/Zdrowy i relaksujący sen – wybierz materac idealny dla siebie.

Zdrowy i relaksujący sen – wybierz materac idealny dla siebie.

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy sporą część życia. Śpimy prawie 1/3 dobry, odpoczywamy, aby zregenerować siły i być gotowym na wyzwania kolejnego dnia. Nie ma nic gorszego niż nieprzespana noc, wiercenie się na niewygodnym łóżku, brak dobrego podparcia do ciała. Aby sypialna spełniała swoje zadanie, potrzebne jest łóżko i dobrej jakości materac, który zapewni prawidłowe ułożenie ciała i komfortowy wypoczynek. 

Materac – podstawowy element funkcjonalnej sypialni

Materac często jest pomijany w trakcie planowania wyposażenia sypialni. Myślimy o pięknym łóżku, meblach, dekoracjach, a materac schodzi na dalszy plan. To duży błąd, ponieważ dobry materac to gwarancja udanego wypoczynku, a to przekłada się na pozostałe aspekty życia. Piękne wnętrze, w przeciwieństwie do dobrego materaca, nie zapewni wygody. Warto zmienić kolejność planowania wyposażenia sypialni i na początku skupić się na wyborze odpowiedniego materaca. W tym celu należy odwiedzić dobry sklep z materacami i dokładnie zapoznać się z ofertą. Wybór materacy jest ogromny, należy wybrać taki, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. W tym celu należy poradzić się profesjonalnych doradców, warto też dotknąć i wypróbować materac, sprawdzić, czy jest wygodny. Jeżeli mamy ograniczone możliwości finansowe, lepiej zaoszczędzić na meblach, a kupić dobrej jakości materac. Czołowi producenci materacy to firma Hilding, Senna Materace, Janpol czy SleepMed. Ich produkty można zakupić między innymi w sklepie w Poznaniu lub w sklepie internetowym. 

Jaki materac będzie najlepszy?

Materac należy dobrać do potrzeb użytkownika, nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden model czy jeden typ będzie odpowiedni dla wszystkich. Warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, które ułatwią wybór. Są to przede wszystkim:

  • Rozmiar materaca – należy wziąć pod uwagę, czy materac ma być jedno, czy dwuosobowy. Jeżeli mamy łóżko, materac powinien mieć pasujące do niego wymiary.
  • Twardość – ten parametr ma istotny wpływ na kręgosłup użytkownika. Materac musi zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa, dobrze dobrany pozwoli zminimalizować bóle pleców. Warto kupić materac z maksymalną ilością możliwości regulowania twardości, najlepiej dwustronnego. Twarde materace, np. z maty kokosowej czy włókna sizal polecane są osobom cięższym, a miękkie, z  pianki termoelastycznej lub lateksu, osobom drobnym i lekkim. Osoby cierpiące na bóle i choroby kręgosłupa powinny wybrać materac medyczny. 
  • Jakość wykonania – materac to zakup na wiele lat. Należy sprawdzić jakość wykonywania oraz możliwość czyszczenia. Warto wybrać materac ze zdejmowanym pokrowcem i powłoką antyalergiczną. Nowoczesne pokrowce absorbują wilgoć i znakomicie cyrkulują powietrze. Lepiej kupić produkt sprawdzonej marki, który będzie gwarancją wygody przez długi czas użytkowania.
  • Wygoda – leżąc na materacu, należy czuć się wygodnie i komfortowo. Dobre sklepy z materacami umożliwiają przetestowanie materaca przed zakupem. Warto skorzystać z tej możliwości, położyć się na każdym modelu, wiercić, zmieniać pozycje. Aby sprawdzić, czy materac ma odpowiednią twardość, należy włożyć płaską dłoń między materac a plecy. Jeżeli będzie dużo luzu, należy poszukać miększego modelu. W przypadku braku fizycznej możliwości przetestowania materaca można skorzystać z konfiguratora, który pomoże dobrać idealny model. Dla zabieganych, niemających czasu klientów dobrym rozwiązaniem będą materace, które po zdjęciu pokrowca zmieniają twardość i komfort użytkowania. 

Rodzaje dostępnych na rynku materacy

Nowoczesne materace produkowane są z udziałem najnowszych technologii. Główne rodzaje materacy to:

  • Materac lateksowy – jest produkowany z naturalnego kauczuku, czyli lateksu. Dobrze układają się do kształtu kręgosłupa, podtrzymuje go w linii prostej, zapewnia wiele punków podparcia, dzięki czemu dokładnie rozkłada obciążenie. Zapewnia dobre właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze, ponieważ lateks jest odporny na działanie roztoczy. Cechuje go wysoka trwałość. Zapewnia efekt „unoszenia się ciała”.
  • Materac kieszeniowy – jest twardszy od materaca lateksowego, nie powoduje efektu zapadania. Zapewnia powierzchniowy rozkład obciążenia. Jest wyposażony w sprężyny kieszeniowe ze stali wysoko-elastycznej, ma wysokie właściwości antyalergiczne. Najbardziej popularne są materace wyposażone w sprężynę kieszeniową, która umieszczona jest w osobnej kieszonce z materiału. Im więcej sprężyn, tym większa elastyczność punktowa oraz tym lepsza wygoda dla śpiącego. Na rynku są też materace ze sprężyną Multipocket, która zapewnia większą sprężystość. Innowacyjnym rozwiązaniem jest system InterActive, w którym zastosowano różnego rodzaju sprężyny, co zapewnia miękkość i prawidłowe podparcie ciała. Materace kieszeniowe powoli zastępują materace sprężynowe, są ich dużo nowocześniejszą i wygodniejszą wersją. 
  • Materac piankowy – nie posiada sprężyn, przez co zapewnia wysoki komfort użytkowania, dobrze rozkłada obciążenie i dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa, bioder i łopatek. Jest higieniczny, zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza, wentylacje oraz idealne odprowadzanie ciepła. Wśród materacy piankowych występują materace medyczne, które można dopasować do określonych schorzeń. Materace piankowe są bardzo odporne na wszelkie odkształcenia. Są także materace termoelastyczne, które są wykonane  z reagującej na ciepło ciała pianki. Idealnie dopasowuje się do ciała, wręcz zapamiętuje kształt ciała, otula ciało śpiącej osoby i zapewnia niebywały komfort. Materace wysokoelastyczne cechuje duża sprężystość oraz przewiewność. W dobrych sklepach dostępne są również materace wykonane z nowoczesnych pianek, tj. Flexifoam, Velvet Touch czy VitaRest®, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. 

Jak wybrać najlepszy materac?

Znając podstawowe cechy poszczególnych typów materacy, łatwiej będzie wybrać materac idealny dla siebie. W domu należy zastanowić się, jaki typ będzie najodpowiedniejszy i zawęzić wybór.  W sklepie należy dotknąć wybrane modele, przetestować je i wybrać ten najbardziej komfortowy. Warto sprawdzić, jakie ma właściwości, z jakiego materiału został wykonany itp. Decyzja o wyborze materaca powinna być przemyślna, bo materac to produkt na lata, który odpowiada za nasz sen i dobre samopoczucie.