/Ustawienie łóżka w sypialni – czym się kierować?
jak ustawić łóżko w sypialni

Ustawienie łóżka w sypialni – czym się kierować?

Twoja sypialnia jest epicentrum odpoczynku. Godziny snu spędzone w wygodnym łóżku są niezbędne dla zdrowia organizmu i samopoczucia. Dobry sen, który przyniesie energię i relaks zależy także od ustawienia miejsca do snu. Czy zwracasz na to uwagę? Czy wiesz, że ustawienie łóżka w sypialni decyduje nie tylko o komfortowym wykorzystaniu przestrzeni, ale także o Twoim wypoczynku? Zobacz, czym się kierować przy wybieraniu odpowiedniej lokalizacji dla tego mebla.

Gdzie jest idealne miejsce na postawienie łóżka?

Według zasad feng shui najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka na głównej ścianie sypialni. Wówczas miejsce do snu staje się jej centralnym punktem, który harmonijnie współgra z pozostałym wystrojem. Ale w rzeczywistości nie zawsze jest to najlepsza metoda, ponieważ ustawienie łóżka zależy również od układu pomieszczenia. Jeśli w ścianie są rury, należy tego unikać. Podobnie, jeśli ta ściana sypialni graniczy z łazienką lub z innym mieszkaniem. Wówczas hałasy mogą utrudniać zasypianie.

Projektanci wnętrz twierdzą, że ustawienie łóżka zależy od wielkości i proporcji pomieszczenia. Jeśli na przykład plan pokoju jest kwadratowy, lepiej umieścić łóżko na jego środku. Jeśli pomieszczenie jest prostokątne, najlepiej podzielić go na strefy, z łóżkiem w jednej i obszarem przechowywania w drugiej. Ale oczywiście ustawienie łóżka na głównej ścianie sypialni jest bardzo popularnym wyborem. W końcu jest to zazwyczaj jedna z największych ścian, a łóżko staje się wtedy główną atrakcją pokoju.

Jak ustawić łóżko w dużej lub małej sypialni?

Duże sypialnie dają nieskończone możliwości aranżacyjne. Jeśli wybierzesz obszerne łóżko do sypialni 180 x 200 cm, zdecydowanie ustaw je na głównej ścianie pokoju. W ten sposób będzie rzucało się w oczy i stanie się gwiazdą tego pomieszczenia. Jeśli chcesz zapewnić sobie prywatność, lepiej nie stawiaj łóżka naprzeciw drzwi wejściowych do pokoju. Podobnie jest z oknami, które wychodzą na sąsiadów. Umieść je w przytulnej i zacisznej strefie dużej sypialni, gdzie będzie Ci najbardziej komfortowo.

Pamiętaj, że meble powinny umożliwiać łatwe poruszanie się przy łóżku. W małej sypialni odrzuć te, których nie potrzebujesz i poszukaj alternatywnych sposobów przechowywania, takich jak drewniana skrzynia pod materacem. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, możesz pobawić się lokalizacją swojego mniejszego łóżka 160 x 200 cm. W ten sposób zoptymalizujesz przestrzeń. Jeśli masz okno lub wyjście na taras z panoramicznym widokiem, możesz umieścić je naprzeciwko lub równolegle do tej przestrzeni. Będzie Ci się wydawało, że pomieszczenie jest większe, bo Twój wzrok będzie skierowany na zewnątrz, gdzie jest więcej miejsca. Należy jednak unikać takiego rozwiązania, jeśli słońce pada bezpośrednio na łóżko. Jego promienie mogą powodować dyskomfort we wczesnych godzinach porannych.

Ustawiając łóżko, pamiętaj również o zachowaniu odpowiednich odległości od ściany, szafy i innych przeszkód. Minimum 60 cm to przestrzeń, która zapewni swobodny dostęp do miejsca spania.