Są masywne, wytrzymałe, długowieczne i zwykle posiadają minimalistyczny design – wielkoformatowe płyty betonowe, bo o nich mowa, doskonale nadają się do budowy przydomowych podjazdów. Czy jednak można je zastosować przed każdym domem?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Wielkoformatowe płyty betonowe to bardzo szeroka grupa produktów różniących się między sobą nie tylko grubością, wielkością, ale również tym, co jest niezwykle istotne przy aranżacjach, czyli designem. Wszystkie te cechy mają decydujący wpływ na to, czy ostatecznie będą one pasowały do koncepcji zagospodarowania przestrzeni wokół naszego domu oraz podjazdu.
Grubość ma znaczenie
Zacznijmy od parametrów technicznych. Najważniejszym z nich jest grubość. Tu zależność jest bardzo prosta – im jest ona większa, tym płyta ma szersze zastosowanie. Do budowy podjazdów można wykorzystać prefabrykaty betonowe o grubości 6 cm, ale dotyczy to kostek o mniejszych rozmiarach. W przypadku płyt wielkoformatowych, grubość ta przeznaczona jest do ruchu pieszego. Jeśli planujemy budowę podjazdu z dużych płyt, pod uwagę należy brać prefabrykaty o grubości co najmniej 8 cm. Lepiej przenoszą one obciążenia, dzięki czemu elementy nawierzchni nie będą sią łamać i kruszyć, co mogłoby wydarzyć się w przypadku zastosowania płyt o mniejszej grubości. Przeznaczenie produktu zawsze należy sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu.
Nowoczesny, skandynawski czy japoński?
Kolejnym bardzo ważnym aspektem przy wyborze płyt na podjazd jest ich design. Choć generalnie jest to kwestia gustu, wielki format najlepiej pasuje do aranżacji ceniących sobie minimalizm, a takimi są z całą pewnością te utrzymane w stylach nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. W tego rodzaju kompozycjach idealnie sprawdzi się duży format w odcieniach szarości. Najlepszym przedstawicielem tej gamy prefabrykatów betonowych jest płyta Polbruk Magna w kolorze nerino. Posiada ona rozmiary 75×100 cm i 50×75 cm oraz jest dostępna w grubościach 8 i 10 cm. Większy wybór kolorystyczny, aczkolwiek nieco mniejszy format, posiada płyta Polbruk Triada o wymiarach 20×30, 20×40 oraz 20×50. Jest ona dostępna aż w pięciu odcieniach szarości, z czego trzy to kolory pełne (szary, stalowy, grafitowy), a pozostałe dwa to melanże (nerino i onyx).
Niektóre z płyt nadających się do budowy podjazdów sprawdzą się tylko w jednym konkretnym stylu z uwagi na swój unikatowy design. Przykładem takiego rozwiązania jest proekologiczna, ażurowa płyta Polbruk Extrano, która jest wzorem nowoczesnego designu. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły, szary kwadrat, to charakteru nadają jej umieszczone w niej otwory przypominające pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. W dużych aranżacjach, takich jak podjazd, zaprezentuje się ona bardzo futurystycznie, zwłaszcza jeśli odpowiednio podświetlimy nawierzchnię taśmami LED, które można umieścić w obrzeżach. Doskonale „współpracuje” ona z obrzeżem Flesz. Ma ono kształt odwróconej litery „L”. Pod krótszym daszkiem można zamontować taśmę LED, która pięknie i stylowo rozświetli nawierzchnię.
Nie w każdym przypadku!
Pomimo tego, że wielki format to doskonałe rozwiązanie dla stylów hołdujących minimalistycznym rozwiązaniom, to jednak nie pasuje on na każdy podjazd. Takimi przykładami mogą być styl rustykalny czy śródziemnomorski. Po pierwsze, inspirowane nimi kompozycje stawiają na elementy betonowe utrzymane w cieplejszych barwach, a po drugie – w zdecydowanie mniejszych formatach. Lepszym wyborem do takich projektów będzie na przykład kostka Polbruk Napoli o grubości 6 cm, gładkiej fakturze i wymiarach elementów 7×14, 14×14 oraz 21×14 cm. Posiada ona jedenaście wersji kolorystycznych, w tym te utrzymane w ciepłych odcieniach ziemi, nieraz o frapujących nazwach, takich jak: barwy jesieni, masala, galia, hawaii czy cortado. Doskonale będą one pasować na podjazdy w aranżacjach utrzymanych w klimatach rustykalnym i śródziemnomorskim. Alternatywą cechującą się jeszcze mniejszymi elementami są kostki betonowe Polbruk Avanti o grubości 6 lub 8 cm oraz płukanej fakturze. Posiadają one kształt trapezu, przy czym długość boku elementów zaczyna się od 5,3 cm, a kończy na nieco ponad 11 cm. Niewielkie kostki będą jednak pasować nie tylko do stylu śródziemnomorskiego czy wiejskiego. Występują one również w szarościach, dlatego z powodzeniem można je użyć także w innych aranżacjach, choć wydaje się, że mimo wszystko w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim lepiej zaprezentują się duże formaty.
Finalny wygląd podjazdu to nie tylko kwestia gustu i wyczucia estetycznego, ale również odniesienia do całości przydomowej kompozycji. Pamiętajmy również, że budując podjazd musimy dobrać takie elementy, które zapewnią jego nienaganny wygląd na długie lata, dlatego tak naprawdę wybór prefabrykatów należy zacząć od doboru odpowiedniej grubości elementów.