/Zakup nieruchomości – jak inwestować, by zarobić?

Zakup nieruchomości – jak inwestować, by zarobić?

Nieruchomości powszechnie postrzegane są jako pewna i bezpieczna inwestycja, szczególnie opłacalna zwłaszcza wobec niskiego oprocentowania lokat bankowych. Jednak czy inwestycja w mieszkanie lub dom to rzeczywiście taka prosta sprawa? Oto garść podstawowych informacji.

Inwestycje w nieruchomości – rodzaje

Inwestycja w nieruchomości może przybierać różne formy. Do najpopularniejszych należą:

  • Wynajem długoterminowy. Najemcami są w tym wypadku przede wszystkim osoby przyjeżdzające do innego miasta na studia lub w poszukiwaniu pracy. Mieszkania pod tego typu inwestycje powinny być dobrze zlokalizowane.
  • Wynajem krótkoterminowy. Przede wszystkim dla turystów – z tego powodu możliwy tylko w niektórych, atrakcyjnych turystycznie miejscowościach. Wymaga większego zaangażowania niż wynajem długookresowy: konieczna jest chociażby organizacja systemu rezerwacji oraz sprzątanie po każdej wizycie.
  • House flipping. Jego podstawą jest zasada „kup tanio, sprzedaj drogo”. Aby było to możliwe, najczęściej konieczny jest remont podnoszący standard nabytej nieruchomości. Inną opcją jest kupienie dużego mieszkania, podzielenie go, a następnie wynajem kilku mniejszych lokali.
  • Wynajem komercyjny. Przestrzeń biurową lub magazynową wynajmuje się w tym przypadku podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Taka inwestycja wiąże się zwykle ze znacznie większym wydatkiem, a także wymaga dobrej znajomości tego specyficznego segmentu rynku nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości – opłacalność

Zwykle można usłyszeć, że inwestycje w nieruchomość charakteryzują się stopą zwrotu na poziomie 6-7%, a w przypadku szczególnie atrakcyjnych lokali wartość ta może być nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa. Nie można jednak przy tym zapominać, że ulokowanie gotówki w mieszkanie, tak jak każda inna inwestycja, wiąże się z ryzykiem. Konieczne jest też rozprawienie się z mitem „dochodu pasywnego” – aby zarobić na wynajmie lub sprzedaży nieruchomości, trzeba się sporo napracować (np. przeprowadzając remont, szukając godnych zaufania najemców czy dopełniając formalności w urzędach).

Jak zatem inwestować, aby zarobić? Najlepiej – opierając się na konkretnych liczbach i danych wynikających z analizy rynku i konkurencji oraz kalkulacji prognozowanych przychodów w stosunku do poniesionych nakładów. Tylko wtedy będziesz mógł miarodajnie ocenić opłacalność danej inwestycji.

Jesteś na etapie poszukiwania nieruchomości, w którą zainwestujesz? Zapoznaj się z ofertą doświadczonego dewelopera Euro Styl, dostępną pod adresem: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html.