate przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Katowicach” – dodał Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Jak wynika z informacji zawartych w ebooku, Katowice obecnie planuje rozbudowę swojego systemu monitoringu wideo i dodawanie kolejnych kamer w takich miejscach, jak m.in. parkingi Park & Ride.

Ebook Milestone opisuje także szczegółowo, jak można zwiększyć efektywność każdego miejskiego systemu monitoringu wideo wykorzystując wyposażone w sztuczną inteligencję stanowisko kontrolne. Ebook można bezpłatnie pobrać pod adresem: https://pardot.milestonesys.com/safe-city-digital-transformation-ebook-pl.