/Jak zwiększyć przestrzeń w szafie? Praktyczne porady

Jak zwiększyć przestrzeń w szafie? Praktyczne porady

Szafa to w teorii miejsce na ubrania, a w praktyce przestrzeń, w której można schować wszystko. Jednak na „wszystko” czasami brakuje miejsca. Nie zawsze koniecznością jest kupowanie nowych mebli. Często wystarczy odpowiednia organizacja, którą umożliwiają praktyczne przedmioty. Co warto wykorzystać, aby w szafie zrobiło się więcej przestrzeni? Jak właściwie ją zorganizować?

Wieszaki — niezbędne dla każdego

Tak jak w kuchni dzięki deskom do krojenia możliwe jest przyrządzanie potraw, tak w szafie dzięki wieszakom możliwe jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca. Jednak nie chodzi jedynie o praktyczne wykorzystanie przestrzeni, ale także o komfort użytkownika.

Na wieszakach można powiesić bluzy oraz ubrania, które pogniotą się na półce. Kiedy chce się ubrać daną rzecz, wystarczy wyciągnąć ją z szafy i jest gotowa do użytku. Wieszaki na spodnie to idealne rozwiązanie dla spodni na kant oraz takich, których materiał sprawia, że zsuwają się z półki.

Niewiele osób wie, że wieszaki to także idealne rozwiązanie na wysokie buty. Kozaki trudno przechowywać tak, aby stały prosto, a zagniecenia mogą je zniszczyć. Warto powiesić buty na wieszakach do butów.

Za mało miejsca na półkach — co robić?

Wiele osób ma problem ze zbyt małą przestrzenią w szafie. Czasami zakup dodatkowej szafy lub komody jest niemożliwy. Co wtedy robić? Jak najlepiej zagospodarować dostępny mebel. Dzięki workom próżniowym do ubrań lub pościeli skutecznie można zaoszczędzić miejsce. Co najlepiej tam pakować? Przede wszystkim ubrania sezonowe, takie jak kurtki, które latem nie są używane. W trakcie chłodniejszych dni można próżniowo zapakować letnie ubrania oraz grube kołdry, koce i pierzyny. 

Ludzie bardzo często mają za duże oraz za małe ubrania, na wypadek zmiany aktualnej wagi. Takie rzeczy również warto zapakować w worki próżniowe, dzięki czemu zajmą bardzo niewielką przestrzeń.

Jak zorganizować przestrzeń na inne przedmioty?

Szafa to miejsce, w którym trzyma się wiele innych rzeczy, a nie tylko ubrania. Należą do nich np. torebki lub bielizna. Takie części garderoby niepraktycznie wyglądają na półkach. Warto zakupić pudełka, w które wygodnie będzie można posegregować poszczególną bieliznę lub torebki i plecaki. Ułatwi to szukanie poszczególnych rzeczy, a także zmniejszy wykorzystywaną przestrzeń.

Wiele kobiet w szafie trzyma biżuterię. To przedmioty, które trudno umiejscowić tak, aby praktycznie z nich korzystać. Jeśli nie ma się na nie innej przestrzeni niż szafa, najlepszym pomysłem jest zakup specjalnych wysuwanych szuflad na biżuterię. To bardzo cienkie otwarte szuflady, na których można wygodnie wszystko ułożyć. To niesamowicie ułatwia korzystanie z tych przedmiotów, a dodatkowo zajmuje mało przestrzeni. 

Zagospodarowanie przestrzeni w szafie nie jest łatwe. Dobrym pomysłem jest prasowanie ubrań, ponieważ wtedy zajmują mniej miejsca. Jednak nie każdy ma czas na takie praktyki, dlatego warto zrobić wszystko, aby zaoszczędzić miejsce. Kilka powyższych sposobów sprawi, że korzystanie z szafy będzie przyjemniejsze.