/Zanim rozpoczniemy poszukiwanie projektu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki pod budowę domu?

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie projektu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki pod budowę domu?

Jeśli zapadła już w naszych głowach decyzja o budowie domu musimy od czegoś zacząć. Zanim zasiądziemy do internetu, lub otworzymy katalogi przeglądając projekty domów musimy wybrać działkę budowlaną. O czym warto pamiętać? Na co zwrócić uwagę dokonując tego kluczowego wyboru?

Specyfika gruntu i kształt działki.

Przy wyborze działki pod budowę domu warto zacząć od dokładnej analizy podłoża gruntu. Istotne jest, aby dowiedzieć się, czy działka nie jest podmokła lub, czy w przeszłości nie była terenem bagnisk lub stawów, które zostały zasypane. Stabilność gruntu to kolejny kluczowy element – warto dowiedzieć się, na jaką głębokość sięga humus i jak nisko znajdują się wody gruntowe. Choć badania gruntowe są najbardziej pewnym źródłem informacji, to również można zbadać, czy w sąsiedztwie działki są już wybudowane domy, co może wskazywać na stabilność terenu. Warto także zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, ponieważ działki położone na zboczach mogą być mniej stabilne i bardziej narażone na osunięcia podczas obfitych opadów deszczu.

Jeśli chodzi o o kształt i wymiary przyszłej parceli budowlanej, to również jest to istotny aspekt. Unikajmy wąskich działek, które mogą sprawić wiele problemów podczas budowy domu. Wybierając wąską działkę, musimy wybierać określone projekt domów, dostosowane do ograniczonej przestrzeni, co może być kłopotliwe. Dlatego warto wybierać działki o szerokości przekraczającej 20 m, gdyż wtedy łatwiej będzie nam wybierać gotowe projekty domów. Działki o szerokości poniżej 16 metrów są zazwyczaj mało praktyczne, ponieważ ograniczają możliwości zabudowy. Mają również najczęściej wydane osobne warunki zabudowy, które wymagają większej staranności doboru projektu.

Dom przy Alabastrowej 62

Lokalizacja i dostępność mediów

Sąsiedztwo to istotny czynnik wpływający na komfort życia w nowym domu. Co z tego, że mamy w głowie idealny projekt domu, kiedy przyjdzie nam go wybudować w nieciekawym miejscu? Przed zakupem działki warto zorientować się, czy sąsiedzi są spokojnymi osobami, a ich zajęcia, czy praca nie będą przeszkadzać. Warto również sprawdzić, czy w okolicy nie ma dzikich wysypisk śmieci czy hodowli zwierząt, które mogą generować hałas lub nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo, warto sprawdzić, jakie są warunki w okolicy, np. czy często wieje silny wiatr. Związane z sąsiedztwem są również kwestie hałasów i immisji. Niechciane hałasy czy uciążliwe zacienienie mogą wpłynąć na jakość życia w nowym domu. Dlatego warto unikać lokalizacji, gdzie występują te problemy. Tereny z dużym ruchem samochodowym czy korkami na drogach dojazdowych mogą być uciążliwe, dlatego warto wybierać działki, które są dobrze skomunikowane, ale jednocześnie niepołożone bezpośrednio przy głównych trasach komunikacyjnych.

Podczas wyboru działki ważne jest również upewnienie się, że jest ona podłączona do wszystkich niezbędnych mediów, takich jak prąd, gaz i kanalizacja. Działki z już dostępnymi przyłączami wskazują na to, że teren jest przeznaczony pod zabudowę. Prąd elektryczny jest szczególnie istotny, ponieważ brak dostępu do mediów może znacząco zwiększyć koszty budowy, co warto uwzględnić w planach.

Dom przy Bukowej 49

Estetyka miejsca i ekonomia zakupu

Warto również zwrócić uwagę na otaczający teren i atrakcyjność krajobrazu. Tereny otoczone pięknym krajobrazem przyciągają osoby ceniące przyrodę i estetykę otoczenia. Wybierając działkę w ładnej okolicy, można spodziewać się, że teren będzie zyskiwał na wartości, a także znajdą się chętni do budowy w jej pobliżu.

Jeśli jesteśmy zainteresowani konkretną działką, warto ją obejrzeć w różnych porach roku. Wiosną i latem można ocenić, jak teren wygląda, gdy jest zielony i pełen życia. Zimą można zaobserwować, jakie warunki panują na sąsiednich posesjach, a także czy działka nie jest podmokła. To pozwoli uniknąć niechcianych niespodzianek po zakupie.

Ostatni aspekt, lecz jeden z najważniejszych, to kwestia kosztów parceli budowlanej. Budżet planowanej inwestycji musi się spinać, dlatego koszty działki muszą być odpowiednie względem całości inwestycji. Nie możemy wydać zbyt wiele na działkę, go cała nasza inwestycja stanie pod znakiem zapytania. Przeszacowanie wartości działki może sprawić, że będziemy zmuszeni wybrać mniejszy projekt domu, który nie koniecznie odpowie na wszelkie nasze potrzeby. Umiejętne zbilansowanie wartości działki względem tego, jakie projekty domów planujemy wybudować to jeden z kluczy do sprawnego przeprowadzenia budowy.