/Wrocław kusi inwestorów – lokalny rynek nieruchomości oczami eksperta

Wrocław kusi inwestorów – lokalny rynek nieruchomości oczami eksperta

Wrocław to miasto o niewyczerpanym pod wieloma względami potencjale. Stolica Dolnego Śląska cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i studentów, ale nie brakuje też ludzi, którzy wskazują ją jako najlepsze miejsce do życia. Co o mieście mówią inwestorzy i czy warto zainteresować się nim pod kątem zakupu nieruchomości?

W czasach szalejącej inflacji coraz więcej osób zastanawia się, jak zabezpieczyć swój kapitał. Inwestycja w nieruchomości jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, a przy tym określanym jako wysoce bezpieczny. Inwestorzy wskazują na jeszcze jeden ważny aspekt – warto działać lokalnie.

Ogromny potencjał regionu

To, co w szczególności wyróżnia Wrocław, należy określić jako bardzo duży potencjał edukacyjny i biznesowy oraz dobre warunki życia w mieście. Do tego trzeba wskazać, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju.

Każdego roku do Wrocławia przyjeżdża około 4 milionów turystów. Znajdują się wśród nich zarówno osoby z Polski, jak i z zagranicy. W mieście nie brakuje atrakcji turystycznych i wydarzeń kulturalnych. Nie będzie przesadą powiedzieć, że Wrocław jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym w Polsce. To także jedno z najkorzystniej zlokalizowanych miast w kraju – z nowoczesną i dobrze rozbudowaną infrastrukturą.

Co na to lokalni inwestorzy?

Ze względu na to, że Wrocław prężnie się rozwija, daje też ogromne możliwości pod kątem inwestycji w nieruchomości. Jeśli spojrzeć na to od strony potencjału miasta, łatwo zauważyć, że nie trzeba ograniczać się do wąskiej grupy klientów. W grę wchodzą inwestycje w mieszkania na wynajem dla studentów czy pokoje dla turystów, szybkie flipy i zakup powierzchni z myślą o sektorze biznesowym. Niewiele aglomeracji w Polsce oferuje tak wiele możliwości. – Wrocławski rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny, a mieszkania, w które inwestujemy, cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród nabywców – zdradza Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji, firmy wywodzącej się właśnie ze stolicy Dolnego Śląska, choć realizującej inwestycje w nieruchomości w całej Polsce. – Spora część z nich sprzedaje się w ciągu miesiąca czy dwóch od momentu zakończenia prac remontowych. Zdarza się, że znajdujemy kupców jeszcze zanim mieszkanie jest gotowe do sprzedaży. – dodaje.

Lokalne inwestycje nie tylko na start

Doświadczeni inwestorzy powtarzają, że nie ma lepszego sposobu, aby wejść na rynek, niż rozpoczęcie od lokalnych inwestycji. Jeśli dodać do tego, że Wrocław jest wyjątkowo dobrym miejsce na zakup nieruchomości, okazuje się, że osoby początkujące mają łatwiejszy start. – Zakup nieruchomości w miejscu zamieszkania czy działalności jest zwykle łatwiejszy. – stwierdza ekspert z Horyzontu Inwestycji. – Na udaną inwestycję składa się kilka czynników, ale wśród tych najważniejszych należy wymienić wiedzę i znajomość rynku, oczekiwania potencjalnego nabywcy oraz panujące trendy. Początkujący inwestor od samego początku musi zdobyć mnóstwo informacji, ale jeśli zainteresuje się rynkiem lokalnym, część z nich ma na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu może się skupić na innych zadaniach. – dodaje.

Inwestycje na rynku lokalnym pozwalają też poświęcić więcej uwagi na wybór nieruchomości. Doświadczonym graczom często wystarczają zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu albo sama jego treść, aby ocenić, czy inwestycja jest warta rozważenia. Osoby początkujące nie mają na tyle dużej wiedzy o rynku, aby wyłącznie na podstawie ogłoszenia ocenić potencjał inwestycyjny. Łatwiej jest odwiedzić kilkanaście nieruchomości zlokalizowanych nieopodal miejsca zamieszkania niż szukać ich po całej Polsce. Nie bez znaczenia są także kontakty biznesowe. Wielu inwestorów nawiązuje współpracę z ekipą remontową czy notariuszem. Jeśli mamy ich do dyspozycji w zasięgu jednej aglomeracji, każda inwestycja przebiega sprawniej, a jednocześnie nie trzeba poświęcać czasu na poszukiwanie alternatyw.

Rynkowi wyjadacze też chętnie działają lokalnie

Na lokalnym rynku świetnie odnajdują się fliperzy, którzy kupują nieruchomości taniej, remontują i sprzedają drożej.Rynek lokalny chętnie wybierają także inwestorzy z dużym doświadczeniem. W ich przypadku nie tyle chodzi o bezpieczeństwo inwestycji, co szybkość działania. Jak zauważa Marcin Kuryło, atrakcyjnym inwestycyjnie terenem jest nie tylko sam Wrocław.– Dobrze rozwija się też rynek deweloperski. Obecnie inwestujemy w kilka osiedli pod Wrocławiem. W ramach tych inwestycji powstaje od kilku do kilkudziesięciu domów, które przynoszą wysokie stopy zwrotu współpracującym z nami inwestorom – dodaje.