/Wybór płytek do kuchni

Wybór płytek do kuchni

Płytki są stałym elementem wykończeniowym niemal każdej kuchni. Ich największe zalety to estetyczny wygląd oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Bogactwo kolorystyczne sprawia, że czasem trudno jest wybrać model idealnie dopasowany do stylizacji kuchni. Dlatego zastanowimy się dzisiaj nad wyborem idealnych płytek zarówno do nowoczesnej kuchni, jak i klasycznej aranżacji tego pomieszczenia.

Kamień naturalny czy płytki ceramiczne?

Obecnie w ofercie producentów znajduje się duża ilość różnorodnych płytek do kuchni. Jeszcze przed wyborem konkretnej kolorystyki warto zastanowić się, z jakiego materiału mają być wykonane płytki. Cechą charakterystyczną płytek ceramicznych jest niewygórowana cena oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Płytki te występują w wielu wariantach kolorystycznych oraz rozmaitych rozmiarach. Dzięki temu wybór modelu zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej kuchni nie powinien stanowić problemu.

Płytki z naturalnego kamienia są zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Dodatkowo wymagają większej dbałości, jeśli chodzi o sprzątanie i zabiegi pozwalające utrzymać ich powierzchnię w idealnym stanie. Ze względów praktycznych zdecydowana większość osób wybiera płytki ceramiczne.

Jak wybrać wielkość i tonację płytek do kuchni?

Wybierając płytki do kuchni, należy wziąć pod uwagę stylistykę pozostałych elementów wyposażenia, czyli podłogi, blatu roboczego i frontów szafek. Istnieją dwa zasadnicze trendy w doborze płytek. Według pierwszego kolor płytek powinien być wybierany w tej samej tonacji co inne elementy wyposażenia. Dobrym przykładem może być wybór niebieskich płytek do szarych frontów. Płytki w kolorze szarym doskonale współgrają z kuchnią w kolorze białym lub czarnym.

Kierując się drugą strategią, należy szukać ostrych kontrastów. Dzięki temu płytki na ścianach mają tworzyć mocny akcent, który będzie przyciągał uwagę. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie mozaika lub ręcznie malowane płytki. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie jaskrawo-czerwonych płytek z białą ścianą i jasnym blatem roboczym.

W kwestii formatu płytek jeszcze niedawno panowało przekonanie, że duża kuchnia wymaga zastosowania dużych płytek. Obecnie aranżując wnętrze kuchni, często postępuje się zupełnie odwrotnie. O ile zastosowanie małych płytek w dużej kuchni jest bardzo bezpieczne, to sytuacja odwrotna może rodzić pewne problemy. Wybór dużych płytek do bardzo małej kuchni może wymagać wielu „docinek”, co zwiększa ilość odpadów i podnosi koszt materiałów.

Jakie płytki wybrać na podłogę?

Jeśli chodzi o wybór płytek podłogowych do kuchni, to najlepiej kierować się zasadą, która mówi, że powinny być one nieco ciemniejsze od koloru ścian. Nie jest to jednak regułą i wiele atrakcyjnych stylizacji powstało w wyniku połączenia jasnych płytek podłogowych z ciemniejszą tonacją płytek na ścianę. Warto jednak trzymać się zasady, aby nie łączyć ze sobą tonacji ciepłej i zimnej. Najlepiej zachować spójność w kolorze mebli i płytek.

Wybierając  płytki do kuchni, dobrze jest przestrzegać pewnych zasad. Dzięki temu dużo łatwiej można stworzyć nieszablonową stylizację, która zmieni zwykłą kuchnię w efektowne, stylowe i gustownie zaprojektowane pomieszczenie.

fot. materiały prasowe