/Drewno – dlaczego warto stosować je podczas wykończeń?

Drewno – dlaczego warto stosować je podczas wykończeń?

Liczne zalety sprawiają, że drewno jest popularnym materiałem wykończeniowym.

Od lat drewno wykończeniowe jest uważane za jeden z najbardziej estetycznych, a jednocześnie trwałych materiałów dostępnych na rynku. Takie jego zalety jak np. szerokie możliwości zastosowania, a także naturalne piękno oraz funkcjonalność sprawiają, że jest to rozwiązanie wręcz niezastąpione w wielu projektach architektonicznych i wnętrzarskich. W efekcie, warto rozważyć użycie drewna wykończeniowego podczas prac wykończeniowych.

Drewno wykończeniowe to przede wszystkim estetyka

Jeśli chodzi o estetykę, nie od dziś panuje przekonanie (i to uzasadnione!), że drewno ma niesamowity urok. Jego naturalne wzory (usłojenie) oraz przyjemny kolor to czynniki, które nadają wnętrzom (ale także powierzchni na zewnątrz budynku):

  • przytulnego,
  • tradycyjnego/eleganckiego,
  • charakteru.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na sosnę, dąb, buk lub jesion, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: generalnie, każdy rodzaj drewna posiada unikalne właściwości, które nadają wnętrzom, ale także elewacjom itp. niepowtarzalnego charakteru. Umiejętne połączenie różnych gatunków drewna  to działanie, które pomaga stworzyć interesujący kontrast oraz głębię. Nierzadko okazuje się, że trudno osiągnąć ten cel za pomocą innych materiałów.

Drewno do wykończeń — estetyka, ale także wytrzymałość

Nie bez znaczenia jest fakt, że drewno budowlane uchodzi za trwały materiał z dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (oczywiście to, jak bardzo jest ono odporne, zależy od konkretnego gatunku drzewa, z którego zostało pozyskane). Tak czy inaczej, jeśli jest odpowiednio zabezpieczone oraz regularnie pielęgnowane, może nam służyć przez wiele lat, wciąż zachowując swój początkowy urok. W porównaniu z innymi materiałami wykończeniowymi drewno jest łatwe w naprawie i usuwaniu różnych niedoskonałości. Zasadniczo, drobne zadrapania, rysy czy inne uszkodzenia można dość łatwo wypolerować, tzn. zamaskować je, przywracając tym samym powierzchni jej pierwotny wygląd.

Drewno wykończeniowe ochroni Cię przed jesiennym/zimowym chłodem

Warto również zauważyć, że drewno jako materiał wykończeniowy ma dobre właściwości izolacyjne — płynące z tego korzyści można odczuć w trudnym okresie jesienno-zimowym. Wykończenia drewniane pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, chroniąc domowników przed zimnem z zewnątrz i zachowując chłód w upalne dni. Taki stan rzeczy pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i klimatyzacji, co przekłada się na korzyści finansowe i ekologiczne.

Drewno wykończeniowe. Podsumowanie

Podsumowując, wykończenie drewnem to dobre rozwiązanie nie tylko pod kątem estetycznym, ale także funkcjonalnym oraz ekologicznym. Takie zalety tego materiału jak np. dobra wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, naturalne piękno czy właściwości termoizolacyjne czynią z drewna jeden z najbardziej atrakcyjnych materiałów wykończeniowych, jakie są w ostatnich latach dostępne na rynku. Wybierając drewno, inwestujemy w piękno naszego otoczenia, ale także dbamy o przyszłość planety, chronimy środowisko naturalne… oraz poprawiamy nasz komfort życia.

Fot.: Adobe Stock