/Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak się jej pozbyć?
Wilgoć w domu na ścianach i w mieszkaniu na ścianie

Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak się jej pozbyć?

Wilgoć w domu i mieszkaniu to najczęstsze zjawisko w budynkach starszej daty i w obiektach nieocieplanych. Nadmierna wilgoć to problem wielu mieszkań i domów. Może być spowodowana wadliwą wentylacją, złą izolacją od wilgotnego podłoża lub nieprawidłowym ociepleniem ścian.

W mieszkaniach i domach wilgotność powietrza powinna zgodnie z normami wynosić nie mniej niż 30% i nie więcej niż 65% przy temperaturze 20-22°C w pomieszczeniach dziennych i 18°C w sypialni. Gdy wilgoć jest wyższa niż przewidują normy, może pojawić się pleśń i grzyb. I to nie tylko wilgoć na ścianie, ale również na meblach, ubraniach, firankach i zasłonach a nawet na książkach. U osób mieszkających w zawilgoconym lokalu mogą również pojawić się kłopoty z układem oddechowym oraz problemy reumatyczne i skórne.

Wilgoć w mieszkaniu – znajdźmy przyczynę zawilgocenia

Jeżeli mamy obawy, czy wilgoć w naszym mieszkaniu nie przekracza dopuszczalnych norm, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy tak istotnie jest. Jak to zrobić? Możemy zatrudnić fachowca lub kupić proste w obsłudze urządzenie do pomiaru wilgoci w pomieszczeniu. Gdy nasze podejrzenia się potwierdzą, przede wszystkim należy poszukać przyczyny zawilgocenia.  Jedną z nich może być wadliwa wymiana powietrza w pomieszczeniach. Sprawdźmy więc koniecznie, czy kratki wentylacyjne są drożne. Gromadzi się na nich kurz, który z czasem może zupełnie zatkać otwory. W kuchni dodatkowo na kratkach osadza się tłuszcz. Dlatego trzeba je regularnie czyścić. Przyczyną zawilgocenia mogą być również zbyt szczelne okna i wadliwie wykonane ocieplenie budynku, które sprawia, że ściany nie mogą „oddychać”.

Wilgoć w domu i mieszkaniu – Jak pozbyć się wilgoci? Jak osuszyć budowę? Jak osuszyć ściany?

Wilgoć w domu – jak pozbyć się wilgoci?

Najprostszym rozwiązaniem, które pozwoli nam pozbyć się nadmiaru wilgoci, jest systematyczne wietrzenie domu czy mieszkania. Podobny efekt może dać rozszczelnienie okien. Przydatna jest także mikrowentylacja, która zmniejsza nacisk na uszczelki i sprawia, że nie przylegają one idealnie do ramy. Taką funkcję posiada większość nowoczesnych okien. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację można zależnie od potrzeb całkowicie zamknąć, otworzyć lub minimalnie uchylić. Aby wentylacja pomieszczeń przy pomocy mikrowentylacji  była naprawdę skuteczna, to wszystkie okna (w tym okna dachowe) muszą być ustawione w pozycji rozszczelnionej.

Osuszanie ścian i powietrza – przydatne urządzenia

Może się jednak zdarzyć, że wietrzenie i rozszczelnianie okien nie pozwoli nam pozbyć się na stałe wilgoci. Wtedy możemy uciec się do pomocy specjalnych urządzeń, które osuszą powietrze w naszym mieszkaniu czy domu. Na rynku dostępne są modele różnej wielkości, więc bez trudu znajdziemy taki, który sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu. Urządzenie takie suszy powietrze w pomieszczeniu i odprowadza wilgoć ze ścian i podłóg. Zaabsorbowane przez osuszacz powietrze przechodzi przez tzw. rotor czyli wolno obracający się pochłaniacz wilgoci (tzw. absorbent). Następnie po podgrzaniu kierowane jest z powrotem do pomieszczenia, a wilgoć odprowadzana jest przez okno rurą z tworzywa sztucznego lub gromadzona w specjalnym zbiorniku.

Wilgoć w domu i mieszkaniu – Skąd bierze się wilgoć w domu i jak się jej pozbyć?

Długo utrzymująca się w pomieszczeniu może sprawić, że pojawi się pleść i grzyb. Trudno się ich pozbyć a dodatkowo mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dlatego warto pozbyć się nadmiernego zawilgocenia.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl