/Zakup mieszkania wykończonego „pod klucz” – wady i zalety
Zakup mieszkania wykończonego "pod klucz"

Zakup mieszkania wykończonego „pod klucz” – wady i zalety

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Dla większości z nas wiąże się ona z koniecznością wzięcia wysokiego kredytu, czasem nawet na 30 lat. Przyszli właściciele mogą kupić tak zwane mieszkanie „pod klucz”. Co to oznacza? Czym różni się mieszkanie w stanie deweloperskim od tego pod klucz? Zanim kupimy własne cztery kąty, warto dowiedzieć się jak najwięcej o obecnym rynku mieszkaniowym i zdecydować, która opcja będzie dla nas najlepsza. 

  1. Mieszkanie pod klucz – co to jest?
  2. Zalety zakupu mieszkania pod klucz
  3. Wady mieszkania pod klucz

Mieszkanie pod klucz – co to jest?

Mieszkanie pod klucz to takie, w którym można od razu zamieszkać. Jest ono w pełni urządzone i wykończone. Najczęściej spotkamy się z trzema wersjami wykończenia: podstawową, rozszerzoną oraz premium. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od środków finansowych, jakimi dysponujemy. Na rynku można znaleźć sporą liczbę mieszkań pod klucz (chociaż bardziej popularne są te w stanie deweloperskim). Standard ich wykończenia różni się między innymi od ceny, miasta, w jakim znajduje się dany lokal oraz wytycznych określonych przez danego dewelopera. Czym zatem różni się lokal pod klucz od mieszkania w stanie deweloperskim?

Przede wszystkim zaawansowaniem prac remontowych. W przypadku lokalu pod klucz nowi właściciele nie zajmują się żadnymi remontami i poza zakupem mebli nie muszą dokonywać dodatkowych nakładów finansowych (czasami zdarza się nawet, że meble już są). Mieszkania w stanie deweloperskim wymagają jeszcze sporo pracy i dużego wkładu finansowego. Najczęściej mają już gotową betonową podłogę, ściany są pokryte gruntem lub pomalowane na biało i można je malować na wybrany kolor. Są też zamontowane okna i parapety oraz instalacje: elektryczna, wodna i kanalizacja.  

Zalety zakupu mieszkania pod klucz:

  • Oszczędność czasu przy zakupach budowlanych i remoncie
  • Brak stresu przy pracach wykończeniowych
  • Po odbiorze kluczy możliwa natychmiastowa przeprowadzka
  • Wysoki standard wykończenia mieszkania

Wady mieszkania pod klucz

Największą wadą mieszkań pod klucz jest oczywiście ich cena. Koszt zakupu gotowego mieszkania jest znacznie wyższy niż lokalu w stanie deweloperskim. Dodatkowo przy mieszkaniu pod klucz nie mamy wypływu na to, jakie materiały zostały użyte przy robotach wykończeniowych. W przypadku mieszkań deweloperskich możemy dostosować przestrzeń do własnych potrzeb i preferencji. Wyburzenie bądź przestawienie ścianek jest możliwe już po zakupie lokalu. W mieszkaniach pod klucz też oczywiście można dokonać zmian. Najpierw jednak trzeba skuć płytki bądź zerwać podłogi. Wszystko to generuje dodatkowe koszty. Niektóre firmy deweloperskie oferują klientom możliwość wykończenia mieszkania według własnego projektu. Taka opcja  jest jednak dość droga i nie zdarza się często. 

Mieszkania pod klucz są z reguły urządzone w bardzo podobny sposób. Dlatego jeśli cenimy sobie indywidualny styl oraz oryginalność, to lepiej zdecydować się na mieszkanie w stanie deweloperskim. Z drugiej strony znaczna oszczędność czasu i stresów związanych z remontem są bardzo kuszące. Jeśli szukasz idealnego lokum, to sprawdź nowe mieszkania Wrocław na Obido.pl.