/Z czym łączyć najmodniejszy kolor roku we wnętrzach?

Z czym łączyć najmodniejszy kolor roku we wnętrzach?

Istnieją kolory, które są zdecydowanie ponadczasowe. Takie właśnie są rozmaite odcienie błękitu, przywodzące na myśl spokój, harmonię i porządek. Barwę tę doceniła również firma Pantone, ogłaszając w grudniu nowy kolor roku, który będzie nam towarzyszył w rozmaitych obszarach wzornictwa użytkowego i artystycznego.

Sporo miejsca dla Classic Blue pozostawiają modne wnętrza, wpisujące się w najmodniejsze style. Jak zatem wykorzystać rzeczony odcień, żeby mógł bez przeszkód pozostać z nami na dłużej niż tylko 12 nadchodzących miesięcy?

Classic Blue – uniwersalna barwa dla każdego wnętrza

Nie ma chyba równie uniwersalnego koloru, co ciemny błękity. Również w uzasadnieniu do wyboru aktualnego koloru firma Pantone zwróciła uwagę na jego ponadczasowość i możliwość wpasowania w dowolną przestrzeń. Taki jest właśnie Classic Blue – kolor niemal dla każdego.

Powszechnie przyjęło się, że odcienie błękitu wiążą się przede wszystkim z aranżacjami w duchu marynistycznym, na przykład w niezmiernie eleganckich przestrzeniach Hampton. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

Błękit nadaje się bowiem także do wnętrz w stylu skandynawskim lub luksusowych przestrzeni glamour, w których na przykład możemy postawić na monochromatyczne wykończenie pomieszczenia.

Classic Blue bez trudu zastosujemy jako główny akcent – na przykład malując ściany farbą w tym kolorze. Można także znaleźć meble w tym odcieniu, a nawet szereg akcesoriów i dodatków, które idealnie wpisują się w rozmaite pomysły na salon, sypialnię, łazienkę lub kuchnię.

Z czym łączyć odcienie błękitu?

Jeśli niekoniecznie lubimy wszystko sprowadzać do jednego koloru, Classic Blue bez trudu można łączyć z rozmaitymi innymi barwami.

Świetnie sprawdza się w zestawieniu z bielą, szarościami, a nawet ciepłymi odcieniami brązu.

Warto też pamiętać, że błękitne, gładkie powierzchnie idealnie uzupełniają pomieszczenia, w których pojawia się inny niezmiernie modny ostatnio trend – czyli wykorzystanie naturalnego drewna.

Z drewna o pięknym rysunku słojów można bowiem w tym sezonie wykonać nie tylko podłogi i podstawowe meble. W tym roku projektanci stawiają na oryginalność. Dzięki temu znajdziemy na przykład eleganckie i intrygujące lampy z kloszami w całości z drewna. Przykłady tego typu produktów można choćby znaleźć na stronie firmy Azzardo – stawiającej na praktyczne, wygodne i równocześnie eleganckie rozwiązania oświetleniowe do domu i biura.

Błękity bez trudu łączą się także z metalami – w klasycznej srebrzystej odsłonie lub z popularnymi metalami barwnymi, na przykład z intensywną i ognistą miedzią, która świetnie sprawdza się jako materiał na rozmaite przedmioty ozdobne, ale również pojawia się w lampach lub rozmaitych przedmiotach użytkowych, jak dzbanki, patery na owoce lub ramki na zdjęcia.

Czy Classic Blue nadaje się do każdego wnętrza?

Odcień wybrany przez firmę Pantone jest naprawdę uniwersalny i zdecydowanie można go wprowadzić do każdej przestrzeni. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu go z umiarem. Jeśli bowiem dysponujemy niewielkim salonem, lepiej nie ryzykować wprowadzenia aranżacji monochromatycznej w tym ciemnym odcieniu, gdyż pomieszczenie może stać się nieco przytłaczające.

W małych wnętrzach lepiej stawiać na gustowne i wysmakowane dodatki, które podkreślą charakter wnętrza i wprowadzą do niego nieco modnej barwy.

Można na przykład wykorzystać tekstylia – na przykład poduszki na sofę, zasłony oraz dywany, które dodają sporo elegancji do każdej aranżacji.

Wspomniane wcześniej zestawienie błękitu z jasnymi odcieniami drewna o widocznym rysunku słojów, to świetne rozwiązanie nawet do niewielkich pomieszczeń. Pozwala na zbudowanie klasycznej, eleganckiej i niezmiernie przytulnej przestrzeni, w której będziemy chcieli spędzać jak najwięcej czasu.

***

Modny kolor wybrany w tym roku daje szereg możliwości do ciekawego zaaranżowania domowych wnętrz. Ciemny błękit w odróżnieniu od wcześniejszych odcieni koralu lub fioletu jest niezmiernie praktyczny i wygodny. Daje szansę na stworzenie ponadczasowo pięknej aranżacji.

Warto zatem skorzystać z rozwiązania proponowanego przez firmę Pantone i uczynić z Classic Blue element przyjemnych i modnych wnętrz na długie lata.