/Termomodernizacja – co powinniśmy wiedzieć?
Rynek Pierwotny na temat termomodernizacji

Termomodernizacja – co powinniśmy wiedzieć?

Termomodernizacja to nazwa procedury zmian w budynku, której nadrzędnym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej. Nadmierna ucieczka ciepła z domu jest bardzo niepożądana. Przenika najczęściej na zewnątrz budynku, przez niewłaściwie zaizolowane ściany zewnętrzne i okna, dach oraz podłogę czy podłogę. Termomodernizacja – co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy. 

Oszczędność energii cieplnej, niższe koszty eksploatacji, poprawa stanu powietrza – to najważniejsze zalety termomodernizacji, na którą decyduje się coraz więcej osób.

Termomodernizacja 

Termomodernizacja obejmuje zmiany w systemach ogrzewania i wentylacji oraz strukturze budynku, a także instalacjach doprowadzających ciepłą wodę. Zakres termomodernizacji, podobnie jak wszelkie parametry techniczne, określane są przez audyt energetyczny. Najpopularniejszym rozwiązaniem, zmniejszającym zużycie energii cieplnej w budynku jest:  ocieplanie ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie dachu i stropu nad nieogrzewaną piwnicą oraz ocieplenie podłogi na gruncie, modernizacja lub wymiana systemu grzewczego, zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, usprawnieniu systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej, izolacji odkrytych przewodów c.o oraz c.w.u., rozpoczęcie  korzystania z odnawialnych źródeł energii. 

Termomodernizacja – dla kogo? 

Termomodernizacja to dobre rozwiązanie, gdy ponosimy wysokie koszty ogrzewania domu lub w sytuacji, kiedy system grzewczy nie zapewnia wystarczającego komfortu. O rozwiązaniu warto również pomyśleć, gdy w nieruchomości jest zainstalowana stara i nieszczelna stolarka okienna lub posiadamy niewydajny kocioł. 

Ważne warunki atmosferyczne

Co istotne i warte podkreślenia, termomodernizacja wymaga ustalenia dokładnego harmonogramu prac. Montaż gotowego systemu ociepleń powinien być przeprowadzony w sprzyjających warunkach. Najlepiej ocieplać dom, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się na poziomie od 5°C do  30°C. Zbyt niska lub zbyt wysoka – może zakłócić proces ocieplania domu. Wówczas może nastąpić pogorszenie właściwości kleju, masy szpachlowej czy tynku. Również podmuchy silnego wiatru nie sprzyjają pracy, ponieważ przyspieszają wysychanie materiału. To właśnie dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie budynku, którego ściany powinny być osłonięte plandekami czy siatkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się także podczas ulewy, zapobiegając negatywnym skutkom wypłuczania zaprawy szpachlowej i tynku. 

Czyste Powietrze – dofinansowanie 

Czyste Powietrze to pierwszy, ogólnopolski program dopłat do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Wsparcie finansowe (w wysokości nawet 100% wartości inwestycji) można otrzymać na wymianę starych pieców na paliwo stałe, instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi. 

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl