/Żyć wygodnie i „na czasie” – najnowsze trendy w mieszkalnictwie

Żyć wygodnie i „na czasie” – najnowsze trendy w mieszkalnictwie

Przestrzeń i funkcjonalność, technologie pozwalające oszczędzać energię, przemyślane projekty inwestycji ułatwiające dowolną aranżację mieszkania czy dopasowane do naszego stylu życia – to tylko wybrane trendy w mieszkalnictwie na 2023 rok wskazane przez ekspertów ROBYG. Poznajmy kilka z nich!

Kierunek: przestrzeń i funkcjonalność

Ze względu na czynniki ekonomiczne coraz bardziej popularne są mieszkania o mniejszych metrażach. Co istotne, muszą one być dobrze rozplanowane pod względem ergonomii. Dlatego liczy się funkcjonalność. Michał Romanowski, projektant wnętrz i właściciel firmy Michał Romanowski Wnętrza, wskazuje na następujące rozwiązania, jako kluczowe wśród obecnie panujących trendów i potrzeb osób poszukujących wymarzonego lokum:

 • Przestrzeń powinna być zaprojektowana ergonomiczne, bez niepotrzebnego wytracania cennego metrażu np. na długie korytarze, których nie ma jak wykorzystać.
 • Coraz większą uwagę przywiązuje się do tego, by układ wnętrza był na tyle elastyczny, aby można było dopasować go do osobistych preferencji i potrzeb, wydzielić różne strefy, które możemy po swojemu zapełnić, w tym strefę dzienną z miejscem do pracy i strefę nocną.
 • Warto, aby zwłaszcza te mniejsze mieszkania posiadały aneks kuchenny zamiast osobnego pomieszczenia. Aneks pozwala na aranżację kuchni łączonej z salonem dziennym i jadalnią, dzięki czemu wnętrze jest otwarte, wizualnie większe i bardziej ustawne.
 • Układ wnętrza powinien być praktyczny. Z góry zaplanowana przez projektanta przestrzeń na pojemną szafę/garderobę odgrywa ogromną rolę w tym, żeby wygodnie nam się mieszkało, zwłaszcza w małych 1 i 2-pokojowych mieszkaniach.
 • Trend na osobistą przestrzeń na zewnątrz typu balkon czy taras nie przemija. Coraz modniejsze stają się też niewielkie ogródki przy mieszkaniach. Taka zewnętrzna strefa stanowi przedłużenie domu, jest miejscem idealnym do wypoczynku, zwłaszcza jeśli rozciąga się stamtąd ładny widok np. na bogatą osiedlową roślinność. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy budynkami i okoliczna zieleń to kierunek, którego oczekuje większość z nas.

Minimalizm, monochromatyczność i jednobarwność

A w jaki sposób, chcemy urządzać nasze wnętrza? Niezmiennie królują minimalizm, monochromatyczność i jednobarwność – te trendy dominują w dobieraniu kolorów i dodatków oraz umeblowania. Sporą popularnością cieszą się:

 • styl scandi w różnych odmianach, charakteryzujący się unikaniem nadmiaru, jasnymi barwami oraz naturalnymi elementami;
 • styl paryski, który wyróżnia się prostąelegancją, przestrzenią, dużą ilością światła oraz naturalnymi materiałami. Ten styl kojarzy się z kamienicami, ale warto pamiętać, że sprawdzi się także w nowoczesnych, wysokich i przestronnych mieszkaniach;
 • styl eklektyczny dający dużą dowolność aranżacyjną i umiejętnie łączący style, formy i barwy z różnych epok. Świetnie sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach.

Obecnie inwestycje projektowane są tak, by wyróżniały się ponadstandardową wysokością mieszkań i okien, które dostarczają do wnętrz więcej naturalnego światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet eleganckie, bardziej wysublimowane style potrzebujące większej przestrzeni świetnie się tu odnajdą. Dobrym przykładem jest osiedle Początek Piątkowo w Poznaniu, gdzie wysokość mieszkań wynosi około 280 cm, co daje mieszkańcom poczucie większej przestrzeni, pozwala na znaczną swobodę aranżacyjną i dodatkowo zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.  komentuje Michał Romanowski.

Mieszkać po swojemu

Kolejna kluczowa kwestia, jakiej oczekujemy, to mieszkanie, które będzie oddawać nasz styl życia, ułatwi codzienne aktywności, pozwoli wspierać nasze pasje. Ważnym trendem w mieszkalnictwie stała się uwaga, jaką przywiązujemy do otoczenia. Nie liczy się już samo mieszkanie, ale również to co dookoła. Osiedle ma nas w pewien sposób odzwierciedlać i być zgodne z tym, co jest dla nas ważne. Składa się na to .in.:

 • lokalizacja – najlepiej, by nowe lokum znajdowało się w miejscu zaprojektowanym zgodnie z ideą 15-minutowych miast, z dostępem do najpotrzebniejszych usług, komunikacji miejskiej. itp. (w zasięgu kwadransa spacerem lub na rowerze);
 • tereny zielone – bliskość parku, lasu, ale też zieleń za oknem i na osiedlu są dla nas ważne. Rosnącą popularnością cieszą się osiedlowe ogrody, miejsca do relaksu, przestrzenie grillowe, boiska, zwracamy również uwagę na coraz powszechniejsze łąki kwietne, zielone ściany budynków itp.;
 • tereny rekreacyjne – siłownia zewnętrzna, sala fitness na osiedlu, czy ścieżki rowerowe i do uprawiania joggingu to przejawy tzw. active design dewelopera. Projektowanie na osiedlach specjalnych stref i infrastruktury mobilizuje mieszkańców do aktywności fizycznej, wspierając zdrowy styl życia.

Korzystać z technologii

Mieszkanie po swojemu, to również czerpanie garściami z dostępnych technologii, które uzupełniają powyższe trendy i są dziś istotnym elementem nowych mieszkań. Dotyczy to zwłaszcza energooszczędnych rozwiązań technologicznych, oferowanych już dziś w standardzie wykończenia. Przykładowo, technologia ROBYG Smart House by Keemple, to system zdalnego sterowania wyposażeniem mieszkania, który pozwala m.in. regulować temperaturę i ogrzewanie lub wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, które pobierają prąd i tym samym pozwala zaoszczędzić rocznie do 30% zużycia energii elektrycznej w mieszkaniu. To jednak nie wszystko, ponieważ technologia pomaga również tworzyć projekty, które mają obniżać negatywny wpływ na środowisko, co ma coraz większe znaczenie wśród osób poszukujących nieruchomości.

W ROBYG wierzymy w to, że bezpieczeństwo oraz ekologia to dzisiaj jedne z najważniejszych aspektów budownictwa mieszkalnego. W naszych inwestycjach stosujemy dziś takie rozwiązania, jak proekologiczne dachy, panele fotowoltaiczne, trójszybowe okna, energooszczędne oświetlenie LED w częściach wspólnych oraz przyjazną naturze izolację zewnętrzną, a także rozwiązania dla mikromobilności czy wspierające bioróżnorodność i retencję wody na terenie osiedla. Wszystko po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniu wyzwań związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najlepszej jakości życia na osiedlumówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu oraz Head of ESG.

Warto na bieżąco śledzić trendy na rynku mieszkaniowym, by wiedzieć, czego oczekiwać od dewelopera – nie każdy oferuje w standardzie najnowsze technologie czy wykończenie materiałami wysokiej jakości, nie każdy też dba o dostęp do usług, komunikacji miejskiej, terenów zielonych i rekreacyjnych. Jednak pośród wielu ofert na rynku czujne oko z pewnością wyłowi najciekawsze i najbardziej wartościowe.