/Zaparkuj pod dachem. Co nam daje garaż i kiedy warto wybierać projekty domów z garażem?

Zaparkuj pod dachem. Co nam daje garaż i kiedy warto wybierać projekty domów z garażem?

Do niedawna większość inwestycji prywatnych oparta była na projektach domów zawierających garaż. Domy bez garaży stanowiły niewielki procent ogółu nowo powstałych budynków. Ostatnio obserwujemy jednak trend polegający na wyborze domów pozbawionych miejsca garażowego. Czy warto budować garaż? Co nam daje miejsce parkingowe pod dachem i jakie projekty domów wybrać, żeby garaż w pełni spełniał swoją funkcję?

Garaż skrojony na miarę – idealne miejsce dla Twojego samochodu.

Podstawową funkcją garażu w domu jednorodzinnym jest możliwość zaparkowania samochodu w środku, w izolacji od szkodliwych warunków atmosferycznych wpływających niekorzystnie na stan pojazdu. Wielkość pomieszczenia garażowego została określona w przepisach prawa budowlanego. Szerokość garażu nie może być mniejsza niż 3,1 m, a minimalna długość to 5 m. Normy regulują również wysokość garażu, ustalając ją na 2.2 m oraz szerokość w świetle bramy garażowej, która nie powinna być mniejsza niż 2.3 m.

Znamy już optymalne wymiary garażu (w przypadku jednego miejsca postojowego), są jednak inne aspekty, które musimy wziąć pod uwagę planując garaż w naszym domu. Do rozważenia jest kwestia, czy garaż ma mieć bezpośrednie połączenie z domem, czy jedyną drogą komunikacji pozostanie brama garażowa. Musimy zdecydować, czy bierzemy pod uwagę projekty domów z garażem w bryle budynku, czy wysuniętym poza jego obrys. Wreszcie przemyśleć kwestie związane z ogrzewaniem pomieszczenia garażowego, rodzajem posadzki, instalacjami elektrycznymi, odpowiednią wentylacją i dodatkowymi pomieszczeniami, które mogą wzbogacać funkcjonalność garażu. Dobrze zaprojektowany garaż to wielofunkcyjne miejsce, które może wzbogacić użytkowanie nowoczesnego domu.

Dom przy Modrzewiowej 17

Wielofunkcyjne miejsce, magazyn, warsztat, pracownia – rożne zastosowania domowego garażu.

Decydując się na projekt domu z garażem przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo i dłuższą żywotność naszego auta. Chronimy go przed działaniem złej pogody, zarówno w lecie, gdy auto na wolnym słońcu maksymalnie się nagrzewa, jak i jesienią i zimą, kiedy zgubny wpływ na karoserię mają deszcze, przymrozki i śnieg. Z jednej strony dbamy o wartościową część naszego dobytku, z drugiej dajemy sobie komfort i pełną swobodę korzystania z samochodu. Nie jesteśmy zmuszeni do odśnieżania i skrobania szyb, ani do wietrzenia auta zanim postanowimy wyruszyć w podróż w słoneczny dzień. Garaż to jednak nie tylko miejsce na samochód, to również dodatkowa przestrzeń magazynowania i przechowywania potrzebnych rzeczy.

Wybierając projekt domu, który nie uwzględnia garażu ani piwnicy, musimy liczyć się z ograniczoną przestrzenią, w której będziemy mogli zmieścić ogrodowe meble, rowery, wózek dla dziecka,czy wszystkie niezbędne w gospodarstwie domowym narzędzia. Pozbawiamy się również pomieszczenia, w którym możemy realizować swoje manualne, zręcznościowe, czy artystyczna pasje. Garaż – jako nieco odizolowane od reszty domu pomieszczenie, to świetne miejsce do organizowania prób zespołu muzycznego, a także rozwijania różnych kreatywnych projektów. Zaznaczmy przy tej okazji, że niejedna topowa dziś marka, muzyczny band, czy firma o światowym zasięgu miała swoje początki w zaciszu, bądź też hałasie (w przypadku zespołów muzycznych) przydomowego garażu.

Dom przy Makowej 6

Projekty domów z garażem – jakie ograniczenia w trakcie budowy?

Co może być przeszkodą uniemożliwiającą wybór domu z garażem?

Wydaje się, że powody są prozaiczne. Decyzja może to być związana z wielkością działki, a co za tym idzie kosztami całej inwestycji. W przypadku niewielkiej działki często stosowany wariantem zastępującym garaż jest projekt domu z wiatą garażową. Jest to ekonomiczny kompromis między pełnowartościowym garażem, a całkowitym pozostawienie auta bez jakiegokolwiek zadaszenia.

Inwestorzy zakładają równie często, że rezygnacja z garażu pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, dzięki czemu będą mogli je wydać na urządzanie domu, a co za tym idzie, szybsze zamieszkanie u siebie. Trudno jest kwestionować argumenty finansowe: projekty domów bez garaży mogą być tańsze w budowie. Taka korzyść w wielu przypadkach może okazać się krótkofalowa, gdyż dom bez garażu jest pozbawiony podstawowej przestrzeni magazynowej, która może okazać się niezbędna w miarę powiększania się rodziny i zwiększonych potrzeb lokalowych.

Jeśli z powodów związanych z wielkością działki, lub finansowych nie możemy pozwolić sobie na dom z garażem, możemy go wybudować w przyszłości jako budynek wolnostojący. Taki garaż można postawić na zgłoszenie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, w dogodnej lokalizacji na działce.

Jeśli jesteśmy na etapie, w którym wybieramy dopiero projekt domu, warto przemyśleć jego posiadanie i tak zbilansować budżet inwestycji, by dodatkowa przestrzeń mogła nam służyć w dowolnie wybranym przez nas celu i wariancie zastosowania.