/Za miękki materac – co zrobić?

Za miękki materac – co zrobić?

Twardość podłoża do spania jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowy i komfortowy sen. Odpowiednio dobrana pomaga w utrzymaniu prawidłowej krzywizny kręgosłupa podczas nocnego odpoczynku. Materac nie może być ani za miękki, ani za twardy. Jakie są stopnie twardości materacy, po czym rozpoznać, że materac jest zbyt miękki, jakie są konsekwencje używania takiego materaca i co zrobić, by go utwardzić? Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, by sypiać wygodniej!

Stopnie twardości materacy

Zazwyczaj producenci oznaczają materace ze względu na ich twardość następującymi symbolami:

  • H1 – czyli materac miękki, który standardowo dedykowany jest osobom ważącym nie więcej niż 60 kg.
  • H2 – to materac o średnim stopniu twardości odpowiedni dla tych, których masa ciała zawiera się w przedziale 60-80 kg.
  • H3 – wskazuje na materac twardy, który będzie idealny dla ważących 80-100 kg.
  • H4 – czyli materac bardzo twardy, stanowiący odpowiednią podporę przy wadze powyżej 100 kg.

Podane przedziały wagowe dotyczą osób o przeciętnym wzroście. Granice mogą się nieco przesuwać w przypadku użytkowników bardzo wysokich albo bardzo niskich, gdyż ich waga rozkłada się inaczej.

Oczywiście poza budową ciała, uwzględnić należy własne preferencje. Niektórzy ludzie lubią spanie na twardym podłożu, podczas gdy inni wolą miękkie materace. Dlatego ważne jest, aby znaleźć złoty środek, który zapewni zarówno komfort, jak i odpowiednie wsparcie.

Jak rozpoznać, że materac jest za miękki?

Zbyt miękki, niedopasowany materac nie daje odpowiedniego podparcia sylwetce. Czujemy, że ciało zapada się w podłożu, a rano mogą pojawić się dolegliwości bólowe. O zbyt niskiej twardości materaca, można przekonać się, przeprowadzając test.

Leżąc na wznak, należy spróbować wsunąć otwartą dłoń pod plecy na wysokości odcinka lędźwiowego. Jeżeli sprawia to trudność, jest to przejaw, że materac jest zbyt miękki. Można również przyjrzeć się sylwetce użytkownika. Podczas leżenia na plecach kość barkowa i biodrowa powinny znajdować się mniej więcej na jednakowej wysokości, natomiast w pozycji na boku kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej.

Jakie są konsekwencje spania na zbyt miękkim materacu?

Spanie na zbyt miękkim materacu wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu, trudnościami w znalezieniu wygodnej pozycji, a w rezultacie poczuciem niewyspania. Ponadto może prowadzić do bólu pleców, ponieważ niewystarczająca stabilizacja kręgosłupa, a przez to niewłaściwe, nienaturalne jego ułożenie powoduje napięcie mięśni i uniemożliwia ich regenerację.

Co więcej, długotrwałe użytkowanie zbyt miękkiego materaca może nawet w pewnym stopniu przyczyniać się do rozwoju lub pogłębiania wad postawy, a to pociąga za sobą ryzyko innych dolegliwości.

Jak dostosować twardość materaca?

Jeśli jesteś dopiero na etapie wyposażania swojej sypialni, warto skorzystać z możliwości testowania materaca, aby przekonać się, czy dana twardość jest dla Ciebie odpowiednia. Możesz np. wybrać się do sklepu stacjonarnego i poleżeć na różnych materacach, aby sprawdzić, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

Jeśli trudno zdecydować Ci się na określony stopień twardości, możesz zaopatrzyć się w materac dwustronny, w którym każda ze stron ma inną twardość. Jeśli jedna strona okaże się zbyt miękka, możesz obrócić materac na drugą. Dobrym rozwiązaniem będzie też stelaż pod materac z możliwością regulacji twardości. Pozwoli on zwiększyć odczucie twardości, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Materac nawierzchniowy – sposób na poprawę komfortu

Jeżeli posiadasz już materac, ale jest on za miękki, niekoniecznie musisz wymieniać go na nowy. Jest inny sposób na zwiększenie twardości podłoża – wystarczy dokupić tzw. topper, czyli materac nawierzchniowy (zwany też posłaniowym). Jest to rodzaj cienkiej, kilkucentymetrowej nakładki stosowanej na materac bazowy. Dzięki niej można dopasować twardość podłoża do własnych potrzeb. Szeroką ofertę materacy nawierzchniowych znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-nawierzchniowe-20

Materace nawierzchniowe, które pozwalają zwiększyć odczucie twardości, mają zazwyczaj wypełnienie z pianek o dużej gęstości. Bywa, że jako dodatkowe wzmocnienie jest stosowana mata kokosowa.

Podobnie jak zwykłe materace są powleczone pokrowcem, który można zdjąć i wyprać, aby zawsze utrzymać świeżość i higieniczne warunki snu. Przed zakupem warto poznać właściwości wkładu i poszycia (np. właściwości antyalergiczne, przepuszczalność powietrza), aby zapewnić sobie optymalne środowisko nocnego odpoczynku.

Toppery są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego bez względu na to, jakie wymiary ma Twój materac główny, bez problemu znajdziesz dopasowany do niego materac nawierzchniowy.