/Szafy przesuwne z lustrem – praktyczne rozwiązanie do małych pomieszczeń!

Szafy przesuwne z lustrem – praktyczne rozwiązanie do małych pomieszczeń!

Niewielkie mieszkania mają z pewnością wiele zalet, wśród których można wymienić choćby świetny klimat, a także kwestie ekonomiczne. Lokale o małym metrażu są bowiem duże tańsze w utrzymaniu, a samo mieszkanie kosztuje mniej. Jednak tym, co niekiedy utrudnia nieco życie właścicielom niedużych mieszkań, jest właśnie kompaktowa przestrzeń.

Utrudnione przechowywanie

Jedną z kwestii, która spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi niewielkiego mieszkania, jest przechowywanie posiadanych rzeczy. Z jednej strony miejsca do ich utrzymywania nie ma zbyt wiele, z drugiej – znalezienie odpowiedniego układu mebli może być naprawdę trudne.

Choć trzeba na tę czynność poświęcić nieco czasu, optymalny dobór mebli do niewielkiego mieszkania czy niedużego pokoju jest kluczem do sukcesu. Dzięki nim, wnętrze stanie się odpowiednio zaplanowane, estetyczne i w pełni funkcjonalne.

Jednym z rozwiązań, które cieszą się dużą popularnością zarówno jako element wyposażenia kawalerek, jak również niedużych pomieszczeń garderobianych czy sypialni – są szafy przesuwne z lustrem. To mebel, który daje możliwość wygodnego przechowywania wielu rzeczy na raz, jednak niesie za sobą także szereg innych zalet. Jakich?

Ukryj to, czego nie chcesz na widoku

Choć w wielu garderobach można znaleźć otwarte szafy bez drzwi, takie rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Zdecyduj się na szafę z drzwiami przesuwnymi szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie, w którym chcesz ją ustawić, jest na co dzień użytkowane. W ten sposób zapewnisz sobie wrażenie większego ładu w pomieszczeniu. Jak zauważa wielu dekoratorów wnętrz, nawet najlepiej rozplanowana szafa z pięknie ułożonymi ubraniami będzie powodować wrażenie, że w pomieszczeniu jest bałagan, jeśli będzie pozbawiona drzwi.

Szafa z przesuwnymi drzwiami pozwala ukryć to, czego nie chcesz pokazywać innym osobom – na przykład odzieży, ale również szeregu innych przedmiotów. Zatem podsumowując, jeśli szafa ma znajdować się w pomieszczeniu, które jest używane na co dzień w innym celu niż tylko i wyłącznie przechowywanie odzieży (np. jako pokój dzienny, przedpokój lub sypialnia) – wybierz model z drzwiami.

Dlaczego drzwi przesuwne?

Nieduże pomieszczenia mają to do siebie, że trzeba spróbować oszczędzić każdy centymetr kwadratowy miejsca. W takim wypadku niezastąpionym rozwiązaniem wydaje się być szafa przesuwna z lustrem, dzięki której możliwe jest wygodne otwieranie i zamykanie mebla bez zbędnego marnowania przestrzeni. Tradycyjne modele potrzebują nieco miejsca z przodu, co może oznaczać, że kilka osób przebywających w jednym, niedużym pokoju będzie sobie po prostu przeszkadzać.

Drzwi przesuwne, jakie można znaleźć w wielu modelach szaf, dają komfort i nie wymagają wiele przestrzeni. To oznacza, że sprawdzą się także w bardzo ciasnych pokojach, w których nie dałoby się otworzyć drzwi od szafy – przykładem takiego wnętrza jest wiele przedpokojów, które zazwyczaj są bardzo kompaktowymi pomieszczeniami.

Lustrzane odbicie dla większej powierzchni

Szafy przesuwne z lustrami są szczególnie dobrym wyborem do małych pomieszczeń. Tego rodzaju wnętrza mogą wydawać się nieco klaustrofobiczne, zwłaszcza gdy nieodpowiednio dopasuje się elementy wyposażenia. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, a także wizualnie je rozjaśnić, wielu specjalistów poleca montaż lustra.

Powiększenie pokoju w odczuciu patrzącego to nie jedyna zaleta, jaką niesie za sobą montaż szafy przesuwnej z lustrem. Dodatkowo, tego rodzaju element wyposażenia daje możliwość szybkiego skontrolowania stylizacji, makijażu czy fryzury. Jeśli w szafie przechowywane są ubrania, lustro daje również możliwość szybkiego porównania dostępnych opcji bez konieczności odchodzenia od mebla.

Gdzie sprawdzą się szafy przesuwne?

Wiemy, że szafa przesuwna z lustrem jest dobrym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń. Jednak czy sprawdzi się w każdym pokoju o dowolnym przeznaczeniu? Otóż tak. Warto jednak zwrócić uwagę na jej szczególne zastosowanie w różnych przypadkach i tym samym dopasować do potrzeb. Szafa przesuwna może stanowić element wyposażenia:

– garderoby,

– pokoju dziennego,

– sypialni,

– przedpokoju,

– pokoju dziecka.

W każdym z tych przypadków będzie doskonałym wyborem do przechowywania ubrań, pościeli i wielu innych rzeczy, jakie są niezbędne w codziennym życiu. Warto przy tym pamiętać, że konieczne jest odpowiednie dopasowanie wymiarów szafy do rozmiaru pomieszczenia, a także jego przeznaczenia.

Jaka szafa przesuwna do garderoby?

Z reguły garderoby to nieduże pomieszczenia, dlatego należy zwrócić uwagę, by mebel nie zdominował pomieszczenia. Choć chodzi o uzyskanie maksymalnej powierzchni do przechowywania, lepiej jest postawić na węższy, ale wyższy model. W ten sposób nie dojdzie do utraty miejsca, a jednocześnie garderoba nie będzie wydawać się zagracona.

Szafa z przesuwnymi drzwiami w pokoju dziennym

Tego rodzaju szafa to również doskonały wybór do pokoju dziennego. Pomoże ukryć wiele przedmiotów przed spojrzeniami gości, a także zapewni wrażenie ładu. Warto jednak pamiętać, aby dopasować ją kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia salonu.

Sypialnia z szafą przesuwną

Sypialnia jest jednym z najwdzięczniejszych pomieszczeń w kwestii doboru takiej szafy. Wiele sypialni w nowoczesnym budownictwie posiada wręcz specjalną wnękę na szafę, a nawet jeśli nie – do tego pomieszczenia wchodzi zazwyczaj najmniej osób. Co za tym idzie – można pozwolić sobie na dużą swobodę w zakresie doboru modelu szafy.

Przedpokój z szafą przesuwną

Jeśli chodzi o przedpokój, szafa z przesuwnymi drzwiami wydaje się być niezbędnym elementem jego wyposażenia. Odpowiednio dopasowana, zapewni przestrzeń do przechowywania odzieży wierzchniej, a jednocześnie uchroni przed wrażeniem braku porządku w mieszkaniu.

Szafa przesuwna w pokoju dziecka – tak czy nie?

Małe dzieci zazwyczaj mają wiele rzeczy: od zabawek, poprzez ubranka, aż po pieluszki czy środki higieniczne. Do przechowywania tego wszystkiego niezbędna jest odpowiednia przestrzeń, którą może zapewnić szafa przesuwna. Jeśli dziecko jest małe i zachodzi obawa, że zrobi sobie krzywdę o lustro – istnieją również modele szaf, w których ten element jest umieszczony na znacznej wysokości, w układzie poziomym.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Jumeble, oferującym szeroki wybór szaf – https://jumeble.pl/28-szafy