/Wszystko, co musisz wiedzieć o zakładaniu akwarium słodkowodnego

Wszystko, co musisz wiedzieć o zakładaniu akwarium słodkowodnego

Akwarium stanowi wspaniałą ozdobę nowoczesnego wnętrza. Obecność wody i stworzeń morskich ma działanie uspokajające i wyciszające. Podziwianie życia morskiego w pigułce pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Poniższy artykuł przybliży Ci najważniejsze kwestie dotyczące zakładania swojego pierwszego akwarium.

Po pierwsze: zaopatrz się w niezbędne sprzęty

Akwarystyka słodkowodna wymaga wyposażenia się w niezbędne akcesoria, takie jak nożyczki i pęseta. Oprócz tego początkujący akwarysta musi zaopatrzyć się korzenie, które w momencie zakupu będą suche. Warto przymocować je do kamieni, stanowiących część wystroju akwarium – wtedy podczas nalewania wody korzenie nie zmienią swojego ułożenia i nie wypłyną na powierzchnię. Wybierając kamienie, należy pamiętać, że nie powinny one wpływać na parametry wody, które jest przecież podstawowym środowiskiem życia ryb. Szeroki wybór produktów przeznaczonych do akwarystyki słodkowodnej znajdziesz w sklepie internetowym https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/.

Po drugie: zamontuj urządzenia

Zanim w akwarium pojawią się kolorowe ryby, trzeba zadbać o instalację niezbędnych urządzeń. To dobry moment na zamontowanie filtra odwróconej osmozy, która pozbawia wodę wszelkich zanieczyszczeń. Po tym kroku warto uzdatnić wodę specjalnymi preparatamii z solami. Za pomocą hydrometru łatwo sprawdzić poziom zasolenia wody. W filtrze natomiast powinny znaleźć się bakterie nitrafiltracyjne. Istotny jest montaż odpieniacza białek, który podłącza się do pompki powietrznej.

Po trzecie: ułóż kompozycję

Akwarium ma przede wszystkim cieszyć oko i stanowić komfortowe miejsce do życia barwnych, egzotycznych ryb. Zadbaj więc o to, aby rozmieszczenie poszczególnych elementów w zbiorniku nie było przypadkowe. Jeśli nie masz pomysłu na własną kompozycję, sprawdzone rozwiązania możesz podpatrzeć w sklepach akwarystycznych, u prywatnych pasjonatów lub w internecie.

Po czwarte: posadź rośliny

Dla początkującego akwarysty świetnie sprawdzi się wątrobowiec (głębka), który jest prosty w uprawie. Popularne wśród hobbystów jest też mikrozorium, które lubi potas. Lileopsis czy żabienice również są często spotykanymi roślinami. Akwarystyka słodkowodna chętnie wykorzystuje też kryptokoryny. Istotną wskazówką jest ta, że przed posadzeniem roślin w akwarium warto delikatnie podciąć im korzenie. Samo sadzenie roślinek przebiega natomiast łatwiej, gdy podłoże uprzednio lekko skropi się wodą. Gdy proces sadzenia zostanie już zakończony, na podłoże warto rozłożyć papierowe ręczniki. Robi się to po to, aby przy uzupełnianiu zbiornika woda nie rozmyła warstwy żwirku i piasku. Napełnianie akwarium wodą najlepiej przeprowadzać stopniowo, aby nie naruszyć starannie ułożonej kompozycji.

Po piąte: wpuść ryby

Twoje akwarium jest gotowe do tego, aby na dobre rozgościły się w nim ryby. Pamiętaj, aby zapewnić im zawsze czystą i dobrze napowietrzoną wodę, odpowiednią ilość światła i pokarmu.