/Zakładanie  ogrodu zacznij od prac ziemnych i ogrodzenia

Zakładanie  ogrodu zacznij od prac ziemnych i ogrodzenia

Ogród to ostatni etap budowy domu. Podobnie jak prace wewnątrz budynku, te na zewnątrz wymagają dobrego planu i zachowania kolejności działań. Zanim więc przejdziemy do sadzenia roślin i zakładania trawnika, dobrze jest wykonać wszystkie prace ziemne oraz ogrodzić teren.  

Najpierw oczekiwania

Przed rozpoczęciem prac powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki ogród chcielibyśmy mieć? Marzymy o prywatnej enklawie oddzielonej od świata zewnętrznego, czy chcemy eksponować walory naszej posesji, tak by można ją było podziwiać także od strony ulicy? Stawiamy na ustronne miejsce przeznaczone do rekreacji z dużym tarasem i grillem, oddzielone od sąsiadów, czy na przykład przestrzeń do uprawiania sportu? Jesteśmy zapalonymi ogrodnikami i planujemy uprawiać warzywa i owoce lub hodować liczne kwiaty, czy raczej zależy nam na tym, aby ogród angażował nas w stopniu minimalnym? Czy na naszej posesji będą bawiły się dzieci, a może mamy zwierzęta domowe? Zamierzamy korzystać z przestrzeni zewnętrznej także po zmroku, a jeśli tak, które części działki będą wymagały oświetlenia?

Bez projektu ani rusz

Kiedy mamy już określone oczekiwania, czas przystąpić do sporządzania projektu. Możemy zlecić go architektowi krajobrazu lub wykonać sami i tylko skonsultować się ze specjalistami. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujemy.

Projekt powinien precyzować przebieg podjazdu, alejek i innych powierzchni utwardzonych, uwzględniać rzeźbę terenu, a także umiejscowienie elementów małej architektury jak altana, ławki, oczka wodne czy lampy ogrodowe. Należy w nim także umieścić przebieg instalacji elektrycznej i nawadniającej, biorąc pod uwagę krzewy i drzewa istniejące na działce lub mające się tam w przyszłości pojawić. Punktem wyjścia zawsze są wymiary i kształt działki, lokalizacja budynku, a także umiejscowienie bramy wjazdowej oraz furtki. Zanim ruszymy do sklepu ogrodniczego, zastanówmy się też nad kolejnością wykonywania prac. Nie musimy od razu aranżować całej posesji, można te wydatki etapować, warto jednak tak wszystko zaplanować, by nie niszczyć już zagospodarowanych obszarów.

Prace ziemne

Jeśli nie zdążyliśmy wykonać tego przed zimą,  powinniśmy uprzątnąć wszelkie pozostałości i śmieci budowlane. Następnie mechanicznie usuwamy korzenie chwastów i niepotrzebne krzewy i inne rośliny. Bardzo ważne jest wyrównanie terenu i ukształtowanie spadku w miejscu podjazdu w kierunku bramy wjazdowej. Warto wykonać prace ziemne przed ogrodzeniem terenu, gdyż mogą one wymagać użycia ciężkiego sprzętu, np. w celu usypania wzniesienia lub wykopania stawu.

Prowadząc prace ziemne, uważajmy na paliki geodezyjne. Wytyczają one granice posesji i będą potrzebne na etapie ogradzania działki.

Zanim postawimy ogrodzenie

Przygotowując się do budowy ogrodzenia, należy uprzątnąć z jego linii wszelkie przeszkody. Pamiętajmy też, aby na czas prac zabezpieczać pnie drzew znajdujących się w pobliżu.

Czy pod ogrodzenie musimy wykonać fundament? To zależy od jego rodzaju – z jakiego materiału będzie wykonane, na jakich słupkach chcemy osadzić przęsła oraz od gabarytów i ciężaru bramy wjazdowej.

– Większość ogrodzeń metalowych montowanych na systemowych słupkach nie wymaga lania fundamentu na całej długości – wyjaśnia Małgorzata Podemska, ekspert z firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Wystarczy wykonać punktowo stopy fundamentowe, w których zamocujemy słupki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku montażu furtki czy bramy rozwiernej dwuskrzydłowej. Inaczej rzecz ma się natomiast z bramą przesuwną. Tu trzeba już wylać ławę fundamentową. Fundament pod całą linią ogrodzenia będzie potrzebny także wtedy, gdy zdecydujemy się na zrobienie ogrodzenia murowanego, w które wkomponujemy przęsła stalowe.

Planując harmonogram prac zagospodarowania terenu wokół trzeba wziąć pod uwagę czas oczekiwania na poszczególne elementy i materiały. Jeśli chcemy postawić ogrodzenie z elementów wykonywanych na indywidualne zamówienie, takich jak np. Nowoczesne Ogrodzenia Frontowe firmy Plast-Met, będziemy musieli poczekać na nie kilka tygodni. Sam montaż, w zależności od wielkości posesji, zajmuje zwykle zaledwie 1-2 dni.