/Wrocław z nową inwestycją – jeszcze więcej zieleni przy Parku Szczytnickim

Wrocław z nową inwestycją – jeszcze więcej zieleni przy Parku Szczytnickim

Coraz więcej urbanistów z całej Polski śledzi Wrocław oraz inwestycje w nim planowane. Powstają tu przyjazne osiedla, traktowane nie tylko jako sypialnie miasta, lecz także dobre miejsce do życia. W ostatnim tygodniu pełną parą ruszyły prace pod inwestycję Apartamenty przy Parku Szczytnickim. Nowe budynki zastąpią zniszczoną i niezbyt atrakcyjną zabudowę dawnego IKSAIP-u. Zwiększy się powierzchnia biologiczna, a ogrodzenia zostaną usunięte. Całość ma być estetyczna, przyjazna dla obecnych mieszkańców i bardziej zielona.

Miejsce najnowszej inwestycji na terenie Wrocławia ma ogromny potencjał. Położona jest bowiem tuż obok największego parku w Stolicy Dolnego Śląska, w którym rośnie około 350 gatunków drzew i krzewów. W sąsiedztwie znajduje się m.in. Hala Stulecia, drewniany kościółek i Ogród Japoński. Okolica ma swój klimat, a nowa inwestycja doskonale się w niego wpisuje. Zwłaszcza, że obecnie teren przeznaczony pod budowę apartamentów, jest praktycznie w całości zabetonowany.

Zielona zmiana na lepsze

Apartamenty przy Parku Szczytnickim mają wnieść wiele zmian. Sporą część obecnej powierzchni terenu obejmuje duży, betonowy parking. Obszar jest też ogrodzony, przez co piesi nie mogą swobodnie przejść na teren Parku Szczytnickiego. Nowo wybudowane apartamenty harmonijnie wkomponują się w krajobraz wrocławskiego Zalesia. Będą otoczone zielenią, dzięki czemu wyjście z psem czy kawa na świeżym powietrzu, będzie czystą przyjemnością dla wszystkich mieszkańców.

Dotychczas w miejscu inwestycji znajdował się kilkudziesięcioletni biurowiec, hale produkcyjne i magazyny, które już od dłuższego czasu czekały na rozbiórkę. Wrocławscy architekci i projektanci dążą do tego, by nowo powstałe budynki wpisywały się w strukturę miasta. Jak na tym tle wypadają Apartamenty przy Parku Szczytnickim? „To będzie duża zmiana na lepsze. Modernizacja przyniesie nowe możliwości, a także przywróci miastu kolejny kawałek zieleni. Od początku towarzyszy nam idea zielonego Wrocławia i w tym kierunku, będziemy prowadzili prace.” – zapewnia Piotr Jaśkowski z RealCo Property Investment & Development, inwestor odpowiedzialny za końcowy efekt. „Obecnie zamknięty teren zamieni się w otwartą przestrzeń, znikną ogrodzenia, a w zamian pojawią się alejki umożliwiające przejście do Parku Szczytnickiego przez starodrzew. Dodatkowo projekt zakłada posadzenie około 1000 nowych roślin. Zmniejszy się też kubatura budynków względem tej istniejącej, a miejsca parkingowe zostaną przeniesione do garażu podziemnego” – wylicza Piotr Jaśkowski.

Inwestycja spełnia standardy architektoniczne oraz wszystkie warunki prawne i środowiskowe. „Zanim przystąpiliśmy do prac, uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia i decyzje. Mówiąc konkretnie: decyzję środowiskową z raportem, pozwolenie wodno-prawne, uzgodnienie MKZ, pozwolenie na budowę. Dopełniliśmy wszystkich formalności, jakie były wymagane przy tego typu pracach.” – informuje architekt Adrian Staszczyszyn.

Więcej powierzchni biologicznie czynnej

Ze względu na położenie inwestycji, ważny był aspekt przyrodniczy terenu. Nad projektem nowej inwestycji przy Parku Szczytnickim, pracował zespół wykwalifikowanych specjalistów – grupa dendrologów, entomolog, ornitolog, a nawet chiropterolog. Wykonany został projekt zarządzania drzewostanem, w efekcie którego postanowiono uratować cenne drzewa rosnące w miejscu inwestycji. Niemniej, jak tłumaczy dendrolog, dr Marzena Suchocka – „Trzeba wiedzieć, że nie jest to możliwe w przypadku każdego drzewa. Przesadzone zostaną duże drzewa, o ile tylko będzie to możliwe. Dopiero wtedy ruszą prace związane z rozbiórką.”

Na początek przesadzone zostaną cztery stare drzewa, zgodnie z projektem gospodarki drzewostanem. Pojawią się też liczne nowe nasadzenia oraz korekta sanitarna tych drzew, które zagrażają zdrowiu i mieniu. Docelowo wzrost powierzchni biologicznie czynnej będzie wynosił 175%.

Kameralne osiedle z udogodnieniami

Apartamenty przy Parku Szczytnickim, z całą okoliczną infrastrukturą, zapraszają mieszkańców jako miejsce dobre do komfortowego życia. Plan inwestycji obejmuje stworzenie kameralnego osiedla budynków mieszkaniowych. Lokatorzy będą mogli liczyć nie tylko na piękną, zieloną okolicę, ale i szereg udogodnień.

„Wszystkie budynki – mając 4 kondygnacje naziemne – będą nieduże i tej samej wysokości. Mieszkańcy zyskają dostęp do parkingu podziemnego i windy, a do mieszkań na parterze zostaną przydzielone prywatne ogródki.” – komentuje Adrian Staszczyszyn

Kameralne osiedle przy parku Szczytnickim będzie nie tylko świetnie zlokalizowane, ale także niezwykle komfortowe.